1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Lazygirl33

    Lazygirl33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2020
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    175
    Здраво женски. Имам ќерка од 4 години. Пред 3 недели забележав лош здив од устата. Заб нема ниту еден расипан. Денес неколку пати се осеќаше кога зборуваше, сега спие ја проверував не му мириса воопшто. (И плус не ја оставив да ги мие забите за да проверам) Немам поима што би можело да биде. Стварно ме загрижува:(
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Крајници, проблеми со желудникот, друго не ми текнува што би можело. Провери дали убаво ги мие забите и јазикот, можеш и со конец да ја научиш да ги чисти.
     
    На Lazygirl33 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Ако имате стрептокока у носе, ич немојте да давате антибиотик ако нема температура, црвено грло и воспалени уши. Верувајте..од искуство знам. Од Мај ја има таа бактерија, се даваа антибиотици, за џабе, таа не се искоренува, ќе чистите носе до недоглед, се додека детето не стекне имунитет и самото не ја надрасне. :D
     
  4. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Мојот исто со моксарелата во нос се мачи, денес завршуваме со капките, а тој освен што сега не излегува многу кога дува, уште ми диши на уста, затнат е и во спиење грчи, многу се нервирам значи не знам што да направам друго :(
     
  5. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Ништо, на крај изгледа ќе пијат атб, само шо ги измачивме :(
    Во градинка оди?
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  6. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.452
    Допаѓања:
    34.443
    Пол:
    Женски
    Направете брис од грло. Стрептококата знае да даде лош здив.
     
    На Lazygirl33 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Не, не го пуштам втора недела веќе. Ми иди д ане го пуштам никогаш веќе.
    Нашата нема да даде антибиотик сигурна сум. Дека е добар општо, весел, јади, нема температура, скоро и не кашла веќе.
     
    На Larahappy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    3 недели жолто/зелени мрсоли и кашлица ,брисеви чисти ,крвна слика ок ,во меѓувреме пиеше панцеф за воспаление на уво.
    По препорака на доктор почнав со Лоратидин и пак нема никакво подобрување.Кашлицата е од секретот во носот.Мислење што може да биде причина?
     
    На Larahappy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    13.189
    Mojata e cel mesec de zatnat, de rastecen nos. Brisevi pravevme pred dve nedeli negativni. Pricina sto e taka? Cetiri i pol godini e. Vo gradinka odi vtora nedela.
     
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Почна сезоната, а? Или не завршила :wasntme:
    Мојов пак спушти на гради ;( Капак на тоа и мене ме префати. Катастрофа сме и двајцата, затнати, фатен глас, кашлица повремено. Црп 10 и не му даде антибиотик, почнавме со инхалации со вентолин, малку јас, малку тој. Сакав да прашам дали инхалацијата е успешна додека вришти? Не можам да го убедам да седи мирно туку на сила, јас го држам него, а татко му маската.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Прашајте за аериус сируп дали може нас тој ни го дадоа за алергија шпмага и за дишни патишта за кашлица и се смири после некое време...исто бевме и со панцеф...... појде 3 дена во градинка фати нешто ..првите брисеви негативни после 4 дена пак правевме сега чекам изгчеда има во носот нешто..... уште си кашла па и јас од нејзе почнав
    Што им давате тие два дена додека се чекаат резултати???
    Има температура цело време освен далерон и септоназал друго ништо не ни дадоа ...
     
    На Bu_bi и BabyT* им се допаѓа ова.
  12. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    И кај нас беше со вриштење прво , ако се буни има ефект... ќе најдете што му одговара за да не го мисли..цртани играчка нешто што му е интересно, дај те му и да го држи тоа така ќе види дека помага ќе се привикне..дур да види дека ништо нема само воздух.... со лесно
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Јас за кашлица давам кромид со мед. Кромид го сечкан на коцки, го ставам во тегла средна големина, и потоа ставам 3 лажици мед. Го ставам да стои 5 саати во фрижидер, а потоа давам. Давам по една или 2 лажици три пати на ден. За да не давам сирупи за кашлица , тоа си го најдов како спас. Ем смирува кашлица, ем одлепува се што има па полесно исфрлаат.

    Иначе и кај мене малата цело време е со затнат нос, зелени мрсули, кашлица. Таман ќе излечиме, по една недела пак ете ги. Било одела во градинка или не, така е од Мај, а дополнително се влошува ако фане некое вирувче. Бактериите тешко се лечат.
    Медот над една година, тоа си знаете :D
     
    На Bupalu и Jana06 им се допаѓа ова.
  14. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.092
    Допаѓања:
    17.285
    Супер рецепт, ептен делува.
    За помали од година препорачувам чај од кромид и јаболко.
     
    На Bupalu и Dikinzi им се допаѓа ова.
  15. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    2.750
    Пол:
    Женски
    Вчера почнавме и ние со инхалации, плачеше многу. Денес ја чекав омилената реклама да му почне, не мрдна детево. Сите среќни. :D Види што му е интересно за полесен да биде процесот.(fingers) Иначе успешна е и додека вришти.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    @Kolache na mama @Bupalu
    Фала ви, тоа ме интересираше. Немам јас проблем да вришти, кога мора тоа е само не знаев дали има ефект. Еве сабајлево првпат да седи мирен, му ги пуштив децата од градинка на видео и се смири. Ќе продолжиме така :)
     
    На Bupalu, Kolache na mama и Dikinzi им се допаѓа ова.
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.401
    Пол:
    Женски
    Докторот ни има кажано кога плаче со отворен уста дури и подобро е, отворена е плуќата и полесно се апсорбира лекот. Најлошо е на спиење.
     
    На Izzy_0504, Bupalu, Kolache na mama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Си ја прима инхалацијата немај гајле. Штом омекне после инхалација или ке ти објаснат или ке ти пише паталецот хепи како да го тапкаш да му направиш дренажа. Прекрсти ги твоите нозе стави перница ,главата негова да биде на удолница и тапкај горе на грбот со дланка како што се мотаат сличиња. Тапкаш лево два пати десно два пати на средина два пати. Повторувај колку што ке ти дозволува .
    Ајде со лесно.
    Смачено и мене ми е више ... Попукав
     
    На Izzy_0504, mal.ecka, Bupalu и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    И мајка ми истото ми го кажа, на времето кога лежела со нас во Козле вака сестрите ни правеле неколку пати на ден и сме повраќале шлајм.
     
    На Happyinlove и Dikinzi им се допаѓа ова.
  20. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    1.527
    IMG_20211117_112030.jpg дали со ваква крвна слика може мрп да се прими?