1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    13.862
    Пол:
    Женски
    Дали знаете во која аптека има пулмикорт односно неговата замена кортаир? Половина Скопје го свртив, не можам да најдам
     
  2. t-sweet

    t-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    6.155
    Пол:
    Женски
    Јас купив од еурофарм кисела вода.Исто ги барав на неколку места немаше.Во тој еурофарм имаше 0.2 кортаир.
     
  3. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    13.862
    Пол:
    Женски
    Nema ni kisela voda, nikade.
     
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.046
    Допаѓања:
    18.166
    Полин Ново Лисиче
     
  5. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Вчера син ми 2 год. се изгоре на стаклото од печката на рачето поточно кај лактот од горна страна. Нема плик количката настрана му е собрана. Изгореница е голема околу 5 см обем . Мачкам со дермазин и ациди. Сакам да прашам дали треба да се дава антибиотик ради инфекција да не фати. Ваши искуства дали сте давале
     
  6. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    72.360
    Пол:
    Женски
    Можеш и со Јекодерм, тој е баш за тоа.
     
  7. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
  8. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    Дермазин и спреј burn cool против изгореници.
     
  9. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.046
    Допаѓања:
    18.166
    Побрзо да поминува. Мојот лани на 14-15месеци си ги залепи прстите на олук,мачкав само дермазин и се среди. Кај него се направи и меур на едното прсте,ама сам играјќи си го пукнал во градинка. Мачкав подебел слој ,мислам два пати на ден.
    Му дадов и далерон за болката.
     
  10. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Mу дадов синоќа Далерон и заспа. Утрово не се жали на болка весел си е, цел ден е супер. Само дека поголема раната се дума за антибиотик алмацин така ми рече матичниот, превентивно да му давам.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Прoвери вo аптеките на херба oни гo увезуваат.
     
  12. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    13.862
    Пол:
    Женски
    Каде е точно таа?
     
  13. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.046
    Допаѓања:
    18.166
    Спроти Лиса во вториот ред во црвените згради.
     
  14. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    642
    Пол:
    Женски
    Detevo ima 5 godini kasla so slajm i polno e so sekret i mrsuli,eve veke 6 dena,maticnata vika viroza ,CRP, nisko dali da odam vo KOZLE bez upat ke me primat li?
     
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.464
    Ќе те примат ама на дежурен вечер да одиш иначе упат ќе ти бараат, македонска работа. Дај му сируп за искашлување или пробај со виранто сирупот превентивно и следи го.
     
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.031
    Пол:
    Женски
    А зошто би одела во Козле ако нема ништо друго освен секрет. Дај нешто за искашлување за полесно да искашлува и толку. Мојот има скор 6 и две недели беше таков. Направив и КОВИД тест и кога испадна негативен не го ни однесов на лекар. Само се јавив и прашав што да правиме. Ставав неколку дена Септаназал во нос за да сопре малку носот. Прскав диво оригано во нос два пати дневно и прополис во грло. И толку. Помина само од себе по две недели.
     
  17. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    13.862
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема потреба од Козле. Има вирус таков моментално и моите се и од сите комшии и пола група од градинка. Кашлање, тт еден ден, црп малку покачено. Немаат спуштено на гради, нема бронхити, нема антибиотици. Само инхалации чаеви, спреј во уста и во нос, мед, маџун, супи, цедени сокови. Зошто би оделе во козле?
     
  18. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    1.527
    Majki help. Od vcera malata krena temperatura i celo vreme naizmwnicno cepcinja i blokmaks po preporaka na lekar davam na sekoi 4 saati kacuva do kaj 38,7. Napraveno i krvna slika i crp osven malku epten pokaceno crp niso drugo nema. Denes i dadoa i cefaleksin sirypce inace e 16 meseci. Panika me fakja eve veke vtor den non stop e vaka. Vesela e Si jade, osven koga ke se po kaci do kaj 38,7 malaksuva ama za brzo od sirup simnuva i se razveseluva. Nemam pamet vekje i maticnata ne znae so bi mozelo da e drug simptomi nema osven sto i probi denes ednata trojka i drugata uste da probie se gleda. Sekoj sovet e dobredojden
     
    На Panovic му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    После колку време би требало да делуваат капките за нос, детето има моксарела бактерија. Диши на уста, се затнува па дува нос густи зеленкасти мрсули, по некое време пак се полни се затнува. Ваков е точно една недела. Кашлицата се развлажни, не кашла многу често. Во спиење исто е затнат едвај диши. 2 дена ставам капки дадени по антибиограм, кога да очекувам подобрување? Или да одам пак на доктор да не треба да се сменат капките? Немам памет веќе крај не се гледа :@
     
  20. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    13.862
    Пол:
    Женски
    А цефалексин за што даде ако нема бактериска инфекција? Грло, урина, уво? На нешто се жали? Како што пипав погоре има некој вирус со благо покачено црп и кашлица... Кашла ли вашето дете?
     
    На stoimanovskamarija му/ѝ се допаѓа ова.