1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Често и се прави така ?
    Ако е за стоматолог уште сега ќе му се јавам и ќе го прашам.
     
  2. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Еве и го.
     

    Прикачени фајлови:

  3. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Меѓу стоматолозите има специјалисти за болести на уста, не сите.
    На мојата и е така два месеци, ама е малку слабокрвна, не знам, ќе видам ќе му пуштам слика утре, има еден, на мајка ми колега, специјалист е за болести за уста, ќе прашам ме замисли...
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Katerina94

    Katerina94 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    927
    Допаѓања:
    2.305
    Искусни мајка може ли малку помош/ совет?
    Малата е 14 месеци, додека најдиме добар доктор не знам што ќе биде, овде каде живееме се оди на матичен, педијатар ептен во итни случаеви, или ако сакаш да го прегледа педијатар бараш упат и за приватно ми закажаа дури во март дека не е итно, не беше болна тогаш малата.
    Дете од нејзината група на градинка има инфекција на плуќата од понеделникот. Таа почна неќна со зелени мрсули(претходниот пат кога беше со зелени, ништо не ни дадоа само солени капки, брис ако покажувала други симптоми ама ок беше и помина тоа брзо) и поткашлуваше малку.
    Вчера ја носев на доктор (имаше и 3 зелени столици) и рече дека дишењето е ок, грлото малце црвено, и ми препиша amoxicillin да не се враќам ако почнала да кашла ептен да и давам од антибиотикот 5 дена. Нели треба КС, брисеви нешто пред да дадат антибиотик? Немам искуство, не е била болна никогаш, градинка почна пред месец дена некаде
    Докторката што обично ја прегледува не беше таму и таа претходниот пат ми збореше дека антибиотик даваат ептен во краен случај, замената нејзината ми го препиша велам како да знам дали треба да давам, ми вели епа ако почне ептен да кашла. Закажав за утре со нејзината докторка пак, не знам ќе прашам ваљда за КС? Никогаш не е била болна, не знам што да правам. А денес повеќе кашла ама не сум дала уште од антибиотикот
     
  5. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    3.750
    Дали има температура? Носето и тече и има зелени мрсули? Кашла суво или влажно? Детето е расположено или нервозно? Јаде, пие, спие?
    Сите овие работи кои те прашав се многу битни за да се одреди терапија на бебе/дете. Сепак ти си мајката и следи го да бидиш како ќе се одвива деновиве. Антибиотик не се дава туку така. И ја би направила прво брис ако е чист мислам дека нема потреба да се дава антибиотик. Многу убаво чистење на носето по многу пати на ден, јас чистам со физиолошки раствор од 1 кг купувам, полнам шприц, дете во мене над лавабо и шприцам во едната и после во другата ноздра и се така додека не почне да тече чиста водичка, тогаш да знаеш е чисто носето. Тоа ќе го правиш се додека гледаш дека му се полни носето и нормално само не може да го издува.
     
    На Bupalu, Luna91, Katerina94 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Katerina94

    Katerina94 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    927
    Допаѓања:
    2.305
    нема температура, нос тече(не многу) проѕирни и зелени мрсули. Почна со суво кашлање, сега како да сака да исфрли нешто, но не е 100% влажно. Затоа и ја однесов и рекоа дишењето е ок, немало ништо на плуќа. Си јаде, спие се е океј, знае да е малку нервозна овие денови откако почна ова. Ќе земам физиолошки. Сега ја успав, кашлаше малку. Ќе ја носам утре пак за друго мислење со нашата докторка, баш ќе видам што ќе каже. Антибиотикот не го купив уште, чистам нос со солени капки и аспиратор
     
  7. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    3.750
    Ќе следиш да видиш како ќе се одвива во текот на денот оти многу бргу се менува кај бебињата ситуацијата.
     
    На Katerina94 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    10.192
    Пол:
    Женски
    Има некоја мама давано мед на детенце под 2 год? Добив совет од мед.лице за кашлица да дадам мало лажиче мед растворено во 200мл вода.

    5ти ден детево има температура и растечено носе, не е многу висока и се симнува со парацетамол и прскам спреј за нос. Едвај денес добив време на лекар (читај мед.сестра) која ја прегледа и рече дека е обична вирусна настинка и ни даде совети како да продужиме со лечење со сируп и капки за нос. За кашлицата ми рече да дадам како шо пишав погоре, тоа со недавање мед било за деца под година. А мојава е 1год и две недели :drunk: на два ума сум, не кашла многу и често...

    Државава можеби е супер за социјала, азил, школување, ама здравствениот систем им е толку нефункционален и оптеретен...
    Не ја погледна во грлото и не ја слушаше диши-диши, за грлото рече ако ја боли нема да јаде и пие, а за градите рече дека премногу била весела за да има нешто, плус сосема било нормално детенца да кашлаат и до 5-7 дена... абе да си пукаш у колено. Страв да ти е да се разболиш.

    Едит: да додадам само дека не живеам во мк, ова во странција е...
     
    Последна измена: 15 декември 2021
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Да син ми на 14м му дадов исто за кашлица. Дали од тоа помина не знам. Ама врв на кафено лажиче. Еден доктор рече убаво си направила, друг ми рече рано му било...
     
    На Bupalu и kanella им се допаѓа ова.
  10. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Јас почнав со мед давање од 13-14 месеци.
     
    На kanella му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Малиот пие трицеф, трет денес, ама има неколку течни столици на ден. Инаку јади и пие, расположен и активен е. Цица уште.
    Дали во случај на пролив задолжително се менува антибиотик? Ептен беше шкрт антибиограмот, овај беше за деца антибиотик.
    Инаку давам и Линекс
     
  12. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    13.862
    Пол:
    Женски
    По мое антибиотикот е за црвеното грло. Од досегашно искуство. Ама не сум доктор. Доктор е таа што го прегледала детето и видела дали има индикации за тоа.
     
  13. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.655
    Допаѓања:
    29.016
    Пол:
    Женски
    @kanella мед не е за деца поед една година заради труење со ботулизам. Над година дена се веќе големи (имаат повеќе желудочна киселина и може да го неутрализираат токсинот). И исто така алерген е медот па затоа е над година. За да бидеш сигурна намачкај прво малку мед околу устата. Ако нема рекации дај малку (на врв лажице и следи). Ако ништо не се случи можеш да даваш мед.

    @BirMelek ако е само потечна столицата од нормално не се менува. Се зголемува малку дозата на пробиотикот. Ако е навистиниа дијареа (од типот неколку течни столици за саат/два) тогаш се менува.
     
    На Bupalu и BirMelek им се допаѓа ова.
  14. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Вчера имаше 4 столици за 3 саати, денеска две во пола саат :(
    Не знам стварно, а гледам и докторката не знае изгледа. Ми вели од антибиотикот е и толку.
    Да не имате искуство со друг пробиотик за ваква ситуација? Јас досега сите проливи со Линекс сум ги решила
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.154
    Допаѓања:
    199.839
    Пол:
    Женски
    Darmflora. Мене ми е најефикасен при дијареја.
     
    На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    10.192
    Пол:
    Женски
    Се нема закашлано пу пу. Ако почне ќе дадам.

    Туку друго сакав да те прашам. Те имам прочитано не се сеќавам во која тема дека од поголема доза сируп за симнување темп нагло му се спуштила на детенцето твое. Може да ми кажиш колку му се спушти и како му ја качи т.е нормализира?
     
  17. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    За сируп не ми текнува да сум пишала. Еднаш пишав за антипиреата лепенките после вакцина ги претерав изгледа, го истуширав и нагло падна темп ме фати паника. Он спиеше само го допокрив и пуштив греење во собата.
    Валда за ова си прочитала?:?:
     
    На kanella му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    10.192
    Пол:
    Женски
    Да да може, не паметам точно што беше причината извини. Фала ти сепак.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Немај гајле
     
  20. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Мајки ај ве молам совет, закажана ни е операција на моето дете за 3 крајник и цевчиња во ушиња ппради секрет и намален слух, ве молам за искуство доколку сте го имале, како сте поминале, колку ве задржуваат во болница, како било постоперативно итн