1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Не знам во која тема да го поставам прашањето. Ме интересира дали била некоја скоро во козле за редовен преглед за здраво дете. Знам дека е ковид центар, имаме термин на 17 па не знам како е процедурата сега.
     
  2. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Малце глупо прашање: сирупи за искашлување како им давате на мали деца? Нели практично тие се за исфрлање на шлајм преку плунка? Моево не знае да плука, а многу кашла овие два дена, му се слеваат мрсули од нос и не знам што да му дадам
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.465
    Побитно е дане залепи на бели дробови. Затоа се дава да го искашлува ако не знае да плукне ќе голтне и ќе отиде во желудник и ќе искака :). Највеќе помага инхалација зошто ги топи и не се како густ секрет.
     
    На Girly90 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    За следен пат да знаеш има Јане секогаш дежурен лекар, а ако ви треба специјалист тие ќе ве препратат. Јас еднаш бев на детска клиника и од тогаш само во Јане одам. На детска ако одиш со температура одма те праќаат во бараката кај што ќе смрзнете зашто се чека надвор, таму те третираат како потенцијална корона да носиш и не е баш најпријатно.
     
    На Milkiway, Brpbrp и emits им се допаѓа ова.
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.046
    Допаѓања:
    18.166
    Од кога го практикуваат ова на детска?
     
  6. nadenadia

    nadenadia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    2.236
    Јас вторникот вечерта бев на Детска со поголемиот син, гореше од температура со болки доле десно во стомакот. Се извадивме од памет да не е слепото црево.
    Седевме внатре зашто малиот грозница го тресеше, никој не ни рече да искочиме ни па крвна слика да прават. Окапавме внатре, луѓето и пауза голема си истераа, внатре фул деца сите со по двајца родители внатре. Секое второ кашла директ во тебе, се чудам како не не фати нешто од таму.
    Кога дојдовме на ред, ради реда го прегледаа и ни кажаа на хирургија да идеме. Да не зборам дека со се стетоскоп искачање на пуш пауза, па после ти слуша дете, па на пола да им текне: ооо ти го присвоив јас ова, чекај барем да го издезинфицирам колку деца поминаа ?!
    На Хирургија, таму па општо лудило, кога ми кажаа дека треба да чекам 30души фативме патот во систина.
    Голема среќа што не било слепото црево, уринарна инфекција што почнавме да ја третираме.
    Многу се разочарав вечерта, не дај боже на човек да му притреба итно да оди таму :x
     
    На emits му/ѝ се допаѓа ова.
  7. emits

    emits Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2015
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    845
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу за информацијава. Ептен ми е блиску Јане, ама не сум знаела. Денес бевме Систина кај Христовски, тој прегледуваше деца со температура. Вака фин, ама малку чуден. Во понеделник ке го носам кај матичен ако не е подобар.
     
  8. emits

    emits Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2015
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    845
    Пол:
    Женски
    Јас еднаш бев на ургентен во државна, поради искуството тогаш, не ми се идеше пак во државна. Катастрофа сме. Моево не го ни прегледаа, од шалтер само прашаа што му е. За паузите и да не ти кажувам.. Хаос невиден. Мн поголеми очекувања имав, се разочарав
     
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Во Јане тој ми рече разгалена е затоа вика ја болат градите и не може да дише а на клиника дадоа ртг па се воспостави пневмонија и црп 146. Така да јас Јане не би стапнала со дете
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. motheron2boys

    motheron2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2020
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Kolku dena trae temp pri kovid kaj dete. Izvinite ako postot ne e za tuka ama vo panika sum
     
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Па не знам, веројатно од пандемијата зашто пишува ковид 19 нешто така на бараката. Јас во мај го носев.
    И нас никој не ни рече да искочиме надвор, надвор чекавме зашто браќата насобрани 30 души за еден пациент, без маски. Вработениот на шалтер и една сестра без маска. Во монтажна барака колку место може да има за да чекаме сите внатре.


    Не знам што да кажам, не сум изненадена. Ги има секакви по државните болници ама има и добри доктори.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.046
    Допаѓања:
    18.166
    Ние годинава два пати бевме, во февруари и во јули бевме со тт,па никој не не изолирал, внатре во клиника беше хаос,ние чекавме надвор со дете,мм внатре ред. А во бараката бевме само за кс.
    Што фајде и од клиника,препишаа антибиотик за "гнојна ангина" а всушност тт беше од мрп а "наслагите" во грло од соленки..
     
    На nadenadia и Jana06 им се допаѓа ова.
  13. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.159
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Од петок вечер детево (4.5 год) е со тт која оди до 38.5 (само ноќе, дење нема тт), омалаксаност, затнат нос, чат пат протекуваат мрсули и кашлица (како да се дави од шлајм), се мислев да го носам денес негде (пр. Во Јане ако има дежурен педијатар) и во случај ако не отидеме денес, утре сигурно ќе одиме а докторката му е 2 смена. Дали е паметно да направам брис и крвна слика утре сабајле или да чекам она што ќе каже па тек во вторник да правиме? Кое беше правилото за крвна слика, го имам читано не ми текнува во моментов на ништо од замор и 2-3 ноќи не спиење :doh:
     
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Може ние ноќе дека бевме околу 2h, па затоа не примија во бараката. Во клиниката само за хоспитализација. Две докторки работеа и една сестра. Во Јане среќа ми се погодија докторките, ок беше, нема гужви и не чекавме надвор, одма завршивме работа.

    @Lady*Bug Идете барем нека го слушнат детето, крвна слика утре може да направите. Исто беше малиот само ноќе качуваше со денови, искочи сезонскиот вирус и бронхит.
     
    На Sofi.ja и Lady*Bug им се допаѓа ова.
  15. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.159
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    @Jana06 во Јане има денес дежурен педијатар? Или и кај општ доктор може?
     
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Мислам дека се општи лекари ама не сум сигурна. Ќе го прегледа кој и да е.
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.802
    Допаѓања:
    39.971
    Пол:
    Женски
    Овде може да проверите за викенд дежурства по поликлиники

    https://www.zplrm.mk/?cat=6
     
    На Lady*Bug и Jana06 им се допаѓа ова.
  18. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.159
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Дали јас не можам да се снајдам, на пр отварам за Јане и пишува саботни дежурства (само за во сабота) а недела не најдов?
     
  19. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.802
    Допаѓања:
    39.971
    Пол:
    Женски
    Да само за сабота има. Мислам дека се однесува на педијатри, а тие само сабота имаат дежурен, недела не.
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  20. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.032
    Пол:
    Женски
    Моето немаше воопшто температура. Малата на брат ми два дена. Детето од комшии еден ден, другото немаше ич. Индивидуално е.
     
    На motheron2boys му/ѝ се допаѓа ова.