1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.405
    Допаѓања:
    4.854
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на сите.. Анксиозна сум ноќва како ќе биде.. Страв ме фаќа. Маж ми ќе оди трета смена, ќе останеме сами.. На спиење крева температура и многу ми е тешко, едвај се смирувам да не добијам пак паничен напад..
     
  2. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.802
    Допаѓања:
    39.971
    Пол:
    Женски
    Тие шишенцата се монодози. Само
    веројатно ти објасниле дека прашокот е во капачето, прво се врти обратно за да се пукне и да се истури во течноста, мешаш, па отвораш.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  3. nadenadia

    nadenadia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    2.236
    Можеш и да пробаш така да и го дадеш да го испие, или пак со шприц. Вака е убав на вкус, и двете деца ми го пијат така. Поголемиот директ од шишенце, малата со шприц.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.096
    Допаѓања:
    168.000
    Пол:
    Женски
    Не. Никој не ми спомна такво нешто. Фала на инфо.

    Ја така ќе пробам прво, ама жив терс е ако не и е по вкус нешто. Па не знам што да праам ако не го сака така.

    Фала ви девојки.
     
    На mal.ecka и Ano им се допаѓа ова.
  5. Panovic

    Panovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    495
    Ако ти е нешто за утеха, пишував и јас тука на темава дека детето ми крева температура, а кс во ред, грло,плуќа се беше супер ама сепак креваше тт и тоа до 38.9.

    Совет од матичната добив да давам ситуп за тт, секогаш кога ќе премине на 38.5. После 5 ден станав очајна и пишував тука и баш Anah ми даде подршка дека е вироза кога може да трае и до 7 дена, што кај моето дете се испостави дека токму вироза, после 7 ден сама изчезна тт.

    Да не ти е на мерак, посетувај почесто матичен или било кој доктор, ако треба повторија кс, ама бидејќи прима антибиотик сега треба само трпение ќе помине:)
     
  6. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Јас да сум на твое место ќе одам на клиника да проверат дете пак. Не е можно сеуште да крева а толку дена. Веројатно не е погоден атб. И нека направат брисеви, ако е згрешен атб ќе покаже бактерија ако има
     
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Пролајф? Нема прашок во капачето, дирелт отвараш и пие. Инаку вкусен е, стај и го во чашка за ракија нека си испие :)
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    1.407
    Следи си интуиција.
    Споделувам искуство
    Бев сама ,маж жи беше надвор од државата,не трета смена.
    Исто температура цела недела може и повеќе без антибиотик, со инхалации кај тебе како што разбрав нема уште цела недела,значи не е само кај вас така,прочитав и кај другите.Мора да се бори некогаш организмот,по тежок е патот ама е за долги стази.Само смирено,секогаш мисли на тоа дека така растат децата и сите се разболуваат.
     
  9. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.802
    Допаѓања:
    39.971
    Пол:
    Женски
    Ако го има овој, прашокот е во капачето

    20211028_201947.jpg

    Си пишува десно до крај, се меша па се отвора.
     
    На wannaBeMomma и Annath им се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Мајка па исплачи се ако ти е полесно, и јас си плачам кога е болен. Ама не се секирај температурата е веќе симната, 37.1 јас имам кога ми е топло. Ако ти е за утеха моево симна температура после 5та доза Сумамед, твоето пие амоксиклав си треба време. Ќе помине, само наеднаш ќе видиш ќе прекине и толку ќе биде. Ајде легни си со него одмори додека е температурата ниска, ќе биде подобро :hug:
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.405
    Допаѓања:
    4.854
    Пол:
    Женски
    Нема сон за мене. Симна на 35.7 и сега ме фаќа паника да не продолжи со потење и да не се симне премногу.. ќе полудам. целиот испотен беше, го пресоблеков, ставам ќебе и само со топломер сум. Не бев ваква, по природа не сум паничар, се има разболено и претходно, секогаш сум трезвена, ама многу денови трае веќе и се губам..
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.046
    Допаѓања:
    18.166
    Не го покривај многу и навиј си аларм на 1 час/ 2 часа да го проверуваш..мајка си,ќе знаеш како да се справиш со ситуацијата,остани присебна зошто му требаш на тоа мало човече. Со лесно
     
    На DarkStormm и Jana06 им се допаѓа ова.
  13. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.046
    Допаѓања:
    18.166
    Детето (2г) пие Зинат антибиотик.
    Дали е доволно една доза од пробиотиков да пие или треба две дози да давам ,бидејќи два пати на ден пие антибиотик?
    @Annath
    Screenshot_20211029-201605_Chrome.jpg
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.873
    Пол:
    Женски
    Еднаш дневно е доволно. Покрива дневни потреби. Ќе продолжиш уште некое време после допивање на антибиотикот.
     
    На Sofi.ja и mal.ecka им се допаѓа ова.
  15. emits

    emits Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2015
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    845
    Пол:
    Женски
    Мајки малово цел ден крева температура, да ве прашам за дежурен педијатар каде е подобро да се оди на детска клиника или козле? Матичниот ни препорача да го однесеме на дежурен.
     
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.465
    Козле не, носи го на детска клиника. Козле ти е ковид и не ти препорачувам. Можеби ќе ве тераат ковид тест од аптека да правите земете си уз пат за да не се враќате и на дете јадење земи му зошто другарка беше и имало гужва минатата недела не пуштале по двајца внатре туку влага еден и ако треба крвна слика седи и чека друг не пуштаат.
     
    На emits му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Јане нели е подобро да се носи бебе? Или не примаат, да не знаеш за не дај боже
     
    На emits му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.465
    Искрено не знам, на телефон да се јавиш единствено. Не знам дали имаат доктори и сестри ради ситуацијава по амбулантиве.
     
    На emits и Milkiway им се допаѓа ова.
  19. emits

    emits Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2015
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    845
    Пол:
    Женски
    За овие две ни пиша докторот. Не знам во Јане дали имаат дежурен, а најблиску ми е. Ама завршивме работа во Систина. Вирусче некое. Фала мајки.
     
    На Milkiway и Brpbrp им се допаѓа ова.
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.465
    Можеби ти кажала бидејќи во клиникиве се специјалисти, а по амбулантиве се доктори повеќето. Како и да е со лесно нека поминува :)
     
    На emits му/ѝ се допаѓа ова.