1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    На малиот на брис изолирано стрептококус пнеумониа. Освен секрет три недели кој веќе трае, нема друга тегоба. Нема тт, весел, јади, спие добро.
    Матичниот вели да пие атб, на второ мислење сум во среда закажана.
    @SophiaBella не знам кај ми отиде моракселата, не примаше атб малиот :^) Затоа сега стрептокока ете:@ Барај си контролен брис з упат, можи ќе треба уште локално лечење. Еве го и мојот грчи,.како заглавен да му е секретот, прскам оригано, ама едвај, вришти не дава, му збогтиса и него:(
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Ние за oваа бактериjа ме пиевме антиниoтик.
    Чим нема температура, кашлање..
     
    На Izzy_0504 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.043
    Допаѓања:
    18.166
    Мојот прими антибиотик за оваа бактерија ,но зашто имаше спуштено на плуќа,кашлаше и со растечен и затнат нос беше скоро 4 недели.
     
  4. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.915
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Имате посетено детски нефролог?
     
  5. tasikike

    tasikike Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Здраво,син ми има 8гоз пред некој ден забележав дека вратчето му е отечено,бевме на лекар ни рекоја лимфна жлезда и тоа бааѓи отечена,го снимавме,му дадоја сируп,утре правиме крвна слика и брис од нос и грло.искуство некој ,мн се плашам.
     
  6. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.125
    Пол:
    Женски
    Мајки, детево два дена изгоре од температура, качува до 39,6. Давам БлокМакс, Дијазепам чепчиња за да не направи грчеви, сношти и урбазон го боцна мајка ми (сето во консултации со матичната). Еве го пак гори. Крвна слика уредна.
    Давам и Изопринозин сируп. Матичната ми рече според кс, вирус е.
    Ниту кашла, ниту растечено носе.
    Се мачи долна петка да пробие, го земав и тоа како опција за причина.
    Важно, без памет останав.
     

    Прикачени фајлови:

    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    Мокрача дали имате проверено ?
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.863
    Пол:
    Женски
    Знаете дека крајниците се регенерираат, особено третиот крајник? Со тек на време тој сам ќе атрофира, ама ако се извади прерано, пред 4-5 години на пример, има шанси да се регенерира. Некаде после 6-7 години е оптимално, може грешам и јас, знам дека кај мене чекаа до 7 година, тогаш ми го вадеа, со локална анестезија.

    @bela.m кога е правена крвната слика?
     
    На JoyJoy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Знаев за третиот, за двата не знам. Затоа и не го носам на проверка за трет крајник зашто нема да ми смени одлука да не го вадиме.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.125
    Пол:
    Женски
    @Annath вчера ја правевме. Саботата вечерта прв пат качи. Вчера рано наутро извадивме кс.
    Баш ми е важно да чујам твое мислење.
     
  11. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Анат,еве не сум знаела,никој во фамилија сме немале проблем со крајници. Многу совети ни пишуваш тука што јас лично сум ги применувала и ги применувам. Затоа искрено јас повејќе од тука имам гледано излез на некои работи него ли од доктори што ми дигаат рамена кога ке им кажам аманте докторе значи нема 3 недели како го завриши антиниотикот вие ми давате нов
    Смачено ми е да талкам,да го гледам болен,да неможам да му помогнам. Повејќето викаат дека треба време да стекне имунитет,ке сменел,ке биде на подобро. Но кај нас секој месец е иста приказна, најслаб антибиотик што го примал бил хиконцил останатото е панцеф,трицеф дупли дози,лендацини па продолжувал со панцеф....јас во овие 30 години немам толкава доза антибиотик примано колку тој во 10 месеци
    А мал е само 14 месеци наполна,и се гледа дека има мака нервозен е нон стоп,ноќе грчи како маж не како бебе да спие.
    Давам сега протект јуниор за имунитет,мед пие со чај и вит ц.
    Лоратадин секоја нок и риноко спреј за нос.
    Секое утро само се молам да не се разбуди со секрет од нос бидејќи понатаму знам што следи,кревање темперстура следниот ден спазам и опструкции на дишење .
     
