1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.532
    Допаѓања:
    74.355
    Пол:
    Женски
    2ч пред или 2ч по антибиотици. Најдобро 2ч после антибиотици.
     
    На mal.ecka и Chantal им се допаѓа ова.
  2. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Јас го давам минимум после 2ч,најчесто ако атб е 2пати дневно го давам некаде измеѓу
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  3. motheron2boys

    motheron2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2020
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Deteto mi e 2 god i vo kakata ima kako sluz. Pred nekoj mesec imase isto taka sluz napravivme koprokultura, ne pokaza nikakva baktetija. Sekoj sovet e dobredojden
     
  4. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    3.496
    И се затна носето на ќерка ми, сопругот земал Виранто форте, дозирањето како е 5 мл.два пати на ден?
    6 год има малата
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.313
    Допаѓања:
    125.325
    2 пати по 5 мл.
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.284
    Допаѓања:
    8.394
    Пол:
    Женски
    Шлајмот го исфрла преку каката. Не е ништо страшно. Не знаат да искашлаат и така го исфрлаат шлајмот.
     
    На Annath, motheron2boys и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    @Mila_Skopje Како сте? Има подобрување после цитералот? Кај малиот помина носето и кашлицата ама еве го пак растечено од вчера со густ и ептен зелен секрет, не знам дали да го носам на лекар стандард петок го фаќа. Само што ќе го исчистам одма му се полни, аман. Знам дека е мораксела ама не знам што е паметно да преземам.

    Некоја да ми каже после колку време пак можам да му прскам Оперил?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Кај си ти таму и ние :D
    Дома седеше и наеднаш зелен секрет,а пред две недели ставав цитерал.Матичната веќе ми рече остави ја не ставај ништо. Еве веќе 5ти ден со мрсоли сами се намалија и обелија .Исто ми рече не секој зелен секрет е бактерија :)
     
    На Jana06 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. Mila_Skopje

    Mila_Skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    2.641
    Пол:
    Женски
    После еден ден од цитерал носот се одзатна и без мрсули, ама по 3 дена закачи од мене вирус, се затна пак, но траеше 2-3 дена и сега знае да истечат бели мрсулчиња, но дише без капки и навечер е без проблем. Пуштам и навлажнувач зошто сме на парно и мислам тоа и помага. Искрено дадов цитерал затоа што беше 3 недели загната скроз и не помагаше ништо освен оперил. Ако се чистат мрсулчињата, стануваат бели, само вади и ги, земи го носко вади се од синуси мислам и е предобар, и можеш синимарин ама не спреј туку вијалите како капки, нас мн ни помогнаа. Зборев со Сајковски, ми рече дека до пролет нормално е да биде вака, создава имунитет и да не давам антибиотик освен ако ептен е нужно. Цитералот го дадов по негов совет бидејќи ми рече чим 3 недели е така има опаснпст да направи отит.
     
    На Bupalu, Jana06 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Хахахха ние заедно сме цело време во маките :D
    Брисеви правевме затоа знам дека е бактерија ама не го носев на лекар зашто немаше други проблеми. Од оперилот мислам се среди и еве пак, едвај дише на нос.
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  11. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.011
    Допаѓања:
    5.528
    Малото 1 година, од вчера со температура 38.5. Му расте ново запче ама не верувам дека е од тоа. До понеделник дур го однесам кај матична ако крева уште температура да не е многу за чекање? Нели секогаш се мора за време викенд да бидне.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Ако е само температура, над 38 давај му сируп. Пред тоа знаеш туширање, ладење, нас матичната обавезно не советува при температура електролити за надохната на течности и тоа е. И да не е викенд, јас не носам дете одма.Не дај Боже нешто полошо ќе го носиш на болница
     
    На eli.karameli и mal.ecka им се допаѓа ова.
  13. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Мене една докторка ми рече ако е само зелен секрет не ја третираме бактеријата ,телото да научи да се боре со неа.Незнам колку има врска ова ама мене ми е проблем од аспект на тоа што треба да оде во градинка ,а со зелен секрет каде..
     
  14. Mum32

    Mum32 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Kako da iscistam nose na 2 ipol godini dete, ne znae da izduvai poradi sekretot od nosot ima kaslica
     
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Да, па заради тоа и не го носам на лекар, знам дека ништо нема да му препишат евентуално цитерал, а не ни помогна првиот пат и да не давам џабе пак. Мојот од вчера е вака ама веќе од понеделник ќе треба да тргне во градинка, што викаш како така да го пратам... Уф, не знам веќе.

    За оперилот пак да прашам после колку време пауза можам пак да прскам? Му ставав до скоро не знам колку има, 10 дена мислам.
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.532
    Допаѓања:
    74.355
    Пол:
    Женски
    Со тоа како аспираторче за бебиња што е да пробаш? Убаво ќе му ставиш физиолошки, па ќе влечеш.
     
  17. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Го имам користено и 2 пати во еден месец на неколку дена пауза.Го имам и 10 дена без прекин прскано ,се по совет од педијатар .
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.466
    Јас го користев пред две недели еве сега пак. Седеше дома за празникот и еден ден проѕирни мрсули и нареден ден зелени. Направивме брисеви чисти се нема никаква бактерија. Али настинат е за сите пари цел ден кенка стварно не знам како да му помогнам веќе.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Со физиолошки и шприц, јас така чистам, по неколку пати се додека не почне да излегува само водичка, тогаш знам е исчистено носето :) Ич не е страшно, а нема поубаво чистење на носе од овој начин ;)
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    72.360
    Пол:
    Женски
    Кој сируп смеам да го измешам со млеко/сок за да го испие?
    Амоксиклав? Бруфен?

    Или друга идеја.