1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.799
    Допаѓања:
    39.966
    Пол:
    Женски
    За крајник незнам. На малиот му ставаа цефчиња, операцијата трае 15тина минути. Не пуштија дома наредниот ден. Ако те интересира било што слободно пиши ми.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.417
    Допаѓања:
    8.696
    Пол:
    Женски
    Мед не се дава под 1 година зашто има ризик да е контаминиран со Clostridium botulinum бактерија која може да го нападне недоволно зрелиот дигестивен систем кај бебињата, и тешко се лекува. Над 1 веќе можеш. Но јас прв пат не би давала во случај како твојов кога веќе има вирус/бактерија. Да помине па можеш да дадеш. И јас уште немам дадено, 13 месеци е малата. Инаку за кашлица е супер медот, и за имунитет, баш Сајковски збореше за тоа во 0+ емисијата и он беше на став дека може и пред годината да се даде.
     
    На kanella му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.417
    Допаѓања:
    8.696
    Пол:
    Женски
    @Katerina94 јас не би давала антибиотик симптоматски. И некои доктори навистина претеруваат. Антибиотици како бонбинчиња шиткаат. Затоа после се чудиме како луѓево стануваат отпорни на антибиотици. Ова и за возрасни важи истото.
    Направи си брис и крвна слика прво.
     
  4. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    10.192
    Пол:
    Женски
    Фала ви за одговорите.

    Уште ова да прашам, заби кога растат па толку многу да ги боли? Се утепа од плачење, денес особено многу нервозно се однесуваше и мене рамото ми го гризеше, играчките абе со залет ќе ги зареди до последна со отворена уста им иде аааа и ги џвака. Кога плаче со завивање како да ја боли нешто. А непцата и се оѓин топли, едвај ме остава да ја намачкам гел. За 4ки станува збор. Се изнамачи детево ;( барем температурата се повлече за сега...
     
  5. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    72.360
    Пол:
    Женски
    И ние само цефчиња стававме. Наредниот ден дома.
    За крајник немам искуство ни јас.
     
    На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Како сте задоволни од цевчињата?
     
  7. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    72.360
    Пол:
    Женски
    Па тоа беше пред 2ипол години.
    Инаку и тие ги ставаат со целосна анестезија.
    До скоро со уши немавме ниеден проблем, сега после сипанициве 2 пати фаќа инфекција полесно минува.

    Инаку ако имате мака со уше може да е и од крајниците.
     
    На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    1.563
    Од антибиотик имсше и мојот 2докторки прашав ми рекоа од тоа е. Пролајф давав неколку дена и се среди
     
    На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
  9. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    Значи со деца раат да не си. Со малото ( 2 год и 4 мес ) вчера се си беше во ред. Приквечер почна слабо да поткашлува весело си јадеше си играше ноќта заспа па стана не можеше да дише. Носот затнат се мачи да кашла ќе раскошна шлајм. На допир топол температура најмногу 37.4 ама солзи му течат ќути се мачи... Дадов парацетамол не можев да гледам, капак на се и кавгите со мм дека којзнае што ми правам на детето што е болно. (facepalm) кога носот пушти, некаде крај 3ипол ноќеска дишејќи кромид тогаш заспавме. Не ми е јасно што се случи. Сакале неќеле ќе се маткаме по лекари а ич неќам пошто не се замараат толку. Се плашам да не е наплуќа, бронхитис нешто такво. А од дома не сме мрднале. Кај не наоѓаат болестиве не знам.
     
  10. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Каде бевте на ОРЛ?
    За син ми во Систина кај др. Македонка го добив истово одма операција на крајник, цевчиња не знам што. Не слушал добро дрн дрн
    Го однесов кај Мирка Шалиќ и со прскање Назонекс 1месец се намали крајникот и 2 години немаше проблем. муабетот ми е дали побаравте второ мислење
     
    На Bupalu и Sofronko им се допаѓа ова.
  11. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Бевме ние кај др Мирка шалиќ она убаво го прегледа и рече дека лај него не би реагирало антибиотик или терапија, туку дека е потребно да се отстрани крајникот и да се стават вентилациони цевчиња заради чистење на секретот во ушињата, истото ни го констатираа и др Софија Николоска и др.Елена Димескс
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    485
    Допаѓања:
    1.545
    Пол:
    Женски
    Мајки ај ве молам совет или искуство. Детето од 9 часот почна да повраќа, веќе на вториот пат поврати се што имаше и од тогаш има само нагон на повраќање, се напнува ама нема што да повраќа. Никогаш до сега нема вака повраќано и веднаш во аптека прашавме ни дадоа реглан, не се смири. Го однесов во болница ни дадоа локомотив и електролити и бидејќи ми заспа по пат накај дома кога стигнавме му дадов само од сирупот и веднаш го поврати. Пролив нема, не кашла, нема ништо друго само почна од еднаш да повраќа и многу е ладен, му мереа температура во болница 35.5. Се тресе цело време. Не знам што да правам, прв пат се случува вакво нешто.
     
  13. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.201
    Допаѓања:
    16.513
    Пол:
    Женски
    Ако не му даваш електролити може брзо да ти дехидрира.Капнувај му по лажичка две.Не му ги давај нагло ќе ти поврати пак.Ако не се подобрува оди на дежурен на инфузија.
     
    На Watermelon96 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Мајки колку дена го давате трицеф? Матичната рече 5 дека бил многу јак, а денес замената 7 дена:^)
     
  15. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Колку што има потреба спрема состојбата на детето,моето има пијано 12дена
     
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Зависи за што, во каква состојба е, ако сте испитале црп колку е високо. Син ми пиеше алицеф (мислам дека е исто со трицеф само различна фирма) 7 дена, а сумамед 5 дена така да мислам дека не ти рекла лошо. Подобро 2 дена плус отколку недолечено. А и најчесто нели ги следат децата на контроли, па така знаат кога треба да се прекине.
     
  17. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Двајца го прегледаа и двајцата различни:|
    Гради чисти, тт нема, а мрсули си има и поткашлува од нив. Докторката рече мрсулите ќе потраат ( изгледа вечно ).
    Утре ќе се слушнам пак, ама мислам да пие пет дена, оти една недела претходно пиеше амоксиклав. ЦРП 29, а леукоцити мирни.
    Инаку алицеф е послаб од трицеф, трицефот е понова генерација на панцеф. Јас го ставив на црна листа, дете се искина пролив, па и смрдлива столицата, страшно.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Obavezno koga davas antibiotik davaj i probiotik, gi stite crevata od antibiotikot, preporaka od doktor
     
  19. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Таман работа уште без пробиотик да беше. Секогаш давам, ама или не му одговара овој атб, повеќе не го земаме.
     
  20. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Вчера правев муабет со стоматологот наш за јазикот, рече не е страшно, повеќе да се четка јазикот, ме праша дали става работи во уста, ама тоа не можам да контролирам мала е уште, и да се билда имунитет. Рече ако не и смета при јадење , нема потреба од секирации.