1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    Има некој буден да ме смири? Големиот (8ипол год) пред 2 саати се изнајаде еуро крем, играа со малиот се беше ок си легнавме да спиеме и одеднаш поврати. Вика не го болело стомак не му се матело во мешето пред да поврати. Едноставно така му дошло. И еве си легна. Се надевам од прејадување е, сепак благо. Неисптоцесирана храна и повратил. Нема температура нема дијареа буквално ништо. Како капак на тоа сопругот прави притисок болен е леле ова леле она гарант има температура... Крај не можам да фатам, паника ме фати сериозно.
     
  2. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.080
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека му е од еурокремот. Ние сите дома со повраќања и дијареа :(
     
  3. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Ja primetiv kerkata 19meseci, 4-5 dena veke trepka so ocite i toa dosta cesto...milsev da ne izvodi ama ne...imal li nekoj vakvo iskustvo?
     
  4. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.080
    Пол:
    Женски
    Ако гледа екрани (тв, телефон или таблет) гаси се на месец дена.
     
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    од тоа му е, немаше тт сабајлето си стана си замина на школо. Нема ни пролив денес. Ама затоа па јас и малото сме крш посебно јас. Малото не толку. Сум очекувала стомачен вирус во лето ама во декември....
     
  6. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.590
    Допаѓања:
    24.941
    Има грип по градинкиве? Во група само ние пријавивме висока темп, а еве 4 ден е со 39 никако не паѓа.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    72.360
    Пол:
    Женски
    Има. Вирус.
    Таков баш.
     
  8. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.590
    Допаѓања:
    24.941
    Мононуклеоза е. Само што ја докажавме.

    Уште ова ми фалеше
     
  9. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.080
    Пол:
    Женски
    Внук ми само што се опорави од тоа,баш во градинка фати, побрзо да оздравите :hug:
     
  10. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    13.862
    Пол:
    Женски
    Кои се други симптоми на мононуклеоза? Аман, и тоа се појави по градинкиве?
    Моиве 2 недели со тт наизменично ќе и има 2 дена, после ништо, па по 5 дена пак. Вчера ги носев за потврда за градинка, ги прегледаа, супер, добивме потврди. Доаѓаме дома малата се раскашла, за 2 саата крена тт и си крева на 8 саати. Во рок од 1 месец ова е 4 пат да крене. Крвна слика чиста, црп е до 5, нејзе и е 7. Сите крвни слики последни се така.
     
  11. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Леле и мојата,тт крева последниот месец од никаде. Па сама проаѓа без сируп. Ама не е во ред да крева така, ум насекаде ми отиде. Во понеделникот бев кај матичен, ја прегледа, добра е. Вторникот вечер се раскашла страшно, средата станува вика ми студи, за саат време качи 39.2. Па не спаѓаше со блокмакс. По 3 саати дадени од сируп, заминавме на дежурен бидејќи беше неработен ден. Таму ја прегледаа, потечен крајникот, но рано за терапија и дијагноза. Ни дадоа упат за брис од грло за стрептококус пиогенис. Брисот негативен. Во петокот, таа се уште фебрилна до 37.7 максимум, отидов кај нејзината докторка, ја испрати на кс. КС леукоцити 10.8, ЦРП 39. Не дава атб, бидејќи имала наслаги на крајникот, вика локализирано жариште, да терам со орален антисептик.
    Ама мене страв ме јади, нели за наслаги на крајник значат бактерија и плус црп е високо???
    Ќе терам по нејзино нормално, сакам и јас да избегнам атб, ама да не направам полошо...
    Жими се ова кревање тт и раскашлување од никаде, веќе анксиозност ми прави :(
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.969
    Допаѓања:
    59.598
    Пол:
    Женски
    Се ставале ли свинска маст на гради и како се нанесува?
     
  13. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    72.360
    Пол:
    Женски
    Како помада.
    Можеш и на грбче.


    Ај и јас на темава, 28 пати и измерив температура и паничам.

    Ми стана топла од спиење, 37.2.
    Преостанатите пати измерив 36.8 до 37.3.
    Топло ни е дома.
    Ме фаќа паника дека ја фаќа нешто. Нозете не и се ладни, обично и се кога качува.
    Да ја изнесам да ја прошетам или да не ја пресечам?!
     
  14. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.969
    Допаѓања:
    59.598
    Пол:
    Женски
    Помага ли?
    Полн е секрет вчера немаше ништо на гради ама денес хрчи.
     
  15. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    72.360
    Пол:
    Женски
    Искрено поима неам. Имаше нешто и хартија ставаа. Ама мислам и така загрева.
    Пробај, не е штетно сигурно.
     
  16. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    3.750
    Јас ова го правев кога кашлавме пред 2 недели сите дома: загреав маслинов зејтин со чај сув камилица. Го ставам во тегличка и мачкам на грбче и на гради. Помага бајаѓи. Пробај
     
  17. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.590
    Допаѓања:
    24.941
    И јас имам потврда од матичната дека е здрав, вчера ми даде.
    Не знам како само даваат така и не знам што ќе се праи со матичниве, буквално не се замараат.
    Ние откривме што му е зошто имаме инфектолог у најблиска фамилија и ги знае болестиве. Матичната вчера ни рече ништо не му е, црвено грло може да оди во понеделник. А 4 до 6 недели е инкубација, он се заразил на почеток на ноември и никој до сега не пријавил мононуклеоза. А ја поминало некое дете сигурно зошто ние му ја потврдивме, а буквално со никој друг не се меша (ни братучеди, ни комшии, ни пријатели, со сите на отворено се гледамњ) и нема кај да фати.

    Симптоми се висока температура што тешко паѓа, на крвна слика високи моноцити, ниски тромбоцити и леукоцити, општа малаксаност и како гноеви на грло заради што одбиваат и храна и пиење.

    @NewMama колку време беше болен внукот? 5 ден е болен, преморена сум. Дење ноќе за мене е залепен, тешко му е, нит јаде нит пие.
     
    Последна измена: 11 декември 2021
  18. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    72.360
    Пол:
    Женски
    Реално може и на тоа дете што ја имало не му ја откриле.
    Не дека оправдувам само мисла ми прелета.
    Јас се пријавувам во градинка, па дури и за увото кажував иако не креваше температура.
    Како се третира мононуклеоза?
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.590
    Допаѓања:
    24.941
    Да, тоа кажувам дека заради тоа што не се замараат многу матичниве, не знаат родителите што е со детето. А и тој вирус како сите, ќе помине кај некој полесно, кај некој потешко. И мене да не ми кажеа дека е личи на мононуклеоза и да немаше кој да го провери, ќе оставев така и ќе го пратев во градинка штом спадне температурата.

    Симптоматски се лекува. Кај помалите и најчесто полесно проаѓа, ама мора да се внимава 2/3 недели по престанок на симптоми може да се појави проблем со слезинка
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.080
    Пол:
    Женски
    @Kuklicka17 му траеше 7-8 дена,примаше и инфузии .

    @TeddyGrey вирусно е мононуклеоза па затоа нема мн што да се прави. Витамински инфузии и мн течности.

    @monik55 незнам дали си чула јас не верував, ама исто, дури и повеќе помага лој од гуска. Се мачка на гради и плеќи исто се дава и на врв од лајче орално.
     
    На monik55 и KuklickaSk им се допаѓа ова.