1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.323
    Допаѓања:
    28.200
    Пол:
    Женски
    @V.odolija мојот до сега се пожалил 2-3 пати на болка во глава.После тоа обавезно крева тт :(
    Го оставам дали ќе помине ако се жали му давам парацетамол.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.182
    Допаѓања:
    20.954
    На mal.ecka, tincemajmunce и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  3. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.222
    Пол:
    Женски
    Синко (2+) веќе две недели се мачи, првата недела носот му течеше,после почна да кашла суво како ларингит,тоа траеше 3 4 дена,па почна со шлајмови да кашла. 3 пати го носам на лекар,ми вика не му е ништо штом нема температура ќе му помине, му давам лоратадин навечер, пред два дена почнав и коалмацин да му давам , правиме инхалации, не знам веќе што да му дадам на детево . Вака си е весел,цел ден си игра,ноќе спие, си јаде убаво,не делува како да е болен(нема ни тт,ни малаксаност ни ништоо) . Прашав дали треба брис или алерготест, ми вика не треба. Совет некој што да му давам и што да му испитам,бидејќи веќе 2 недели трае.
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.877
    Пол:
    Женски
    Кашлица може и до три недели, па и месец дена да трае. Ќе пројде, не мора ништо да даваш, ако е детето добро. Еве моево кашла, ништо не му давам, само мед насабајле. Не знам зошто антибиотик ако нема ништо друго, антихистаминик исто, освен ако не е докажано алергиско потекло на кашлицата.
    Ни инхалации не се потребни, евентуално некој сируп на природна база за смирување на кашлицата.
     
    На mal.ecka и Bupalu им се допаѓа ова.
  5. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.083
    Пол:
    Женски
    И јас морам да прашам, како му даваш антибиотик на своја рака кога докторот 3 пати потврдува дека нема ништо?
     
    На KuklickaSk и Sofi.ja им се допаѓа ова.
  6. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.222
    Пол:
    Женски
    Ми го препиша антибиотикот уште на првото носење на лекар кога кашлаше суво,ми рече ако почне со шлајмови да му давам антибиотик,до сега ниеднаш не сум му давала и ова е прв пат што пие антибиотик. Му го давам зашто се загрижив бидејќи никогаш толку долго не кашлал,всушност прв пат кашла со шлајмчиња.
     
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Голема грешка.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.877
    Пол:
    Женски
    Самите шлајмови, односно преминот од сува кон продуктивна кашлица значат дека телото само се чисти и оздравува, бар од искуство со моите деца. Ама добро, ако ти рекол лекар да дадеш антибиотик, ок. Само, зошто и антихистаминик ?
     
  9. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.222
    Пол:
    Женски
    Заради сомнеж дека е алергија бидејќи во исто време земавме зајче и од вечерта почна се ова.
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.877
    Пол:
    Женски
    Во ред. Тогаш дефинитивно нема потреба од антибиотик. Само антихистаминик.
     
  11. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Врска нема докторот што ви кажал дека ако кашла со шлајм треба антибиотик, значи докториве се (facepalm) :x
    Грешка што си почнала да му даваш, ама мајка, не знаеш, си се загрижила и нормално е. Шлајмовите знаат да се досадни, т.е. кашлицата да е досадна и до 1 месец да трае, со тоа се чисти плуќата, се исфрлаат со кашлањето и ден за ден се помалку и помалку ќе кашла и ќе мине без НИШТО. Ако сакаш можеш некое сирупче на природна база да му даваш да ги исфрли побргу, т.е.да ги разводни. Инаку за шлајмови само мнооогу течности да пие, нуди го нон стоп и ќе ги исфрли, бавно е знам ама ќе мине. Ова паталац ти пишува, да знаеш. Не му се секирај штом детето е весело, јаде, пие, си игра и нема температура, ништо не е, ќе мине кашлањето лека полека :hai:
     
    На Annath, mal.ecka, Bupalu и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Има ли дежурен педијатар во Ремедика да одам утре, може ли брисеви и крвна слика да се направат таму?
     
  13. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Може крвна слика и брисеви, има и дежурни педијатри ама само др. Искра прегледува болни деца, а таа е втора смена понеделник и четврток. Јави се од сабајле за секој случај да не имаат промени заради празникот.
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Мами ај ве молам за ваш совет.
    Ќере ја однесов сабајле на педијатар 2ипол год.Од петокот е со кашлица досадна, мрсули полна и давав Виранто, синомарин. Сношти ми крена темп 38 и дадов далерон, се спушти и поќе не крена.Крвна слика денеска леукоцити 15,црп 4.4 матичната ни даде зинат сируп. Сама си побарав упат за брисеви, ми даде ама ми рече давај го сирупот па после 7дена пауза направи ги брисевите.А кога ја прашав за грлцето и за на гради дали е добра па ок е ми вика. И сеа некако не сум на чисто со сирупов, јас одма ја однесов за брисеви и направив ама резз стасуваат во четврток. Дали на оваа крвна слика би требало да го почнам, скептик сум. Пред 3недели исто беше со мрсули и послаба кашлица ама со инхалации и синомарин помина. Инаку прв пат оди во градинка еве 1месец.извинете на долгиот пост
     
    Последна измена: 12 октомври 2021
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Не сум баш адекватна поголемо ти е детето ама ако не кашла многу јас не би го дала антибиотикот. И малиот се разболе од градинка, носето 10дена не прекинуваше, кашлаше повремено, ме фати и мене. Тој оздраве скроз само со Синомарин, оперил и 3 дена зиртек, не кашла веќе. Мене носот ми прекина, а кашлицата ми се намали. Ама пак ако докторка ти препишала не можам да ти речам не давај, ако не е страшно почекајте ги брисевите.
     
    На Bupalu и SarChee им се допаѓа ова.
  16. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Ти благодарам, и јас за тоа не го почнав одма сабајле.Реков да видам како ќе биди со температура ама еве нема кренато денеска. Сакам и јас да ги чекам резз, ама еве ќе следам ситуација. Не е баш како здрава ама не е ни нешто посебно малаксана, дури денеска мислам дека и помалце кашла спрема претходниве 3дена.инхалирам, давам Виранто па ќе видам како ќе е утре. Вечерва не почнувам
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. FlowerPower

    FlowerPower Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    289
    Дали може да се комбинира ацц јуниор со летизен? Летизен давав до сношти и мирно си спиеше. Денес матичната го слушнс нема спуштено, но ми рече да давам ацц. Кашла од што му се слева позадински. Дали да му дадам и летизен, има некој комбинирано?
     
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    тоа се думав да прашам.... Дали и зошто ако има шлајмови и секрет даваат антибиотик??

    Еве малово ноќеска не спиеше добро. Едно време кај 4 сатот гледам топол се испаничив мерев температура немаше, 37.2 денес е со растечен нос како чешма и солзави очи. Јаде нормално не е кенкав весел е игра не е нерасположен омалаксан.... Чистам нос со пумпица побрзо да се исчисти капнав еднаш капки диво оригано и давам вит. Ц. Не знам дали да го носам на лекар сабајле. Може да е настинат или од промена на времево....
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    По ова што пишуваш детето не е за антибиотик
     
    На SarChee му/ѝ се допаѓа ова.
  20. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.222
    Пол:
    Женски
    Не знам стварно.. денеска бевме пак на лекар ни даде лекоклар и вентолин за инхалација, дете супер а полно шлајмови ,не знам веќе што да му правам да се излечи. Не сака ни да кашла,со сила го терам полн е шлајмови...
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.