1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Вчера бевме во Систина, пак истото чекајте, дајте далерон, ни препиша уште некиј сируп на природна база и тоа...
    Вечерва температура до 39.4 и тоа давам далерон, спушта до 38.5 и за три саати пак качува до 39.4.
    Вивод не видов, фатив врски, патот под ноги и кај една наша позната докторка го однесов. Додека чекавме почна да се губи детево, тешко да диши. Го виде докторката, рече дека изгледа лошо, дека одвај диши и оп 6 дена сумамед.
    Да им се плукнам и во чекањето три дена и во сите к*рци кои ги измислиле... Детето ми изгоре од темп за на крај пак да заврши со антибиотик и тоа со најјакиот што може...
     
    На Bella* и Bupalu им се допаѓа ова.
  2. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    Извини што се мешам, но зошто 6 дена сумамед. Дозата е 3. Не е правилно 6. Ама можеби има докторката причина
     
  3. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Немам поим да ти кажам, ама докторкава од врата го виде и веќе знаеше што се дешавало претходните денови. Рече не мора да ми кажуваш го гледам и точно се погоди. А тоа се прави од години искуство, така што чим она рече две дози сумамед, верувам дека е така правилно. Не сакам да и го пишувам името ама сите ја знаеме...

    Едит Само највеќе ми е крво што мајка ми истово ми го кажа уште пред две недели кога се разболе. Тогаш ми се дереше по телефон да одам кај матичната да барам панцеф или сумамед дека со амоксиклав не се решава проблемот. И дека штом го прекинам амоксиклавот ќе се врати температурата и ќе биде полошо. И сега кога се врати темп пак се дереше да барам панцеф или сумамед ама не ја послишав. Т.е. и да ја послушав никој немаше да ми даде. И ете испадна во право и сега не ми збори :wasntme:
     
  4. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    2.750
    Пол:
    Женски
    @Snowflake92 @wannaBeMomma @monik55 Исто мајки. Така го немав слушнато да вришти. Ем ги боли од што ги стегаат, ем кога висат....хорор филм.
     
    На mal.ecka, wannaBeMomma и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.599
    Допаѓања:
    144.649
    Сумамед се дава 3 или 6 дена. Тоа е одлука на лекарот. Зависно како ја проценил ситуацијата.
     
    На mal.ecka и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  6. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    Терај си како ти кажала докторката, само ме интересираше дали знаеш зошто 6 да споделиш. Ви посакувам брзо д а оздрави малото и да не се повтори. :hug:
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.969
    Допаѓања:
    59.598
    Пол:
    Женски
    Гревови, уште не ми се верува толку мало бебе да фати пнеумониа.
    Канилата во главче му е?
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    2.750
    Пол:
    Женски
    Не, во рачето.
     
  9. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.969
    Допаѓања:
    59.598
    Пол:
    Женски
    Добро е, на моето во главчето му беше.
     
  10. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    2.750
    Пол:
    Женски
    Језиво.
     
  11. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Лелееее шо збориш? :wasntme: Уфф не можам ни да го замослам моментот :shake:
     
    На mal.ecka и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  12. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Страшно :x
     
  13. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.391
    Допаѓања:
    32.814
    Пол:
    Женски
    Детево ниту кивна,ниту се накашла, а цел ден е со тт која варира од 37.1 до 38. Ептен омалакса сега пред спиење па дадов 2мл Блокмакс, ја расоблеков и заспа. На ништо не се жали да ја боли, јаде пие спие нормално, што може да биде?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.002
    Допаѓања:
    4.537
    Втор ден го поминуваме истово. Денес го носев големиот во Биотек за крвна слика и брисеви за бактерии. 3 брзи теста направивме дома-негативни. Крвна слика покажа црп 10 и гранулоцити покачени. Не знам што да мислам повеќе. Ни нос му тече, ни кива ни кашла. Единствено на стомак се пожали кога качи тт па дадов наусолвит и се смири. Во неговото одделение имаат позитивен случај на корона, понеделникот ни кажаа. Децава одеа во школо вторник и четврток а од утре се онлајн :(
     
  15. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.518
    Допаѓања:
    15.472
    Знае ли некој што може да биде ова , позади уво кај ќерка ми,се жалеше неколку дена дека ја боли кај увото но немаше ништо и од чешање и се направи вакво.Вика дека ја боли.Не ми личи дека е каснато ,како некоја кожна инфекција,не знам со што да намачкам??
     

    Прикачени фајлови:

  16. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Истото го имаше и малата моја на 12 месеци, случајно го видов, не ја болеше ана ја однесов на лекар и ни дадоа еден крем антибиотски сега заборавив како се вика, од 2 пати мачкање помина
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.036
    Пол:
    Женски
    Може е алергија на нешто. Ако нема други симптоими не може ни нешто друго да даде. Види прашај дали има нешто за алергии.
    Ние прскаме Синомарин за алерција (има посебен спреј со некоја алга), ама не знам за од која возраст е.
     
  18. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    1.953
    Пол:
    Женски
    Од алергија преку ларингитис до бронхитис - дијагноза воспаление на синуси..
     
  19. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.206
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Istoto ne snajde I nas na skoro dva meseci. Momentalno vo bolnica so terapija antibiotik, izdupena 100 pati vo glavceto vo racete duri I pogodat I placenje duri vozduh snema. Strasno. Vcera pred da ja donesime ako ne bese mazot mi neznam. Spiese koga pocna da se davi posine cela mislev gotovo ja snema pa uspea ispovrati shlajm I se vrati pocna da disi. Kako so bevme taka doma istrcavme vbolnica. Pa i pogolemoto go vide seto toa stres I za nego. I ke si puknam od maka oti ja nosev kaj maticnata dva dena so red rece nema nisto samo da inhalirame. Za na kraj da ispadne ova. Maka mi e mnogu sto ne ja donesov prvo tuka. Neznam koga da ocekuvam podobruvanje kako napadi na kaslica dobiva I se davi. ;(;(;(
     
  20. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    Каде ве примија ? Со лесно. Биди силна, мораш да бидеш силна. Скоро бевме во болница знам како е. Малиот друг проблем имаше не со кашлица, а и секое е индивидуално за како ќе реагира на терапијата :hug::hug::hug: ќе помине ќе заборавиш:hug:
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.