1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    истото си големиот го поминавме почетокот на месецот грлото 2 дена го болеше и носот растечен тт дали 37.5 имаше и кашлаше. Не бевме на лекар за 3 дена помина. Еве пред е дена пак качи тт 38 еднаш и вчера и денеска ништо
     
  2. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Мислење за кс пред ммр? Итно ми е за во градинка. Вака физички е супер детето освен заби што раснат.
     

    Прикачени фајлови:

  3. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    Нешто вирусче покажува мада што леукоцитите вкупно се мирни што значи можеби од забите а и не е нешто страшно повисоко пониско од границите. Види со педијатарот кај вакцини. Би требало да бицнат
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    Некое мислење што би можело да биде?
     

    Прикачени фајлови:

  5. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.815
    Допаѓања:
    122.735
    Se nadevam dobri ste
    Nie sekogas so cepce iako e 4 god. Sirup be pie povraka i pluka.Mislam deka posledno za negovata tezina paracetamol zemav.Vo apteka ke si kazes kolku e tezok i sprema toa ke ti ponudat
    Mojov sok be pie ; vo voda go oseka sirupot; drug izbor nema
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Фала ти. Исто претпоставувам и јас од претходно искуство ама двете докторки што се консултирам секогаш имаат различни мислења, па си реков да прашам и тука. Ќе оставам на докторката утре во диспанзерот да одлучи.
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Добар е ама антибиотик пија. Има бактерија во мокрачата поточно албумин ( незнам дали точно го напишав) и црп му беше многу високо. Четврток ќе испитаме пак урина.
    Јас секогаш Далерон сируп давам. Не пробав со чепчина.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Си помина само од себе, давав чаеви, лесна храна, бевме и на доктор детално испитување и направија оти мислев дека ќе шизнам, мислев дека изводи и намерно ми повраќа, ама не..и малата го фана истото, на крај и јас и сопругот, и така. Цело време беа со течна столица и повраќање од време на време. Кој да знае што имаат закачено. Знам како ти е,не се плаши. Сега како е ?
     
    На Ena16 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ena16

    Ena16 Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Сега нема ништо, добар си е и весел е. И јас помислував дека намерно така ми прави. Ме чуди, се е ок и наеднаш ќе поврати еднаш и толку. Само нека мине. Ти благодарам.
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Само нека мине, и јас така викам. Како мајки малку да земеме здив од стресови..ако можеме :D
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Колку еден стомачен вирус има време на инкубација ? Знам дека сите се различно,ама сега ми е многу чудно, малата во средата почна да повраќа, а од денеска сопругот има повраќање, дијареа и температура. Заедно сме сите 4 рица цело време, и во Албанија сите заедно бевме во една соба, и тука во Мк сме цело време заедно. Нели едно по друго во размах од ден-два треба да се пренесе или грешам јас ?
     
  12. Solen☀

    Solen☀ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2020
    Пораки:
    597
    Допаѓања:
    1.383
    Пол:
    Женски
    @Dikinzi Golemiot u petokot povrakase prv pat i dijarea i grcevi vo stomak a soprugot vcera losenje grcevi i temperatura
     
  13. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Што чудо ќе беше ова..
     
  14. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.826
    Допаѓања:
    7.031
    Пол:
    Женски
    Ние после четири дена од малиот го фативме вирусот.
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Има некоја искуство со потечна столица после ммр? Две пелени во рок од два саати, не е како пролив, но не е ни нормална. Ваква појава не ми спомнаа, па се мислам некој стомачен да не фатил во меѓувреме.
     
  16. ancebanance

    ancebanance Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    После два дена температура што варираше од 38,8 со антипиретик спаѓаше,се исфрли на рацете и нозете и табаните од ноџињата,вчера правевме крвна слика црп беше 24 па ни дадоа антибиотик,таа цела нафрлена ми рече матичната алергијапрашав друга докторка пратив слика ми рече полазано,јас се сомневам ми личи на коксаки.Денес бевме на кожно,и конечно ми кажа дека се сомнева н а коксаки и ми даде терапија за брунчињата.Утре рез.од брис на грло,дали би покажало што е точно,многу сум вознемирена,дали некоја мајка се соочила со овој вирус?Иначе е подобра јаде,пие само се чеша премногу....
     
  17. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.370
    Мајки плс хелп! Дечињава мои 20 месечни неколку ноќи ме оставиа без сон, до сега беа супер со спиење (по три пати за млеко и веднаш заспиваа) но еве сега незнам што им стана, плачат, пиштат бараат и двете да ми спијат во раце, ако ги оставам плачат а во раце спијат, баш како малечки бебиња. Периодов ни никнуваат 3ки но ваква мака не сме имале од заби до сега.
     
  18. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.604
    Допаѓања:
    25.087
    Син ми имаше и тоа скоро 2 недели течна и чудна жолта столица после ММР. Освен течна столица и егзем му се јави од паднат имунитет, па мислев дека е алергија на јајце. Ама од вакцината беше.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Матичната вика температурата и носето не биле од вакцината, не се јавувала толку брзо реакција. Според неа вирус некој фатил. А столицата веројатно е од вакцината, се подсреди малку со потврда исхрана денеска. А гледам и тројките побелеле :sweat:
    Дури ми рече слободно да сум го пратела во градинка :wasntme:
     
  20. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    8.369
    Пол:
    Женски
    Обично температура после ммр се јавува помеѓу 9-11 ден од вакцина. Си ми имаше на 9 ден после вакцина една вечер и толку. Со лесно што и да е.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.