    На Annath и Jana06 им се допаѓа ова.
  12. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.125
    Пол:
    Женски
    Го земавме како опција, земав и кесички да соберам урина. Ама, кога ги виде докторската ниски леукоцитите, ми рече дека нема потреба. Инаку, на упатот и урина имапе, ама заради кс не оставив примерок.
     
  13. Anaskopje

    Anaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Мајки децава 13 месеци беа една недела во градинка и ќерката одма настина. Нос течење како река и не може да спие навечер од што и смета. Температурата варира цело време и се качи ноќеска до 38.1. Ставам солен раствор. Првпат се соочувам со ваква ситуација, после сме на педијатар. Ваши искуства како да и помогнам навечер да се одмори повеќе.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.160
    Допаѓања:
    199.863
    Пол:
    Женски
    Вироза е. Ќе пројде. Нема потреба од антибиотик, само течности, антипиретици по потреба, витамини, пробиотик.

    @Happyinlove не сум доктор по медицина, ама колку што знам, ноќната апнеа (грчење), може да укажува на проблеми со трет крајник. Не мора да има никој во фамилија за да наследат децата, многу фактори играат улога. Не е лошо еден преглед на орл специјалист да се направи да се провери, сигурно може да даде некој совет. Мислам дека е мал за интервенција, оти ќе се регенерира ако се извади прерано. Ќе помине, да, ама тешко е да го гледаш, сакаш ти да си болна, да не е детето.
    Вклучи пробиотик и ако често прави опструкции, пулмолог да ви препорача нешто. Не знам дали може изопринозин, или некој сличен имуностимулатор.

    @Anaskopje прашај доктор дали може да ставаш Мералис или Оперил П барем навечер.
     
    На Dikinzi, bela.m, Happyinlove и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Anaskopje

    Anaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Благодарам ми кажа педијатарот за оперилот @Annath
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  16. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.011
    Допаѓања:
    5.528
    Моето дете беше со големи проблематични крајници. По препорака од педијатри после 3та година тргна во градинка. Кога почна од 1 годинка нон стоп беше со ангина, ларингити во потешка форма, и послушавме лекари се со цел како растат поголеми дечињата крајниците го успоруваат растот и помалку прават проблем( освен ако не е веќе нужно да се вадат, препорака од лекари беше барем со наполнети 5години).
     
    На Happyinlove и Jana06 им се допаѓа ова.
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.655
    Допаѓања:
    29.028
    Пол:
    Женски
    Ако имате толку мака видете со ОРЛ специјалист, особено ако има проблеми со спиење. Многу фалена е Мирка Шалиќ баш за вакви проблеми кај деца.
    Знам дека има и орални вакцини баш да помогнат во борба со вакви проблеми (Бронховаксон е една на која ми текнува). Мојот едно време имаше и кортикоспреј за во нос за да му се намалат крајниците и тоа прилично помогна иако јас бев уплашена за користење на многу кортикостероиди ама ми укажаа дека не е толку страшно зашто беше терапија од месец дена и навистина после неа имавме три месеци пауза од течење нос и слично.
     
    На Annath, TeddyGrey и Happyinlove им се допаѓа ова.
  18. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Фала ви на советите. Еве моментално е на стероид среј за нос риноко.
    Па се надевам на подобрување. Иначе е измачување големо
     
    На Annath и mal.ecka им се допаѓа ова.
  19. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    2.267
    Пол:
    Женски
    Мајки синко прими ММР+Варичела пред 9 дена, ете пред 3 часа 40 темп качи. Освен да намалувам темп како знам и умеам друго нешто треба ли да се внимава?
     
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Не, само ако пројави други симптоми носи го на доктор.
     
    На WonderGuurl му/ѝ се допаѓа ова.