1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Masoitit ..na dvete ushinja :(( i gi sechea i chistea..i poteche ednoto i se iskrivi malce nanapred, taka ja primetiv, crp to i bese visoko, celo vreme predhdono koga i da se razboli dobivashe vospalenie na ushinjata sega pak bese bolna so tt ama samo ednoto i bese mn malku crvenko i poladneto koga ja vidov deka i se izvitka malce i poteche na specojalist odma.... sovet do site chim pokaze edmas vospalenie na ushi pa i predhodno moze, vednahs an specijalsit orl matichnite ne im teknuva da te pratat sreka sami izreagiravme i si otidovme na specijalist
     
    На makedonce20, Brpbrp, Ano и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Можно е да е алергија ја имав таква кашлица пред некоја година кај мене од полен. И баш јака сува кашлица. Може некој мирис од прашокот да смета..
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.874
    Пол:
    Женски
    Од прашоци и омекнувачи може, реакција на мирисите (парфемите) што ги ставаат во нив.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.527
    Допаѓања:
    74.346
    Пол:
    Женски
    Ај ќе ја следиме, а баш ми е нов прашокот.. И никогаш не сум го купила, прв пат го зимам Ленор 2 во 1... Еднаш од сабајле се подкашла, ама не е како вчера.. Тоа вчера беше страшно, без прекин...
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.874
    Пол:
    Женски
    Од јаки омекнувачи имам силни главоболки. Реално, не ме изненадуваат тие реакции, се повеќе луѓе добиваат алергија на мирисите од детергентите и омекнувачите, ништо чудно веќе во детска возраст да се појавуваат сега.
     
    На Butterfly1107, mal.ecka и mariz им се допаѓа ова.
  6. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.802
    Допаѓања:
    39.971
    Пол:
    Женски
    Со лесно да поминува. Добро е штом на време сте го фатиле. Малиот мој имаше исто, се се среди. Незнам дали ви ставилеми цефчиња, ама тие ќе помагаат да се превенира ваква состојба во наредниот период. И не се секирај. Еве повеќе од две години се поминати од тогаш малиот е супер и немал мака со ушињата од тогаш.
     
    На TeddyGrey, Bupalu, JoyJoy и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Фала :* се надевам и јас дека нема да има веќе..
    Да ставија цевчиња.. сега само се чеша и смета завојот :) ама ќе помине... само уште ми кашла.. и предходно кашлаше месец дена и сега уште кашла не и е смирено
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.935
    Допаѓања:
    66.091
    Пол:
    Женски
    Јас воопшто не ставам омекнувач, ја иритира многу. И да, таква е кашлицата алергиска. Избегнувај омекнувач, јас со ариел само перам, па од тоа барем нема мака веќе.
     
    На mal.ecka и mariz им се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.527
    Допаѓања:
    74.346
    Пол:
    Женски
    Јас до сега сум сменила се живо од омекнувачи, немаа проблем. А овој прашок е 2 во 1 Ленор, прв пат го зимам, а 2г само Персил користев... Ќе ја следам да видиме дали е дефинитивно алергиски, ќе пуштам и дупло плакнење и нема да и ставам омекнувач...
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Дете 3 ипол год почна кучешки да ми кашла. Знам порано инхалација со вентолин му помогна. Дали смеам да инхалирам на своја рака и колку беше мл вентолин колку физиолошки?
     
  11. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Пак ќе барам помош.
    Син ми е од неделата со затнат нос без секрет. На уста диши одвреме навреме.
    Со виранто тераме не се влоши состојбата ама никако да се опорави вака исто си е цело време.
    Прскам и септаназал спреј.
    Што можам друго да превземам? Да инхалирам?
    Капки не поднесува во нос. Секој ден во страв живеам да не се влоши :x
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    @Bibi30 Мора да го види доктор дали е ларингит.
    Јас инхалирав со 1.5 физиолошки и 0.3 Вентолин.
    @SophiaBella немој септоназал за носе што не тече подобро е обична морска вода, да го омекниш. Со педијатар виде?
    Ќерка ми на уста уште по малку диши ( бронхит). Исто затнат нос, тек на крај мрсули почнаа.
    За инхалација најдобро со синомарин ми се покажа досега, ама прво да видиш со доктор шо знам....
     
    На Madison и Bibi30 им се допаѓа ова.
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.935
    Допаѓања:
    66.091
    Пол:
    Женски
    Мора прво лекар да го слушне, можеби не е веднаш за вентолин, вентолинот е многу појак. Нашата го даваше само ако веќе има на плуќа, да не се влоши понатаму.
     
    На Bibi30 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Немам одено на доктор тоа сакав да го избегнам, детето е супер општо, само затнат во носот, ни кашла, ни мрсули има, збеснат по цел ден лудува.
    Секако до понеделник нема што да се прави, ќе почекам па ако е вака ќе го носам.
     
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.466
    Колку е нормално дете да има 37.5 температура и да е ненормално кенкаво?
     
  16. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Може грло го боли, уво,глава...мене лично најлоша ми била таа 37.5 температура кога сум ја имала.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.046
    Допаѓања:
    18.167
    Можеби не ја поднесува...симнувај со алтернативни методи
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.466
    Го однесовме на лекар ни грло црвено ни уво за глава да може да го боли. Му дадов и ибупрофен добар е на моменти 2 саати после тоа пак кенкање, не мирно спиење ама сепак не се симнува температурата никогаш немал повеќе од 36.5 :^).
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.096
    Допаѓања:
    168.017
    Пол:
    Женски
    Кај детево веќе подолго време се завлече со носето.
    Цело време затнато едвај дишеше дур спиеше. Прскав оригано не помогна, земав и септаназал не помогна. Крена тт еднаш пред неколку денови, дадов парацетамол симна и веќе не крена. Бевме на педијатар чиста е на гради. Испитавме крв, се е во граница, направивме брисеви чисти се. Нема ништо а затната е. Еве денеска и се пушти и почна да и тече, нема боја како водичка е, не знам веќе што да праам што да испитам, што да очекувам.

    Откако дојдовме во мк раат не виде од носот. Се консултирав и со педијатарот во Грција истиот одговор го добив. Има добар имун систем и затоа лесно се изборила со тт и поради тоа што и да има останало концентрирано само во носот и не се пренело на грло или гради.

    Ок е се тоа, ама ситуацијава трае подолго и навистина веќе се загрижувам. И онака овде не е осигурана, упатете ме кај да одам што да испитувам друго на своја рака.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Аериус кога се дава, навечер? Прв пат ќе давам сега па језа ми е малце сируп навечер ... ила не е проблем? Дека и дадов и панцеф во 22 и 15 ..треба ли да чекам повеќе време меѓу сирупи?
     
    Последна измена: 23 октомври 2021