1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Да, она е. Ни рече да дојдеме во понеделник ако има сеуште темп, ама два дена се премногу, што ако има црвено грло? Што ако почнал да спушта на гради? Два дена може да ја искомплицираат работата.

    Него малиов спие и сега почна забрзано да дише. А во ливчево што ми го даде докторкава пишува да се носи на лекар ако забрзано дише кога спушта температура. И баш му измерив, навистина му е спуштена.
    И сега не знам дали да чекам до утре или сега да го фаќам патот за систина....
     
  2. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.496
    Допаѓања:
    7.367
    Пол:
    Женски
    Не знам искрено, прв пат слушам за оваа препорака, не сум запазила нешто такво јас воопшто кога имал температура. Претпоставувам дека е прв пат болен, исто окапавме во Систина ние кога беше нашево со т. Само вирус беше, ама знам колку е стресно. Гушки до вас, а за ова дишењето нека каже некоја поискусна мајка, мое мислење е дека не е ништо страшно, ама не знам..
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.050
    Допаѓања:
    18.170
    Да не му е затнат носот па затоа забрзано дише?
    Инаку обично се чека 24-48часа (не сум сигурна точно колку) од прв симптом за крвна слика,но кога сме оделе на дежурен му земале крв,сепак има некои вредности според кои може да се види од што е тт.
    Кај вас има повеќе од 24 часа, така да утре можете да отидете на преглед.
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bojanama

    bojanama Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2013
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Само синомарин у носе и вадете редовно со пумпица. Препорачувам спрејче од диво оригано. Премногу помага
     
    На hristinan12 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.879
    Пол:
    Женски
    Па реално, секаде во светот, не само кај нас, се чека барем три дена да се види дали се работи за вирус или бактерија. Ако моите имаат температура, јас дури втор или трет ден ги носам на преглед, а најрано 24 часа после качувањето тт правам крвна слика. Брисеви правам само ако покаже крвната слика дека се работи за бактерија.
    Од прв ден кревање тт тешко се дијагностицира што е, освен ако има некои карактеристични симптоми.
    Забрзаното дишење е нормално кога дете има температура, срцето чука побрзо.
     
    На mal.ecka, Mantub, H&J и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Мајки вчера одеднаш качивме температура 38.7, значи ништо не му беше наеднаш го одведов во болница го слушна добар си е, грло малку надразнето, го пипна за ушиња вика ми реагира на допир и ни даде капки. Проверивме крвна слика во ред е и после ни кажа вирусно е не е инфекција.
    Но ноќеска пак качи му дадов парацетамол спушти но многу почна да плаче и цел ноќ се будеше на 5мин а денеска почна нагло да се лигави дали се зупчиња во прашање не ми дава да видам убаво бело ми се гледа како пред излегување ама цела вилица ми таква?
    Имаме до сега извадено само 1 и 2ки но немавме мака вака ве молам некој совет?
     
  7. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.496
    Допаѓања:
    7.367
    Пол:
    Женски
    Моево до сега секогаш кога бил болен реагирал на ушите на допир и затоа ни лупаа антибиотици, а секогаш беше вирус во прашање. Може да е од забите паднат имунитет. Од кецови и двојки и ние немавме мака ич, четворки имавме, тројки уште полошо, еве сега мислам петки вади, со месеци ќе се мачи гарант. Ќе помине :)
     
    На Anaouou му/ѝ се допаѓа ова.
  8. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Последниот пат син ми кога качи тт срцето му чукаше забрзано...тоа го приметив дури сега, а има 5 год.

    Јас му давам од овој на син ми кога е настинат, растечено носе.При први симптоми, ама мене подобар ми е Ногрипин...веднаш има ефект.

    Кај син ми тт од 37.5 и ЦРП 48, малку покачени леукоцити испадна
    Staphylococcus aureus во носето.
    Дадоа терапија цитерал капки, и хлорамфеникол маст...па после 7 ден контролен брис.
    Гледам некои мајки во др тема ја имале оваа терпија...Дали да се надевам дека ке му ја излечи како што читав тешко се лечи или немора да значи?
    Еднаш кога беше 2 год ја закачи ја лекувавме локално со капки, исто сега на 5 год.
    Матичната вели не е толку страшна и дека ке се излечи, на извештајот од брисот пишуваше дека е осетлива на таа терапија што ни ја даде...
     
    Последна измена од модератор: 12 септември 2021
    На hristinan12 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Бебето е 6 месеци и од вчера наеднаш почнаа да му крчат градите, без никаков симптом како кашлица или кивање претходно. Пред 4 дена бевме на рутинска контрола се беше во ред. Матичната ми вика дека е од носот ако не кашла ама еве почна и да поткашлува, и така си го прочистува шлајмот па после пак крчи по малку.
    Прашањето ми е освен капки за нос што да правам во домашни услови до понеделник кога ќе ја носам на лекар?
     
  10. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Мачкај фитобалм гелчето на гради и грб, и земи лепенки Респиратол лепи ги на креветче близу до главчето кај што спие.
     
    На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.815
    Допаѓања:
    122.735
    И мојата не прегледува одма ( ако не кашла и сл.) . Ми вика до 5 дена е нормално над 5 се одело на лекар.

    Мене никогаш не ме трпи срце да чекам толку. Обично Ремедика идеме, морам да сум мирна.
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.815
    Допаѓања:
    122.735
    Никако ваков совет! Бебето и е 6месеци. На моево на 8 му дадоа во Ремедика вакви глупости во Козле ме направија лом. Можело да развие алергија на нешто а толку е мало.
    @mila89 мало е не си играј, одма да го преслушаат штом хрчи
     
    На Mantub и mila89 им се допаѓа ова.
  13. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Абе не крчи цело време, само додеке не исфрли шлајм. Еве неколку саати убаво си дише, спие.
    Како изгледа кога бебе има шлајмови? Се слушаат ли на гради?
     
  14. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Moeto devojce e 2ipol godini,koga zakaci bronhitis vo Mk odma site kazuvaa stavaj svinska mast so neznam tamu so,sekako deka ne staviv kozata na grbceto i gradite uste e tenka.
    Jas ne bi stavila, konstatiraj se so maticen.
     
    На mila89 и eli25 им се допаѓа ова.
  15. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Da so stetoskop se slusi koga ima slajmovi, a od moe iskustvo koga spiese hrcese mnogu, i plus kaslase.
    Nosi na maticen sekako ke i dadat terapija.
    Mojata piese acc za iskasluvanje plus uste eden sirup antibiotik i inhalacija 3 pati na den,sekako napiseno od doktor.
    Slajmcinjata gi izvadi preku kakata.
     
    На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Син ми така се закрчи само еднаш чув немаше на гради ништо исто ми рекоа од носот му е тоа. Освен капки, кромид исецкај и ставај ноќе до креветчето. И со аспиратор влечи.
    Едит сега видов пред 4 дена контрола сте праеле...ѕи пак однеси го нека го слушне уште еднаш
     
    На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Фитобалм е од 0+ безбеден е од најмала возраст.
    За лепенките ако сака таа ако не поздрава варијанта и е кромид исецкан
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.815
    Допаѓања:
    122.735
    Баш за фитобалмот беше муабетот
     
  19. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Јас кога прашав овде мајки, а и оние од логона што ми го испорачаа ми рекоа дека е од 0+, од најмала возраст може да се мачка.Така пишуваше и на пакувањето.
     
  20. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Последниот пат кога ни рекоа да почекаме така викенд на непрегледано завршивме со конвулзии 3 дена во болница, не слушам слепо матичен носаж дете на доктор сега..уште не сум сменила маточен ама барам
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.