1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Мајки големото детенце 5 год, си легна супер, добар во 02ч станав да го дојам малиот, нешто ме натера да го допрам, и осетив дека е топол, немаше тт многу 37,3 и оставив чекав 1 час да видам дали ке се качи пак.После еден час мерам 37,5.Сега за сега оставам сам да се бори.Нема др симтоми за ништо.Нема ни затнато или растечено носе.Матичната ни е втора смена денес.Незнам дали да правиме к.с или да оставам да видам како ке се однесува.
    Па малото ми има вакцина баш утре, а кај матичната гужва страшно :(:(
    Пред неполн месец го фати вирус со повраќање, пролив и тт сега пак ли ? Има ли вирус некој? Ич не сакам да давам работи за имунитет, ама изгледа ќе морам да почнам зошто почна со градинка а братчето му е 2 месеци
     
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    и мојот големиот (8опол год) пред две недели исто. Еднаш крема тт 38 и толку. Не знам на што да го препишам тоа.
     
  3. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Kaj nas leukociti pokaceni, i plus CRP 48
    Sigurno ke treba antibiotik :(:(
     
  4. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.452
    Допаѓања:
    34.445
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми пред една недела качи температура преку ноќ и сабајлето поврати шлајмови. Температурата ја држеше еден ден, максимум 38. Крвна слика со високи леукоцити и ЦРП. Добивеме антибиотик, бидејќи и грлото и беше црвено со отечени лимфни јазли, класична слика на стрептокока, со која што одамна се „дружиме„
    Сакав да кажам, обично кога температурата се јавува наеднаш, без претходно растечено носе и сл. можно е да е бактерија. Обавезно на лекар, па тој да процени.
     
    На Miss.Sweet, mal.ecka, Bupalu и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Не добивме терапија никаква.Леукоцити,гранулоцити,Црп 48.Ни зедоа брис од нос,грло и уринокултура.Резултати во четврток,ама до тогаш што да правам...:(
    Дете супер, разиграно, јаде, пие, трче од синоќе 37.5 тт и така стои, ке спушти до 36.8 и пак така.Не е висока ама до четврток незнам како ке дочекам резултати.Што да правам, што да давам.Матичната вели нека го така сега за сега....Црп ако се покачи без терапија сме :(
     
  6. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.452
    Допаѓања:
    34.445
    Пол:
    Женски
    Штом така те советувале, почекај ги резултатите.
    Нас матичната ни даде антибиотик без брисеви, бидејќи не знае. Не и е прв пат на ќерка ми со стрептококата.
    Инаку, како растат, така полесно се справуваат со болестите. Ќерка ми претходно од стрептокока качуваше 41Т, омалаксана, цела недела не можевме да се опоравиме, а сега... не се ни приметува дека има бактерија.
     
  7. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Син ми е 5 год,дури ме чуди како е толку развеселен, си игра, трче, јадеше малку, пие течности.Со ЦРП 48 и други работи покачени нема температура качено од сабајле.
    Дај боже да не качува и преку нокта, ке треба стражар да бидам...Му дадов витамин Ц исто лимон и мед малку да го дигне имунитетот.Се мислам дали ке му помине без антибиотик зошто пред 20дена беше иста слика, тогаш испи еден антибиотик сега и затоа матичната го остави барем до резултати на нос и грло
     
  8. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.452
    Допаѓања:
    34.445
    Пол:
    Женски
    За Т многу, многу течности.
     
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.815
    Допаѓања:
    122.735
    Височко е ЦРП , ама штом проценила така тоа е :(
    Со лесно
     
  10. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    72.360
    Пол:
    Женски
    Женски, малава (3години е) цело пладне качува до 37.8 - 38 и сама ја спушта на 36.8. Ништо не дадов. Форсирам течности.
    После туш ја оставив и гола се развесели и сега нема.
    Што да правам во текот на ноќта освен да дежурам.
    Не ми се дава Ефералган сега кога нема, а време и е за спиење.
    Нема мрсули, нема растечен нос, нема кашлица.
    Се гледа организмов дека и се бори. Цел ден сама и варира од 36.6 до 38 и назад.
    Да не давам сируп или?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    И јас сум на иста мака само што кај нас е до 37.5 тт, ама покачено се на крвта и ЦРП 48.Јас му дадов сабајле само сируп, сега пред спиење незнам дали да дадам 37,3 и таа ја држи цел ден.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.314
    Допаѓања:
    125.342
    Јас не би дала ако е свежа.
    На 38.3 имам дадено пред спиење ама многу се измачи цел ден и веќе беше малаксана.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  13. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    А можно ли е ЦРП да е покачено од вирус а не бактерија, со покачени леукоцити,гранолуцити? Имаше малку проливче, дете си јадеше, му давам течности др симптоми освен 37,3 тт нема, а високо ЦРП дали ако не се даде антибиотска терапија ке се качува уште ЦРП-то ? Или ке се избори сам организмот на дечкото?
     
  14. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    72.360
    Пол:
    Женски
    Легна и заспива еве.
    Од досега искуството се буди ако качува. Па ако ја мачи у сон ќе и дадам тогаш.
    Нека се бори, ја ќе дежурам.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.314
    Допаѓања:
    125.342
    Мери од време на време.
    И моиве се будат кога креваат.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.815
    Допаѓања:
    122.735
    Не давам јас.
    Сега со стомачниов имаше цела ноќ 37.3-37.8 сабајле сам симна.
    И штом е весела . Ако е малаксана капната , дај да не се мачи. Секако имаш дежурство вечер, па ќе следиш :( Со лесно
    @H&J штом има високи леуко и гранулоцити, бактерија е . Незнам дали ќе се качува црп-то, можно е. Може да станува збор и за уво, кај мојов за вака височко црп, двапати стана збор за увце.
     
    На mal.ecka и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  17. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Leuokocite se 12,8
    Granulociti isto na granica se
    Crp 48
    Sega meriv temperatura 36,7 mu e.Ne dadov nisto, zaspa, jadese ubavo pie tecnosti, se nadevam ke mu pomine lesno....Ke cekame rezultati vo cetvrtok.Fala vi majki na sovetite.
    Maloto denes pak primase vakcina na 2 meseci sto e, se utepa od placenje, gresno bese za gledanje dusicka, se dodeka ne mu staviv ladni oblozi so acidi borici, epten malku cicna, i spiese 4 casa.Sega e podobar toj.
    Ama batkoti ke go sledime cela vecer....Dobra nok na site majki nebudni i na onie budnite sto bdeat nad svoite decinja.
     
  18. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Мами имам едно прашање кое не е за тука ама некако овде сме побрзи со одговори. . 6та недела сум бремена, одручеква ме фати стомачен вирус. . страшно гадење и дијареа. Се напив антиметил за гадењето ама веќе почна да ме боли и стомак, црева кркорат а и дијареава. Дали смеам да пијам пробиотик и електролити вечерва? Утре државен немам со кој доктор да се консултирам.. Ќере пред 2дена беше со повраќање сигурно е истото. Ви благодарам
    Едит. Дома имам пробиотик Провен и електролити Хидратон
     
    Последна измена: 7 септември 2021
  19. ушко

    ушко Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    2.276
    Пол:
    Машки
    Линексот мислам не е штетен во бременоста не е таков лек што влијае на витални органи.
    Сепак сигурно има искусни Феминки ќе те советуваат подобро.
     
    На SarChee му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.093
    Допаѓања:
    17.287
    Смееш. И јас во бременост имав стомачен вирус и со одобрение на лекар си пиев. Ми кажа дека нема никаква штета од тоа, напротив.
     
    На SarChee му/ѝ се допаѓа ова.