1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.969
    Допаѓања:
    59.598
    Пол:
    Женски
    Многу е мало да правиш нешто во домашни услови, пребрзо спуштаат на плуќа.
    Јас не би чекала до понеделник.
    Однеси го или во козле или во Систина.
     
    На Bupalu и mila89 им се допаѓа ова.
  2. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    1.953
    Пол:
    Женски
    Од црвено грло, па ларингитис, и почнала да спушта на плуќа. Цела недела примаше урбазон, а од вчера на дневна болница, сабајле и навечер инфузија. Но не престанува да кашла, детето цела недела е неспиено. Денеска минимална разлика, намали малку, но уште ги корне градите:(не знам веќе што да правам
     
  3. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Антибиотик прима? Каква е крвната слика?
     
  4. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    1.953
    Пол:
    Женски
    Па линкоцин преку инфузии, крвната слика супер, црп 1.Во понеделник ќе стигнат резултати од шлајмчето што и го извадија
     
  5. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Инхалирај, треба да помогне
     
  6. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    1.953
    Пол:
    Женски
    Фала ти на одвоено време. Инхалации со вентолин, 4 дневно но всушност 3 пати бидејќи не ја будам, само така би можеле да се изведат 4 инхалации. Но досега не е била толку со кашлање, а само што тргна на училиште.
     
  7. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Да, баш од тоа и се плашам. На братучед ми малата така ја зезнаа од чекање, заврши 7дена во болница.
    Бевме денес во Систина, ни дадоа сируп Виранто Форте. Нема на гради ништо и грлото е Ок. Целиот проблем доаѓа од носот.
    Пред две недели кога качи темп му најдоа хемофилус инфлуенца на брисеви и пиеше антибиотик. Очигледно не е доизлечено.
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  8. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Таман работа. Моментално двете деца ми се така. Од кои помалото е со пневмонија која и ја открија на рентген (136црп и 12 и нешто леукоцити) одбив хоспитализација пие панцеф и инхалација само со физиолошки. По 3 дена антибиотик леукоцити во нормала, црп 41, помалку кашла но има наод.
    Син ми има наод на слушалки, но кс ну беше ок па вентолин со физиолошки само. Исто помалку кашла. Деновиве ќе провериме пак кс.
    Чим сега почнало да прима интравенозно би требало да почне и да намалува со кашлање. Дали ковид е исклучен? Алергија?
     
  9. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    1.953
    Пол:
    Женски
    Ковид е исклучен, да ама првин почна со алергија. Инаку сега подобро е заспа конечно убаво, па понатака ќе видиме. Побрзо нека оздрават сите дечиња:hug:
     
    На Bupalu и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  10. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Исто се од носот иде, на приватен нас ни дадоа некоја ампула со септоназалот бимунал имуно и инхалации со кортико мислам се викаше и синомарин, гради о грло добри има морахела во носе и матичниот ни даде антибитик ама не го почнавме и се смири носето од спрејот, уште крчи ама диши на нос сега .. не знаеш више кој да слушаш во исто ден две различни терапии ни дадоа
     
  11. Adri97

    Adri97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво, девојчето ми е 3 год. Веќе трета недела како е со затнат нос и хрчи, диши преку уста, кашлаше пред 2 недели и му течеше носот, престана, и пак почна вчера... Температура нема, ма да јас повремено мерам околу 37 се врти и ништо повеќе... Педијатарот освен едни капки морска вода и проспан за кашлица, ниту дава било што друго, ниту да го испитам детево, немало потреба доколку не крева температура ми рече... Купив инхалатор на емед, ама нешто подобрување не гледам. Оди во градинка инаку, ама еве сега дома е три недели, и се така ќе појдеме некаде и детево одма настинува... Овие три недели малце пред зграда и никаде не сме излезени... Некој совет, еве не знам
     
  12. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Да прашам некој со искуство , дете качи темп до 38 со 5, носе тече, кашла страшно како со шлаеми во плуќа, ќе го носам во козле ,темп траеше само еден ден , но кашлањево??
     
  13. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Да прашам, рентген на мало бебе/дете како се прави оти нели треба да седи мирно?
     
  14. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    Има посебна направа за ртг. Во козле изгледа страшно врзано на рачињата во пластичн акако цевка, и виси страшно како на колење беше.
     
  15. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    2.750
    Пол:
    Женски
    Во петокот го доживеав тој хорор. Пострашно нешто немам видено. Едвај ме смирија. Кога ќе ми текне дека ќе треба пак.....
     
  16. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Мојата е 3.5 години и стоечки, јас стоев до неа. А кога беше 1.5 година ја легнаа и врзаа па исправено ја закачија на ченгел и така ја снимија.
     
  17. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    Јас се расправав со тој таму му викам абре многу му се стегнати рацете он се прави не ме слуша, и кога го откачи рачињата помодрени дланките он вришти мислам ќе умрев. Не знам ни како сум издржала толку присебна да сум цела недела. За среќа само еднаш го снимија. А пак крв кога му земаа незнам како може да и велат н амајката да го држи ..... Ако е некоја што се онесвестува што правиме.
     
  18. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Исто. Претрауматично ми беше. Како свиња на колење
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.969
    Допаѓања:
    59.598
    Пол:
    Женски
    Замисли моето старо 16 дена кога го закачија:worried:;(
    Главата во ѕид ја мавав,тоа вриштеше буквално како да го колат.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    И мојава вриштеше. Нормално. Леле душиче бе колку мало било