1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Ако не е од градинка, ќе ја најдиме болеста и на друго место ние,
    не остануваме рает :@
    Што ви препишаа?
    Не се плаши, мојата денес на контрола, јас спремна со атб, а докторката денес вика чиста е веќе на плуќата:sweat:
    Среќа што не дадов вчера ништо.
    4 дена инхалации физиолошки со Вентолин и тоа беше се.
     
    На kiki_riki, mal.ecka и JoyJoy им се допаѓа ова.
  2. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Му земаа и брисеви ќе ги чекаме резултатите, а секако има бактерија од претходно во носе и му препиша Амоксиклав зашто скоро пиеше Сумамед. Вика доаѓа зимата да ги 'чуваме' појаките антибиотици ако има потреба понатака. На време сме го фатиле уште не е тешка форма.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Син ми имаше наод на слушалки на двете крила, со вентолин и физиолошки се исчисти. Кс му беше добра
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.032
    Пол:
    Женски
    Ако нема проблем од бактеријата види прашај дали има стварно потреба од антибиотик.
    Ние сме решавале наоди на плуќа само со инхалации без антибиотици. За спуштено на плуќа на комшиите матичниот обавезно има дава антибиотик. Не знам зошто.
    и види прашак за нешто за подобрување на имунитет.
    Мене Сумамед ми е прилично јак. Матичната го смета за последна инстанца пред интравенозни антибиотици.
    До сега пиел најчесто Амоксиклав, два пати Трицеф, еднаш Панцеф и еднаш Сумамед. Антибиотик добива само ако бактеријата е во грло. Ако е само во нос сме лечеле со капки за нос (еднаш во нив имавме растворено антибиотик).
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.874
    Пол:
    Женски
    Многу почесто вирусите предизвикуваат бронхити и пневмонии, за разлика од бактериите. Вирусите се заразни, да. Ама дека кај сите заразени ќе има бронхитис/пневмонија по дифолт, тоа не. Зависи од имунитетот.
     
    На Panovic, Pebeka, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Крвната слика покажа покачени леукоцити, лимфоцити другото не стигнав да видам, Црп 50 (пред 5 дена Црп беше 1). А летото пред да пие Сумамед лечевме локално со цитерал, па следно разболување Алицеф, панцеф и тек тогаш Сумамед и заврши конечно.
    И докторката прееска ми рече дека не би лечела мораксела ама вика секако ќе се исчисти сега со Амоксиклавот.
    За имунитет ми рече секако сега пред зимата дека ќе му препише нешто ама да оздрави прво, да не го презаситиме со сирупи, капки, па да го одбива и антибиотикот (и кажав дека периодов ни д3 капките не сака да ги пие од сабајле, одбива се што е во шишенце).

    Да се надополнам, не е без ништо за имунитет. Му давам маџун, мед со прополис и матичен млеч, Ацерола, семе од коприва и оброците се трудам да му бидат здрави ама многу ми одбива храна периодов. Еве почна да кашла, па ич ништо не сака.
     
    Последна измена: 22 октомври 2021
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.032
    Пол:
    Женски
    Оф леле. Душичка. Ајде ќе се среди ваљда.
    Јас Д3 земав директно во уста што се прскаат како спрејче лани. Чисто да не биде уште едно нешто што се крие во сок. Немаа никаков вкус или мирис само како маслена капка се. Види прашак и за нив. Солдевит се викаат. И на мојов (иако е прилично постар) интересно му се виде да се прскаме. Прскав и јас по една капка. И така како игра беше се.
    Убав вкус од мултивитамини му имаат на Бекутан кесичките па во нив го криев Дефендилот лани и така се снаоѓавме.
    Антибиотик и антипиретици му давам директно од пипетата за тоа само ми е страв да кријам во сок за да идам сибурна дека се ќе испие.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Јас д3 почнав на лепче да му ги капнувам од вчера и не ги осеќа. Од сабајлево ставам омега во сок, а сирупи за температура не сум дала одамна, само чепчиња. Порано ми успеваше на сила, се дави малку ама ќе го испие, сега порасна малку и го држи на грло, па ќе го плукне директно кај мене во лице. Шанса нема.
    Од вечерва ќе го почнам антибиотикот, смеам во малку сок? Знам дека теорија нема да го испие ни во лажиче, ни во шприц. А Дефендилот чудо го пиеше без проблем дури сам ми го подаваше шишето.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Ние стигнавме до операција за жал...и исто ни дадоа панцеф
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.874
    Пол:
    Женски
    Што се случило?
     
