1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Mamy.

    Mamy. Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Мајки дали и какви користите некоја од вас бедоксин витамини нешто или б6 за скоро 3 годишно дете?
     
  2. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Болен е. Се надевам заврши зашто еве од вчера од 21h нема качено температура. Стана пред малку и ми заспа пак во раце. Се мислам дали да го носам после на доктор или тоа е тоа, помина. Ајде пиши како ќе поминете на доктор :hug:

    @KuklickaSk Аман и вие со разболувањата, ова сега мононуклеозата или нешто ново? Со лесно :hug:
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Ние го завршивме трицефот, кај дете се искина пролив, па и утрово кога го носев во градинка, кивање и летнаа зелени мрсули до плафон:x
    Две дози атб, мрсулите не се предаваат, ќе си пукам во колено:@
     
  4. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    Дај боже да завршило. Педијатар рече дека се собрало се нмален имунитет од вакцината(прими у петокот ммр) му растеле 5 заби одеднаш и малку црвено грлото и затоа дека качувал толку многу. Само симптоматска терапија и ако не е подобар пак на преглед. Пак правевме кс црп и урина . Црп е 10 а референтни се до 10 нормално. Кс малку покачени леукоцити и лимфоцити за разлика од вчера што беа покачени неутрофили чудно, ама различна лаб. Урина добра. Види ако не ти качува температура не го носи поминало веќе. :hug:
     
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Истото се случи кај нас, денот кога прими ммр качи температура, па од 7ми до 10ти ден пак температура од вакцината. Ќе помине.

    @BirMelek Кај нас така беше последниот пат, оздраве и уште 2-3 недели имаше зелени мрсули и кашлица. Помина само од себе.
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    24.928
    Инсистирав да докажеме мононуклеоза, и излезе негативен на серологија преку крв за мононуклеоза. Некој друг јак вирус поминал. Лечен, недолечен од саботата е со температура, црп отишло у вис, воспалени крајници, ни дадоа антибиотик сега. Ќе побудалам веќе.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Колку Црп? Оти и мојата е со воспалени крајници, ама без атб. Црп 39.
    @Jana06 Ако е така ми олесни, јас веќе почнав локално со антибиотски капки сабајле, може згрешив :(
     
  8. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    И јас тогаш се мислев дури и ги купив капките ама го оставив така. Траеше долго ама помина.
     
  9. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    24.928
    15 црп ама има и леукоцити покачени сега. Ти викам 2 недели се мачиме така да пројде, не бива
     
  10. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Леле, а на мојата 39 без атб. Леукоцити сите во нормала се. Се мачи месец може отприлика. Ни педијатар, ни орл не ми даде атб, а има наслаги на крајниците.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    24.928
    Јас сум најискрено против беспотребно давање антибиотик и еве на 2г и 2м прв пат пие. Ама кога треба да пие, мора да дадат.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Ај кажете ми мислење за крвната слика.

    Screenshot_20211220_223402.jpg

    Не го однесов денеска на лекар мислејќи дека оздраве (24 саати беше без температура) и еве го сега пак качи 38.5 и многу полека симнува со чепче. Би требало да е некоја вироза така? Чудно ми е дека подолго го држи, од четвртокот е болен.
    @Alishan30 @Annath Ако имате време, нормално и било која друга што може да ми помогне што може да е. Фала
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.020
    Допаѓања:
    118.349
    Пол:
    Женски
    Личи на вирусно, мирни леукоцити, а доминираат лимфоцитите.
    Црп благо покачено.
    Аденовирозите може и подолго да држат температура
     
    На mal.ecka и Jana06 им се допаѓа ова.
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Мирно е дишењето, на моменти осеќам вибрации ама мислам дека има малку шлајм што се мачи да го искашла на спиење. Носето по малку тече проѕирно, вака физички е доста активен ама денеска ич не сакаше да јаде. Се мислам да не го мачи нешто друго. Мислиш да правам брисеви и уринокултура или црп ќе беше повисоко ако е бактерија? Чудно ми е, обично вироза го држи 3 дена.
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.020
    Допаѓања:
    118.349
    Пол:
    Женски
    Мислам да почекаш ден два, личи на вирусно, нема индикации за брисеви и уринокуктура, моментално. Не брзај.
    Допишав погоре, аденовирозите знаат и подолго да држат температура. Храна може да одбива, полесно давај му и течности. Ќе се врати во нормала
     
    На KuklickaSk, Ava.84 и Jana06 им се допаѓа ова.
  16. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Син ми ваква темп качуваше од воспаление на уво. 24ч ништо одеднаш 38.5 ст
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    13.862
    Пол:
    Женски
    15ka црп не е качено у вис, ниту е за анибиотик ако нема други показатели, односно покачени леукоцити. Ниту 39 црп ако е само тоа не е за антибиотик. Тоа е вирусен показател. За црп над 60 веќе е вис за антибиотик, додека покачени леукоцити во секој случај се показател на бактериска инфекција.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  18. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    2.267
    Пол:
    Женски
    Вчера бевме на контрола му зедоа крв и мокрача, мокрача во ред, крв покажувала вирус сега ми се јави докторот.
    Пред 2 недели беше со вирус 3-4 дена сега пак!
    Инаку гради чисти, уши исто, грло малку надразнето. Дете кашла страшно веќе 3ти ден, нос исто тече.
    Температура ректално мерам најмногу до 38.5, а во уво стално 1ст повеќе, па дури и вака кога е весел и со ладно чело, во уво си стои 38.5, не паѓа под тоа.
    Последно што ми текна да не заради забите е потопол во ушињата? Сите 5ки се набабрени. Можно е такво нешто? @Annath Друго објаснување не можам да најдам, ниту матичниот нема одговор
     
  19. natasha01

    natasha01 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Мајки барам искуство од вас......ќерка ми поткашлува веќе месец ипол....беше малку настината и од тогаш наваки постојано поткашлува.Нема температура нема ништо само си подкашлува навечер во текот на ноќта и наутро кога станува од спиење(тука е по лошо кашлањето).На доктор ја носам секоја недела на градите е чиста но кашлицата не престанува освен капки за нос друго ништо не ни даваат.Јас се сомневам на алергија но педијатарот е против давање на сируп за алергија бидејќи е 1ипол година.
    Дали вие имате некое искуство со постојано поткашлување кај децата и што ви помогнало?
    Ви благодарам многу
     
  20. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.165
    Дали направи брисеви?
    Мојот и пред година ипол пиеше сируп за алергија,по совет од матичен доктор.
    На многу лекови пипува над 2 или 3г но доктор по негова проценка дава и под таа возраст.