1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Здраво мајки
    Бебе 1г за некој ден.
    Настина од градинка бевме на преглед црвено му е грлото, полн е мрсули диво оригано не помага. Му течат бели и кашла од што му се слева од нос, на плуќа е добар. Ако до среда не му помине грлото антибиотик.
    Можам нешто да направам освен течности и капки? Оперил ќе земам денес.
    Вака весел е пие јаде
     
  2. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.036
    Пол:
    Женски
    За толку мало бебе не е Оперил. Ако нешто земаш на своја рака земи Септаназал. Поприлагоден е за мали деца. Оперил официјално е над 6 години. Тек на 3 години може да се прска пола доза. Спетаназал е за над 1 година. Ќе му помогне малку. Ама и за ова прашај лекар.

    Инаку за да не земаш „јаки“ капки и да не даваш антибиотик ако нема потреба (а нема зашто нема температура нема ништо детето) кога спие нека спие на повисоко (под душечето од креветчето стави крпа во ролна за да му биде главчето повисоко и полесно да се селва од нос секретот). Исечи еден кромид на ситно и стави му го под креветче (ова ептен помага). И мачкај Expulmo (тој е исто за над 1 година) и е на природна база. Исто како и другите го пушта носот и с емачка на гради.
    Место оригано можеш за пуштање нос да земеш Синомарин хипертоничен раствор. Јак е прилично и ефикасно пушта нос на бебиња.

    За над 1 година има и Виранто. Многу подига имунитет и е на природна база. Се дава неколку дена додека се симптомите најизразени. Ако е бебето ептен блиску до година дена (неколку дена или недела/две) консултирајн се и тоа да му даваш.
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Фала ти многу ќе земам денес од аптека другово со кромидот и подигнувањето се е направено. Него му тече ама знае и да се закрчи. Плус тројките му ѕиркаат и катастрофа е. Фала :hug:
     
  4. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.518
    Допаѓања:
    15.472
    @Milkiway исто би те советувала како и Joy, мислам дека можеш и чај од кромид да му свариш, многу помага за кашлица и за грло.
    Исто и бел слез ама не сум сигурна дали може од година.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.466
    Од забите му е највеќе. Се додека не се зелени, жолти нема некоја бактерија. Пробај со тој виранто што го зборевме давај 2-3 дена и прскај Синомарин или физиолошки ставај почесто за да го исфрла секретот.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  6. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.600
    Допаѓања:
    25.073
    Оперил по препорака на педијатар од детска клиника имам давано на 3 месечно бебе, само 3 дена. ако препорачал доктор,може да даде.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20211004_140210.jpg
    Крвната слика скроз ме збуни, очекував поголем хаос. Ај ве молам мислење?
    Инаку, цела недела може и повеќе е со растечено носе, последните денови зелено, а од вчера има пролив. Планирав на лекар да го носам ама сега не знам.
    И што да правам во врска со тие изместените параметри во делот Еритроцити? Што значат тие?
     
  8. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.417
    Допаѓања:
    8.696
    Пол:
    Женски
    Крвната слика на ќерка ми кога е најздрава, 10+++ скоро секогаш е ваква. Кога ќе прашам педијатар ми вика дека е во ред. Дека тоа што некои параметри се изместени малку под или над граница не било ништо значајно. Да не е многу. И на вакцина сум ја носела со ваква слика, ништо не ми рекле. На пример последниот пат кога правевме имаше вирус и се си беше во нормала само моноцитите беа многу покачени. Црп мирно, леукоцити мирни. Повтори ја за некој ден за секој случај.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.536
    Допаѓања:
    74.363
    Пол:
    Женски
    Да проверите железо. Обично тие одат горе доле поради ниско железо. Мене ми е моментално ниско многу и тие сите ми се хаос. Исто и синчето кога беше со многу ниско железо, хематокрит, mcv mch mchc rdw беа горе доле. Мислам според нив дека има ниско железо... но проверете си најдобро.
     
    На mal.ecka и Jana06 им се допаѓа ова.
  10. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки,синко се жали дека го боли многу куренцето и неможе да мокри секоја минута оди во веце по една капка пушта,и се стега од што го боли,можно лие инфекција или нешто бубрезите мие страв,се консултарав со доктор вели утре сабајле мокрача и крв сега блокмакс и чаеви,...кој ќе чека до утре :(
     
  11. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    Уретрит или на мочен меур воспаление најверојатно. Ако има потреба од мокрење често а малку мокри најчесто е циститис и болка печење при уринирање
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.536
    Допаѓања:
    74.363
    Пол:
    Женски
    А му се отвара цело?
     
  13. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    8.369
    Пол:
    Женски
    Голема веројатност да е уринарна инфекција, ке покаже мокрачата. До тогаш што повеќе течности, брусница и вит.ц
     
  14. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    13.189
    Не знам веќе што да правам. Малата е настината веќе една недела. Сега носот и е во ред, ама кашла, денес поготово многу. Крвна слика и црп уредни, пие витамин Ц и Мукоплант за добра ноќ, ама ништо. Совет што да правам. Трипати ја носам на доктор веќе.
     
  15. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.398
    Пол:
    Женски
    @Snowflake92 @Annath
    Ни се разјасни од што го болеше глава и стомак последните 4 дена.Ете го синоќа крена температура.
    Нема никакви други симптоми освен 37.5 температура и главоболка.На меше не се жали повеќе.Што може да биде ова?
    И друго да прашам,секогаш кога има температура потоа го боли глава а од главата му се укочува вратот,неможе да ја врти никако.
    Снимен е вратот на ехо,нема ништо освен отечени жлезди кои се нормални да ги има при инфекција.
    Дали на некоја од вас и се има случено со дечињата ова со вратот,чисто да се смирам дека не е само син ми?
     
  16. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Не муе скрос цело отворено уште од бебе такс муе ама сме немале проблем со тоа,крвната слика покажа покачени леукоцити,протеини во урина и еритроцити,утре уринокултура па ќе видиме го боли многу кога мокри се до плачење душаа
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.878
    Пол:
    Женски
    Тестирајте го детето, за секој случај.
    За укочувањето на вратот, немам некое искуство, иако големиот знаел да се пожали дека му е тешко да го врти вратот кога е настинат со температура и омалаксан.
     
  18. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.093
    Допаѓања:
    17.287
    И јас би ти рекла да го тестирате.
    Ќерка ми кога беше позитивна се пожали на главоболка и кратко имаше тт од 37.4
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.560
    Допаѓања:
    14.153
    Пол:
    Женски
    Koga mokri nema nikako problem ama mn cesto se zali na bolki maticna vika nema nisto + se ispitano eve ovie dva dena ne se pozalil pa ke vidime. Maticna vika na detska na gastro da se proveri
     
  20. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Ништо. Ќе чекаш да мине кашлицата која може да трае и до 1 месец :nod:
    Мноогу течности и некое сирупче на билна база може. Друго ништо нема потреба штом друго е се во ред и носрно е на лекар. Многу споро мине таа кашлица, од искуство :doh: