1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.125
    Пол:
    Женски
    Само да споделам.
    Веднаш ја контактирав матичната, нејзин совет беше да го намачкам со канестен и белогент маст помешани заедно.
    Мајки, од само едно мачкање, отокот спласна и не е така црвен. Можно е толку брзо да средиме работа?
    Два пати на ден треба да мачкам, ако нема подобрување ќе вклучиме лидаприм сируп.
    По ова што гледам, мислам дека нема да има потреба.
    По незнам кој пат ми се потврдува дека докторката секогаш од прва ни ги средува проблемите.
     
    На Bupalu и Jana06 им се допаѓа ова.
  2. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Ако има нешто меѓу кожичката што предизвикало црвенило нема да се среди додека не се исчисти таа нечистотија. Јас би однела на лекар да го отвори.
     
    На bela.m му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.799
    Допаѓања:
    39.966
    Пол:
    Женски
    Такво неутешно плачење сред ноќ малиот мој имаше од воспалено уво. Јас би ти рекла обавезно доктор и орл да го види. Со уши нема играчка
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.166
    Јас оток третирав со гентамицин и канестен помешани. Не беше до волку,ама беше отечено и затворено.
    Обавезно одмивање во вода со сода или со камилица,по неколку пати на ден. Ако си во можност остави го без пелена(по гаќички,да диши малку)
    Ако до утре не помине,носи го на преглед. Он покажува болка?
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    И јас сакав тоа да ти речам зашто еднаш син ми имаше многу нечисто насобрано, црвено и мал оток имаше ама дека рекоа на лекар си реков нешто страшно да не е. Го миев со камилица, мачкав канестен и се среди. Ама му го отварав да му го чистам.
     
    На bela.m му/ѝ се допаѓа ова.
  6. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    2.267
    Пол:
    Женски
    Наводно воспалени и двете ушиња па ни препишаа антибиотик. Што користевте вие и за колку дена пројде?
     
    На Bupalu и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  7. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.799
    Допаѓања:
    39.966
    Пол:
    Женски
    Ќе се среди штом ви дале антибиотик. Кај нас беше комплицирана ситуација и се искомплицира, ама касно утврдија. Да не прераскажувам на долго и широко, друга ситуација беше. Битно сте покриени со антибиотик, ќе се среди за ден-два. Само внимавај да не почне да потекува ушето позади школката. Ако не дај боже забележиш такво нешто, одма носи на лекар.
     
    На Bupalu, WonderGuurl и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  8. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.125
    Пол:
    Женски
    Не сака кога го премачкувам, најверојатно го боли.
    Утрово сосема нормално му изгледаше. Ниту оток, ниту црвенило. Сепак ќе ве послушам и ќе го однесам. Иако се повлече и отокот и црвенилото, не сум мирна. Сигурно ќе треба да го исчистат.
     
    На Bupalu, Sofi.ja и Jana06 им се допаѓа ова.
  9. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.969
    Допаѓања:
    59.598
    Пол:
    Женски
    Hemophilus influenzae
    Имате искуство со оваа бактерија?
     
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Да, висока температура, црп 140, Панцеф не помогна и се излечи со Сумамед. Температурата падна после трети ден од антибиотикот.
     
  11. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.969
    Допаѓања:
    59.598
    Пол:
    Женски
    Он имаше еднаш 38.5 и два дена го држеше 37 со 5.
    Имаше кашлица црп 11 леукоцити 17.
    Му даде одма трицеф.
    Бебето имаше два дена темп до 37 со 7.
    Сега и на него брис ќе му земам.
    Треба во градинка да пријавам?
    Читав дека е баш лоша бактерија
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Јас па баш читав дека не е страшна и дека скоро сите деца во градинка ја фаќаат. Еве од тогаш ја нема фатено пак, а моракселата стално е присутна. Јас тогаш пријавив ама идеше во приватна и на никој не му беше гајле, од тогаш само пријавувам дека е болен и дека ќе тргне кога ќе оздрави.
     
    На Bupalu и mal.ecka им се допаѓа ова.
  13. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Не е високо црп тоа. Периферна размаска направивте? Секогаш се поклопуваат бактериите од нос со вирусно заболување во моментот и обично за џабе пијат антибиотици.
    Имам богами богато искуство со бактерии во нос и повеќето педијатри не сакаат ни да слушнат за системска терапија со антибиотици.
     
    На mal.ecka и Jana06 им се допаѓа ова.
  14. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Дали на некое од вашите деца им испаднало такво бело на јазикот како на најгорната слика ?
    Малата цело време го има, ќе и се смири неколку дена и пак и се јавува. Прееска бев кај докторката, и го виде јазикот , и вика не е ништо. Може оти не пие вода, а она пие вода.
    Исто така и кажав дека и имам ставено Нистатин капки, и дека не мине од нив. А ако пие антибиотик и мине. Што значи дека е бактериска инфекција, и побарав брис да и земат, ми рече дека нема потреба од брис. Ама навистина сум загрижена више.
    Дали да и ставам метиленско сино 1% ?
     

    Прикачени фајлови:

  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.154
    Допаѓања:
    199.839
    Пол:
    Женски
    Личи на географски јазик. Не поминува од антибиотик, туку се поклопуваат периодот на пиење антибиотик со исчезнување на промените. Штом се појавуваат пак, антибиотик не е чарето. Не се знае точна причина за ова, нема решение, кај некои мислат дека е анемија во прашање, кај други наследни фактори, кај трети фактори од околината (усната празнина). Што и да ставаш нема влијание, тоа се промени на јазикот кои траат долго време, најчесто и доживотно. Нека ја види специјалист по болести на уста, ама мислам дека е тоа, ако се промените ко на сликава.
     
    На mal.ecka и Dikinzi им се допаѓа ова.
  16. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Еве, баш вакви се како оваа слика. Она не пиела антибиотик за да го лечи јазикот, антибиотиците беа ради бактеријата и кашлицата. Ама , дека кога ги пиеше и минеше и јазикот од тоа. Последен антибиотик пиеше во Октомври, Панцеф. И помина, и две недели немаше ништо на јазикот, а потоа пак и испадна. Некако сум ја забележала дека штом почнува да и излегува на јазичето ( најчесто доле од десна страна и почнува, а потоа и се шири на цел јазик) по некој ден е веќе со затнат нос, или се разболува. Го сметав Како индикатор пред разболување, мислејќи дека и паѓа имунитетот и и се појавува. Ама од непријатна прочитана статија, почнав да размислувам и на други работи, дека од Мај па наваму, уствари од кога е почната често да се разболува го има и таквиот јазик. Штом е таква работата, воопшто да не се грижам.

    А после кога ќе стане од спиење, ако успеам ќе го сликам и нејзиното јазиче ,иако веќе е во фаза на минење. Фала :hug:
     

    Прикачени фајлови:

  17. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    И уште нешто, ако познаваш некој таков специјалист , те молам пиши име и презиме :)
     
  18. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Некој од стоматолозите барај.
    На ќерка ми и е ваков, јас ќе консултирам таков лекар уште утре и ќе пишам.
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.154
    Допаѓања:
    199.839
    Пол:
    Женски
    На клиника во Скопје има такви специјалисти. Др. Анета Атанасовска, др. Снежана Пешевска, др. Кристина Митиќ... Може било која од нив, а ако одите со упат преку Мој термин, нема термини, упатот важи месец дена, одите кога сакате.
     
    На Dikinzi и mal.ecka им се допаѓа ова.
  20. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    72.360
    Пол:
    Женски
    Дете се откорна од кашлање.
    Плус и урина е испитано зашто знае да се жали кога моча. Крвнава слика идеална. Свашта.

    Screenshot_20211214-143420_Yahoo Mail.jpg