1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Мојов два пати скина таблета за перење садови, не давав ништо и се беше во ред.
     
    На Feodora му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.255
    Пол:
    Женски
    Пишав и во друга тема ама нема одговор..

    Дали им паѓа косата на вашите малечки периодов?
    Ќерка ми за еден месец прави 3 години, последниве 2 недели забележав дека нагло и паѓа косата.
    Многу се загрижив, незнам што треба да правам, какви анализи..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Одете на лекар таму ќе ве пратат што треба да се прави
     
    На Annath и mal.ecka им се допаѓа ова.
  4. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    1.563
    Мајки искуство ве молам. 1 год ми е малиот од сабајле ми поткашлув ко влажна кашлица и плус хрчи во спиење ко да му е затнато носето. Преку ден после не кашла воопшто. Го носев на лекар не било за антибиотик само малку црвено грло. Препорака да ставам аква марис во носе и да влечам мрсули. Ама он нема мака со носе да тече ќе ставам никакви мрсулу не протекуваат нели не се аспирира ако не тече нос? Плус и си диши убаво на носе само кога спие хрчи на моменти... Незнам дали пак да го носам да не ми спути на плуќа нешто? А вака супер си е
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    3.750
    Давај му повеќе витамини сега, витамин ц обавезно. Ако нема ништо на гради и е се друго ок, ништо не треба да даваш. Следи го само. Кашлицата ќе мине.
     
    На ni.na му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Здраво мами. Јас ќе си пукнам значи веќе цел месец не можам да го оправам син ми. Почна со нос течење и кашлица од 3 октомври, па крена температура па Алмацин, се оправи една недела, па пак го повтори. (не оди во градинка но има контакт со деца од градинка - братучеди кои исто така веќе цел месец се со нос течење и кашлица). Таман помислив ќе престане носот и кашлицата почна да му се намалува, пак ги донесоа децата на гости и од синоќа пак почна носот и кашлицата. А вчера го допи Хербион од јаглика. Не знам дали пак да купам, што да правам веќе. Нема температура ама се измачи детето, само го демнам со тоа пенкалото за влечење мрсули. Секој совет е добредојден. Да почнам да му давам Бекутан Имуно? Витамин Ц веќе зема секој ден.
     
  7. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    И мојот истата ја има (facepalm). Уште се затнува се полни цело време и дува зелени мрсули. Како е твојот?
     
  8. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Без промени, не му течи нос онака чешма, ама кога му го чистам ваѓам мрсули. Денес 4ти ден како прскам антибиотик локално, да имаше ефект, ќе ги снемаше мрсулите шо знам.....:^)
    А да даваме за пиење не ми фаќа око, нема ни тт ни ништо, само мрсули и секако шлајм од мрсулите шо му се прај...
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.464
    И мојот има нон стоп али чисто само инхалации му правам со физиолошки раствор сабајле и навечер па подобро му е.

    Ќе се повторува се додека не стекне имунитет кога веќе ќе стекне нема да има мака. Контакт има со други луѓе и околина нормално е и плус времево 20 степени сабајле навечер 2 степена се спушта највеќе од тоа се настинува.
     
    На Vanessa9li му/ѝ се допаѓа ова.
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    За болки во уво кај 8+ годишно дете освен парацетамол нешто друго за болки може да се даде? Локално топли облоги и сл.... Денес кога дојде од школо ми се пожали дека го болело увото и потоа дека му се затнало. Па бевме и на лекар му било прилично воспалено. Треба ли топло да се става или не? Да не направам поголема штета....

    И дали може од тоа да крене температура? Да знам дали да очекувам
     
  11. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.046
    Допаѓања:
    18.166
    А лекарот што ве посоветува? Не ви даде некои капки за уво?
    Блокмакс мислам дека може
    @Annath нека потврди
     
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    отол х капки ама само два пати имам капнато. За колку време да очекувам подобрување? Рече за два дена контрола ако не е подобро мора инекции. Во меѓувреме парацетамол за болки. Дали е доволно? Пред 1 саат имаше три 38 пред да му дадам парацетамолот. Значи да очекувам и температура да крева. :sweat:
     
  13. Ana.Jones

    Ana.Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    1.124
    Женски, помош и совет ми треба:

    Син ми 2 ипол години, настинат или вирус некој, проследен со температура до 38.6, сува кашлица и растечен нос од четвртокот. Кашлицата стана толку лоша, да не може да се смири, па со летизен да може да заспие. Го однесов кај матичен, инхалации со Кортаир и физиолошки и изопринозин (виранто не му делува, а и ова му е трето разболување во рок од 2 месеца). Тт имаше 3-4 дена, регулирав до Далерон и Блокмакс, дополнително му давам Молерс од пред 2 месеца, ц и д витамини. Вчера имаше тт околу 37.2, ништо страшно, кашлицата скроз смирена, се накашлува сега неколку пати ама влажно така бааги.

    Е сеа, денеска ми поврати 3 пати, млаз. Апетит скоро ич. Сабајле му дадов изопринозин, па за 15 мин молерс, па чоколино. Поврати сѐ. После еден саат касна малку, ама ок. Попладнево исповрати само вода (не беше јаден ништо) и вечерва пак поврати, ама после натегање за да му дадам пробиотик.

    Прашањето ми е, што давате кога дете повраќа (од течности пие само вода, друго не доаѓа предвид), освен пробиотик, електролити?
    И колку треба да поврати за да е сериозно (детето си е инаку весело, пие вода, ама нејќе да јаде, како одма да има нагон за повраќање)? Сега е добар, нема тт, и се мислам од што може да повраќа, дали од шлајмот или од сите сирупи што му ги давав претходниве денови.

    За храна, гледам да е лесна, јогурт со житарки, банана, чоколино, кисело млеко...

    Фала ви однапред.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.871
    Пол:
    Женски
    Антибиотик не ви даде за воспалено уво?
    Што знам, јас не би си играла со уши.

    @Ana.Jones доволно е само течности, електролити и пробиотик, не брзај со храна, кога само ќе побара дај му нешто лесно, препечен леб, чај, соленки. Млеко не. Битно е да пие, не да јаде.
     
    На marchi-cool, mal.ecka и Ana.Jones им се допаѓа ова.
  15. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Исти шроблем имавме поради јаки антибиотици не можам д ати опишам колку беше црвена... од педијатар препорака мало шишенџе ациди борици со туба канестен измешана, и така ја мачкаш , веднаш и помина за два три дена.. можеш и на газа да ставиш па на нејзе
     
    На SarChee му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Одете си на специјслист за орл , ако сте биле на матичен нема мн што да провери...иначе даваат пола доза блокмакс за болки нас така ни дадоа
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.031
    Пол:
    Женски
    Пробај со Наусолвит капки или Локомотив сируп. Двата се природни препарати на база на ѓумбир за смирување на надразнет желудник. Може ќе помогнат да се смири нагонот за повраќање.
     
    На Ana.Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  18. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    1.527
    Мајки малата е 16 месеци и хемоглобинот и е 100 и дадоа сируп и витамин ц капки но сакав да ве прашам што можам друго да и давам , некое искуство
     
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Телешко месо почесто, просо, кајсија, маџун, јајце, брокули, цвекло, бело грозје, шумско овошје колку може повеќе, леќа, грашок и други зелени зеленчуци. Млечни производи давај во размак од најмалку саати од вакви оброци.
     
    На stoimanovskamarija и mal.ecka им се допаѓа ова.
  20. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    1.527
    Фала @Jana06 :*
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.