1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.496
    Допаѓања:
    7.367
    Пол:
    Женски
    IMG-865b69113f1df6b5fcbad1e978dd1f8b-V.jpg 20210930_193138.jpg
    Малово имаше температура цела ноќ понеделник, 39.5 не спушти. Однесен на дежурен бидејќи многу се лигавеше ни рекоа да почекаме ден за крвна слика. Имаше покачено црп и болки во грлото, наводно некои како авти (затоа се лигавел), одбиваше да јад. Му дадоа атб амоксиклав и вториот ден имаше малку температура, после веќе не крена. Уште пие атб, ама откако му помина температурата му излегоа овие. На што ви личат, дали е можно да е алергија, дали ви е познат осипот? Нема ништо ново од пред 2 дена му стојат овие.. јас мислев дека е од температурата, ама ми се сврте мисла да не е алергичен на антибиотикот..
     
  2. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    А каква врска има лигавењето?
    Прашувам зашто и син ми исто вчера до 39.5, денес околу 37.8 држи. Почна да се лигави, почна и да не јаде. Ама смоки касна и животинско царство.
    Бактерија нема...
     
  3. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.496
    Допаѓања:
    7.367
    Пол:
    Женски
    Па премногу се лигавеше и испаничив најмногу затоа почнав да читам глупости и го однесов Систина. Ми рекоа од грлото што го боли се лигави, не може да голта. Вечерта изгоре џабе сирупи и туширање, утредента на кс видоа демек бактериски е, црп беше покачено и некои показатели за бактерија, па му дадоа атб. Иначе и мојов одбиваше се да јаде, а јадеше квики. Утредента малку т така до кај 38 со нешто, после како пресечен снема. Дали антибиотикот помогна одма и што беше ова, поима немам. А и осипов ме збуни сега на крај.
     
  4. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.813
    Допаѓања:
    122.730
    Супер е вирантото. Јас го давам насабајле и навечер по 5мл . Матичната ми рече една недела максимум. Претходно давав дур го потрошам
     
    На Larahappy и mal.ecka им се допаѓа ова.
  5. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.803
    Допаѓања:
    39.972
    Пол:
    Женски
    Се надевам ќе помогне. Јас сега прв пат го давав. Во петокот кога го осетив со носот дека почна да растекува одма почнав да го давам. Незнам дали беше до него или таков беше вирусот, ама овој пат поминавме лесно. Малку секрет од нос и блага кашлица која малку му го изиритира грлото, ама тт немаше и на нога беше и активен цело време. Кс му беше супер и освен капки за нос, неколку дена лижавчива за грло и многу течности помина многу лесно.
     
    На monik55 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.935
    Допаѓања:
    66.092
    Пол:
    Женски
    Знае лекарот најдобро. За бактерија пример инхалации никако. Ама за алергија антибиотик не помага секако со секретот. Само инхалации за да се исфрли. Затоа лекар треба да слушне и да направи преглед.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.314
    Допаѓања:
    125.333
    Читам секој втор прави инхалации,па помислив да не пропушта матичната нешто:tmi:Немале досега проблем со алергии маливе.
    Фала за одговорот.
     
    На Bupalu и RainBow им се допаѓа ова.
  8. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Како се справувате со децата кога се болни? Давате ова, давате она.
    Јас ништо не можам да му дадам. Има ли такви ко мене? Сируп не сака. Ако не е со вкус на портокал, нема шанси, го плука. Капки за нос не сакал, се плашел (facepalm) температура едвај мерам и тоа кога е заспан, инаку се буни. Среќа инхалациите со мерак ги прави. До толку ли сум неспособна да не знам да се справам со три годишно дете?
    Патем, чорапи со оцет се става само на топли нозе? Неговиве се мраз дури име плашат а има 38.5
     
  9. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    13.189
    Малата пие Мукоплант за добра ноќ, ама мислам дека е бетер. Откако стана кашла, шлајм има аман веќе. Седми ден оваа кашлица. Сега ќе одам за крвна слика да и се направи. Не знам веќе што да правам. Претходниот пат ни препиша Панцеф, ама не и дадов. Сакав да природна база нешто и Мукоплант даде, ама не ја смири кашлицава. Совет некој?
     
  10. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Crp 30, a temperatura nad 38.5 imase samo 12 casa, vcera dvizese okolu 38.3 najveke inace bese 37.7. Denes normalna temperatura 36.7.
    Na denot koga digna temp sabajleto pred da digne mu zemaa kontrolni brisevi zaradi prethodniot pat so bese bolen. I brisevite se negativni, nema bakterija vo nos i grlo.
    I sega sto e rabotava ne znam... Nekoja majka so slicno iskustvo? Ke mu dadat pak antibiotik zaradi crp to iako nema nisto?
     
  11. RAK91

    RAK91 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    2.573
    Пол:
    Женски
    Падна и многу го гризна јазикот, течеше доста крв.
    Денес гледам и малку има бело, не знам дали е како гној.
    Има некој со вакво искуство, што сте ставале на јазикот?
    Или да одам да го види некој?
     
  12. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.926
    Допаѓања:
    21.327
    Пол:
    Женски
    Ние на јазик сме ставале метиленско сино, имаше како бела раничка и др тоа ни го кажа.
     
  13. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.910
    Допаѓања:
    4.214
    Пол:
    Женски
    На колку саати разлика можи да ставам чепче за температура?
    Пред 2 саати му дадов сируп парацетамол имаше 38,6 еве го сега раслечен спие 38,3 има..
    Од вчера е со антибиотик, бронхитис има :(
     
  14. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.049
    Допаѓања:
    18.167
    На висока тт и тт што не се спушта лесно се препорачува Парацетамол во комбинација со Блокмакс во растојание од 4-6 часа.
    Измасирај со раствор од вода и 70% алкохол во однос 50-50. Некои ставаат памукчиња натопени во овој раствор под пазуви,на препони и под колена.
     
    На katalina и mal.ecka им се допаѓа ова.
  15. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.910
    Допаѓања:
    4.214
    Пол:
    Женски
    Ај да го измасирам, растворот да го затоплам малку? Спие ке го преплашам
     
  16. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.049
    Допаѓања:
    18.167
    Не би го топлела.
    Јас го ставив во сад и ги мокрев моите раце па масирав.
    Почни нежно да не го исплашиш.
    Ако се разбуди истуширај го (без мокрење глава) кај мојот тоа делуваше, дури и во 3 ноќе сум го туширала со малку поладна вода од вообичаено.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.910
    Допаѓања:
    4.214
    Пол:
    Женски
    Мраз му се нозете, а инаку целиот е топол. Плачеше не ми даде мн да го масирам, го боли сигурно омалаксан е.
    Фала ти многу ❤️
     
  18. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.398
    Пол:
    Женски
    Син ми (5 години) во последно време се почесто се жали на главоболки.Можат ли децата да манифестираат мигрена и во кој случај да побарам лекар за овој проблем?
     
  19. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    Ако се жали барем кај матичната однеси го. Од што му поминува?
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.878
    Пол:
    Женски
    И офталмолог нека го види, промените во диоптријата често знаат да се манифестираат со главоболка.