1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.960
    Допаѓања:
    5.364
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам, кога се даваат вкрстено, се даваат на 4 часа.
     
    На Mila_Skopje, wannaBeMomma и mal.ecka им се допаѓа ова.
  2. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    1.447
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Ќерка ми уште 2 месеци ќе полни 3 години, од вчера имаше пролив 5 пати и повратил еднаш, му дадов капки Waya и вчера и денеска сабајле, денеска само до сега имаше 3 пати.Да напоменам дека не пије млеко никакво и дека нема јадено нешто надвор, само дома беше. Има веќе 3-4 дена што очите му беа црвени и носот затнат го нхалирав и капки му ставив, ама ова со проливот ме плаши зашто таа никогаш досега немал пролив секогаш мака мачиме со запекот.
    Што друго можам да употребам поефикасно?дали има некој стомачен вирус сега кај децата?
     
  3. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Kolku vreme moze da stoi prospan sirup za deca vo frizider? @duffi
     
  4. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Не, дексазон + хлорамфеникол капки.
    Има мало подобрување гледам и сношти подобро дишеше во спиењето, а и кога дува не вади толку многу сега. Ама уште на нос зборува, затнат е и уште кашла. До вторник треба да ставаме капки.
     
  5. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Ви ги направија некаде или се продаваат?
     
  6. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Се продаваат од еурофарм ги зедов му ги препиша педијатар по антибиограм на рецепта одат.
     
    На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    3.750
    Додека не му мине рокот.
     
    На Neda997 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Има вирус да. Син ми исто една вечер поврајќање и пролив,потоа уште 5 дена пролив. Ама чиста вода. Давав waya сабајле вечер по 10 капки. Банана,ориз и компир варен,сок од бистро јаболко.
    Еве денес нема конечно.
    А може и едно мислење од педијатар да добиеш дали да даваш ентерофурил сируп. Доколку заприметиш дека не е течна вода столицата може нема потреба од сируп
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Колку време држи актуелниот вирус? Од средата почна да се затнува, од вчера да кашла и да тече носот, еве денеска температура 39.2. Ја симна одма со чепче. На доктор бевме, црп мирно, крвната слика прилично добра укажува мала вироза, гради и грло добри. Од што кашла суво и што да правам за кашлицата?
     
  10. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.598
    Допаѓања:
    144.648
    3 месеци се чува отворен.
     
    На eta и Neda997 им се допаѓа ова.
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.464
    Ништо со кашлицата ќе си кашла. Вирус трае 24 часа но температура колку ќе држи тоа зависи од дете до дете нас 4 дена не држеше со 40 темп и треска по језиво немам видено нешто ама само од себе се оправи и нос престана да тече. За кашлање си кашла сеуште.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Што збориш? :( Го приметувам исто дека се тресе кога качува температура, претходно не се случувало.
    На колку време качуваше температура? Мојов качува на 3 саати ама доброто е што постепено качува, па издржува до следна доза.
    Да ве прашам тие што комбинирате ефералган и блокмакс, колку мл се даваше за година ипол дете?
     
  13. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Зошто некои и толку знаат... и нас никој не не прати среќа сами си отидовме... иначе ова од специјалист орл ми кажа чим има воспаление на уво не може да се лечи со капки, возрасен можеби зависи од случај ама дете тешко мора антибиотик колку и да не го сакаме
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.598
    Допаѓања:
    144.648
    Блокмакс 5мл, Еферлеган според килажа. Имаше обележано на лажичката.
    Јас не менувам доза кога комбинирам.
     
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Да, го најдов сега упатството на интернет 2.5мл ако даваш на 6 саати, 5мл ако даваш на 8 саати ама не бев сигурна дека измеѓу има доза парацетамол. Дадов 4мл од несигурност зашто помислив 2.5мл малку да не е, а стигна до 39.5. Фала
     
    На mal.ecka и duffi им се допаѓа ова.
  16. Annah87

    Annah87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2015
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    719
    Пол:
    Женски
    Ајде помош ве молам. Син ми (4г), од петокот вечерта качи темп. Во саботата правевме крвна слика и брисеви. Има црп и леукоцити покачени и црвени точки во грло. По препорака на педијатарот почна со антибиотик, бидејки крвната слика асоцирала на бактерија. Е сега денес веќе го боли грлото и одбива и храна и вода. Има ли нешто што би му ја олеснило или ублажило болката во грло? Ќе прикачам и слика од грлото. Плс хелп без памет сум веќе! Screenshot_20211114-102848_Viber.jpg
     
  17. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.602
    Пол:
    Женски
    Дали и на друго место има осип? Периодов е актуелен коксаки вирус кој се карактеризира со осип на пеленска регија, позади на колената, дланките, стапалата, а во устата и околу устата афти. Осипот е како плускавци со вода, па ранички остануваат. Афтите во устата се појавуваат и на јазик и на непца и од нив не сака ни да јаде ни да пие. Ако е тоа, помага метиленско плаво (како мастило е) ако детето уште не јаде мед. Ако јаде, може и прополис да се мачка. Се препорачува поладна и потелна храна и доста течности периодов.
    И да не е коксаки, ако има афти претпоставувам препораките за храна се исти, а за метиленско плаво не ставај додека не видите на лекар што е точно.
     
  18. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    1.563
    Кај нас кога беше само температура до супер кс излезе да е уринарна инфекција, пиеше антибиотик ама температура тогаш 4 дена држеше, може веќе сте подобри но чисто да споделаѓ искуство
     
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.464
    Јас давав чепче прво па после 3 саати 5мл блокмакс 12кг е дете и после 3 часа од блокмакс пак чепче. Качуваше на 3 часа температура и тоа баш само што ќе заспиеше за пола саат од 36 со 5 на 40. Матичната кажа дека може и 9 дена да трае затоа зависи од дете до дете секое е различно. Имала и таков случај па затоа ми кажа :). Иначе од кога ќе ти се испоти да знаеш дека веќе прекинал вирусот и после телото ќе се стабилизира со температура може не одма ама за ден два ќе стане поретка на 6 саат па може само навечер еднаш да има и ќе престане таков случај ние бевме. Чепче давав од 150мг на 6 часа, а измеѓу блокмакс. Чорапи со рендан компир, белка од јајце на препони, под мишки и овие помагаат. :)
     
  20. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Доколку ти дозволи да прснеш прополис. Многу ке му помогне и ке му ја смири болката.
    Јас проанги бејби прскам. Без алкохол е.
    За афта на грло ми препорачаа. И од тогаш за секоја болка во грло или црвенило прскам. Но со борби мојот е 2 и пол и не соработува
     
    На Annah87 му/ѝ се допаѓа ова.