1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Ќе се исчисти, само по себе, ден за ден. Ако Друго е се во ред и само шлајм има тогаш не е за терапија, така беше и кај мојата летото, едно сурупче за искашлување и давав само и и помина за 2 недели
     
    На Lulugirl и mal.ecka им се допаѓа ова.
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    многу е мачно со деца посебно со шлајмови. Или мте знаат да дуваат нос па настанува поголем проблем со слевање надолу или не можат или не сакаат да искашлаат за се тоа да се исфрли.

    Кај нас нема температура само понеделникот ноќта кога случајно забележав и се испаничив. Вчера беше со носето чешма, течно прозирно денес жолтеникаво и погусто. Не го носев на лекар.
     
  3. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    2.267
    Пол:
    Женски
    Синко е болен од вчера, нос тече и кашла. Денот помина некако не дадов ништо само капки во нос, ама ноќва качи температура во сон.
    Во 10:30 имаше 37.5, во 12:30 38.2 и околу 3ч измерив 38.7 во уво. Не се будеше да се жали, спиеше цело време.
    Соблеков вреќичка, го раскомотив ама пак во уво мерев 38.5 а анално 37.9 успеав некако.
    Не ми е јасно како пониско покажа или ми се измрдал па не сум измерила добро.
    Дадов чепче 125мг.
    До која температура ги оставате да спијат доколку не се мачат во сон?
     
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    До 38.5 не давам ништо, а ако качи повеќе ставам чепче додека спие не го будам, само го следам.
    Малку е 125мг, колку кила е?
     
    На mal.ecka и WonderGuurl им се допаѓа ова.
  5. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Јас чувам со тт додека детето се понаша нормално не давам ништо.
    А некогаш ако е ептен омалаксано не чекам ни 38.5.
    За твојот случај, јас додека спие и не кемка, не давам ( освен ако не почнам да заспивам и јас).
     
    На Bupalu, mal.ecka и WonderGuurl им се допаѓа ова.
  6. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    2.267
    Пол:
    Женски
    Околу 10.5кг е, според упатството до 12кг на 6ч по едно чепче од 125мг.
    Лошо ја поднесува оваа 38.5-8, малаксан целиот
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    А во ред тогаш, ми текна дека не си во Мк. Овде чепчињата што ги имаме по аптеки најчесто се дозираат 15мг/кг. Штом е малаксан форсирај течности и лесна храна, не е ни толку битно да јаде колку што е битно да е хидриран. Давај ц витамин и носето чисти го цело време знаеш. Со лесно :hug:
     
    На WonderGuurl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    2.267
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам:hug:
    Апетит скоро па нула, течности колку толку ќе се напие и цица.
    Ете го шлајмови повраќаше, дека многу кашла. Докторот прво рече не мора ништо за кашлицата, таа може и две недели да си потрае, ама дека јас прашав па ми препиша проспан сируп.

    Дали секогаш давате сируп кога кашлаат?
    Ептен силно и грубо кашлање и се слуша дека има многу секрет
     
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не сум дала сируп за кашлица ама па и не кашлал нешто многу страшно. Последната кашлица му траеше некои 10 дена и помина. Може и дека носето не му беше затнато туку му течеше и го чистевме. Со затнато носе поголем проблем може да се направи. Однеси го да го слушнат.
     
    На WonderGuurl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    2.267
    Пол:
    Женски
    Да бевме утрово, гради чисти рече. Носе успевам само маж ми кога е дома да извлечам со пумпица инаку прскам спреј плус капки и форсирам цицање, така барем го голта секретот.
    Ваква кашлица немал, страшно звучи па ќе пробам со сирупот гледам за ублажување е плус за омекнување на шлајмот
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.035
    Пол:
    Женски
    Ако нема ништо на гради сирупот нема нешто многу да помогне зашто му во грло. Кашла од секретот од нос во грло што му оди, а не искашлува шлајм од плуќа. Сирупите се повеќе за искачлување шлајм од плуќа не налепени мрсули во грло. Со други зборови кашла мрсули, не шлајм. Затоа лекарот не сакал ништо да ви даде.
    Ќе мораш да му влечеш мрсули со пумпица почесто. Не знам колкаво е ама стави го да спие на малку подигнато (не на перница туку стави сролана крпа под душекот каде што е главата) за да се слеваат полесно мрсулите од грлото надолу. Исто така нека спие со сад со исечен кромид под глава. Ги растечнува мрсулите мнгоу ефикасно. Така мојот спиеше од некаде 10 месеци па до 3 години секогаш кога му се растечуваше носот. А моето дете често знае да има растечен нос. И кашлањето баш гадно звучи, се дави, плука, некогаш и повраќа. Ама се додека се градите чисто нема гајле. И јас сум таква. Имам хроничен проблем со синуси и често го чистам грлото од налепи од носот. Никогаш на гради не ми се спуштило.
    АКо е над година дена можеш да купиш Експулмо и да мачкаш на гради. Ќе ја дише пареата од тоа и ќе му се пушти носот. Или имаше едни лепенки спиранто или нешто слично. Провери тие од која возраст се.
     
    На Bupalu и WonderGuurl им се допаѓа ова.
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.046
    Допаѓања:
    18.167
    Мајки имате ли искуство со кашлица и инхалации со Атровент и Кортаир?
    Веќе 15 дена како кашла, почнавме со инхалации со Кортаир, од пред една недела ги вклучивме и Атровент но нема никакво подобрување...ќе видиме утре сме на контрола ,но уште кашла. Др рече не треба кс, ни брисеви, бидејќи нема тт,носот малку потече,почесто се затнуваше,сега некои погусти мрсули има.
    Во вторникот на контрола др рече има уште шлаем,терајте го да кашла и да пие течности..но нема нешто многу апетит ,ниту е заинтересиран мн за течности... до кога смее да се инхалира?
     
  13. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    13.189
    Jas sum zagrizena. Po ispien antibiotik uste detevo mi se zakashluva, preku den vlazno, a eve nokjeska dvapati kako posuvo. Ne znam vekje sto da kazam I mislam. Mnogu dolgo ja drzi ova, cel mesec. Sovet?
     
  14. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Им се подзатнуваат ли носињата навечер додека спијат на децата ваши?
    Малава ја слушам како и се затнува една ноздра. Преку ден е ок . Не кашла,весела е . @Annath Нормално ли е ова. Страв ми е да нема шлајм. Беше со растечен нос пред еден месец .
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.877
    Пол:
    Женски
    Ако греете може од сувиот воздух. Навлажнувач или мокри крпи на радијатори, печка, што и да имате.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.877
    Пол:
    Женски
    Ќе помине. Моиве знаеле да поткашлуваат така по месец два. Ништо не е, ако нема други симптоми. Навечер е поради греењето.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Уште спиеме во ладно. Но цел ден е во соба со клима.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.877
    Пол:
    Женски
    Може да е од климата. Навлажнувајте го воздухот некако.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.284
    Допаѓања:
    8.394
    Пол:
    Женски
    Како се дава пробиотик додека пие антибиотик? Колку време после или пред антибиотикот?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.314
    Допаѓања:
    125.328
    2 часа после атб.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.