  11. Only1

    Only1 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.145
    Пол:
    Женски
    Мајки неколку месеци мака мачиме со крв во столица.Ќерка ми е 2 години.Правевме ,ехо,копрокултура,алерго тест се е во ред.Бевме на детски хирург во Ремедика кај Ацо Димов ја виде и рече дека е фисура ни даде само Антролин и рече дека не е страшно.Но еве месец време не минува.Не се жали на болки ,столицата и е нормална,а крв има скоро секој ден.Го прашав докторот да не е нешто друго,вика ако има друго ќе се жали на болки,ќе им грчеви во стомак а кај неа се е нормално.Имал ли некој слично искуство?
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.528
    Допаѓања:
    74.348
    Пол:
    Женски
    Имавме ние... Траеше 2ипол години :( од негови 2ипол до кај 5г некаде. Ние 100 испитувања направивме за се што може да се замисли, плус ехо и компјутерски и рентген снимки. Се во ред беше, а он со крварење. На сите клиники во Скопје бевме и дури и до Белград кај добар доктор. Кај моето дојде и до анемија поради тоа...На 5г престана само од себе и за 2м крвната слика стана одлична. Моето има вродена долихосигма, тоа е дебелото црево е подолго од што треба (тоа на иригографија го видоа), па според докторот во Белград, најверојатно беше пукање за слузницата при напон за какање баш поради тоа што цревото е многу долго и на едно место насобрано и стуткано... Но точно сепак не дознавме што беше, но можно е да е тоа, затоа што како се извиши и порасна, престана крварењето... Знам само дека се изнамачивме, некогаш беше помалку, некогаш повеќе..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.528
    Допаѓања:
    74.348
    Пол:
    Женски
    Мојава денес па со подобра крвна слика од пред 2 дена. Ни сменија терапија, со Кортаир да инхалираме и Лоратадин да и давам. Се расцепи од кашлање сирота, на пола мин еден период кашлаше ептен суво :whew: На плуќа чиста, црпто пониско од пред 2 дена, еве ја дури сега после ручек смири со кашлицата и кашла поретко.
     
  14. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    А како и беше кс до денес? Мојата имаше 14 леукоцити ( од кои покачени беа гранулоцити) и црп 9ка.
    И кај нас беше тоа суво нападно кашлање на почеток. Покриена е со инхалации, ќе се подобри.
     
  15. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.181
    Допаѓања:
    20.949
    Ана а како се знае дали бронхитот е од вирус или бактерија? Или нема врска тоа ,иста е терапијата ?
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.874
    Пол:
    Женски
    Не е иста терапијата, вирусните не се лечат со антибиотик, ама има инхалации за нив. Антибиотик даваат најчесто за да не се накалеми бактериска инфекција, ама и тоа не е секогаш. Докторот треба најдобро да знае да процени што да даде како терапија. Јас лично немам познавања како би се разликувало дали е вирус или бактерија освен по крвна слика.
     
    На Biljarkata, mal.ecka и V.odolija им се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.528
    Допаѓања:
    74.348
    Пол:
    Женски
    И претходно и беше одлична, само црп пред 2 дена 12 беше, а денес 10. Ништо др не е покачено..
     
  18. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.181
    Допаѓања:
    20.949
    Да да ,за вирус не даваат антибиотик така беше. Веројатно доктор проценува според кс.
     
    На mal.ecka и Annath им се допаѓа ова.
  19. Panovic

    Panovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    495
    Еве јас од пред некој ден нели ви се жалев дека детето има 5 дена температура, денес точно 7 дена направи и тт само од себе изчезна, како што пишав и во предходниот пост кс супер се во граници на нормалата, чисто грло и плуќа, мокраќа исто така супер.

    Како што кажа анах кај детето беше вироза која го држеше 7дена.

    Не почнав со антибиотик, туку само сируп за тт давав.

    Да напоменам скоро секој 2 ден одев кај матичната за го наслуша и правев 2 кс во овие 7 дена
     
    На mariz и mal.ecka им се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.528
    Допаѓања:
    74.348
    Пол:
    Женски
    Мојава како и дадов лоратадин пресече кашлицата скроз. Вчера вечерта и дадов, кашлаше уште пола саат додека заспа и после не се искашла ич, цела ноќ мирно и еве ја сабајлево станата 2ч не кашла ич. Зар е можно да е алергиска кашлица... А ств ни мрсули, ни ништо др немаше, освен јаката кашлица....Сменив прашок за перење алишта, можно е да предизвика тој таква кашлица, а не осипи???
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.