1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Уште не се стигнати до таму (Скопје и гужвите плус кочниците на колата замрзнале |() ќе видиме што ќе каже. И докторката исто рече дека не би дала антибиотик ама препиша заради грлото. Од вчера го приметив има отоци на лимфните жлезди, мене така ми отекуваше од гнојна ангина.
    Каков антисептик?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Да не се сипаници?
    Баш пребарував на нет за осип бидејќи алергиски се имаше исфрлено син ми ама грб, позади уши и малку стомак. Ова како што опиша од глава до пети прочитав така сипаници се јавуваат и ако се испакнати. Алергискиот осип кај него беше мааалку испакнат црвени точкички. Ме чуди едино дека викаш на главата, нигде не прочитав розеолата дека на главата се појавува :?:

    @Jana06 колку мл ви дадоа од амоксиклавот?
     
  3. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Давај му секое утро после миење запчиња по една лажица кантарион масло. Пола саат после тоа да не јаде и пие. И четири пати во денот прскај Проанги спреј, кај нас многу помага оваа комбинација.
     
    На Snowflake97 и Jana06 им се допаѓа ова.
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Јас со 3мл гп давав ама 1 на ден 10 дена излезе недолечен со тешко воспаление на уво. Требало 5мл минимум да давам за црвено грло и темп. Затоа прашав ама добро ве дозирале чим 2 пати на ден. Само да не требало 2 по 5мл да ти дадат ...
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.012
    Пол:
    Женски
    Нешто локално што делува на грло прскај. Ние прскаме ПроАнги во грло секоја вечер (дури и ако не е болен од неговфи 2 години па се до сега) и мислам дека баш помага. Кога е болен и почесто прскам.
    Исто проибај да кренеш имунитете со Дефендил, Бимунал или нешто слично.

    Инаку и ние еднап заврпивме со нессодветен антибиотик, иако по антибиограм беше даден. Не заврши работа па сменивме со друг, па на крај со инхалации со антибиотик излечивме бактерија што веројатно се криела позади крајници (каде што не се гледа и не може да брис да се покаже).

    Инаку не ти јаде зашто го боли грлото кога голта.

    Издржете само нема друго чаре.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    2.267
    Пол:
    Женски
    Нема да го чеша ако се сипаници? Не знам, насекаде го има, сега малку како да стивна црвенилото, утрово ептен беше воспалено.
    Вчера се чув со матичниот рече може да е од температурата што долго го држеше а можело и од антибиотикот кога доаѓал во контакт со некој вирус, бидејќи детето е болно.
    Ќе го носам пак веројатно, немам ум веќе
    Фала ти
     
    На Survivor-Warrior му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Јас мислам не е толку до антибиотикот . Пиеше Алмацин ,па Амоксиклав ,па ајде демек слаб е и препишаа Панцеф ,еве а 2 недели од Панцеф со Амоксиклаф пак ,па се залоши кашлицата и инхалации со Вентолин и Кортаид.
    Си мислам дека нема крај ова ..
     
  9. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    И тоа што викаш ќе чешаа тие се со меурчиња горе ако е крупната, а морбилите се слични со розеолата ( тој е вирусот со осип после темп) на изглед, морбили бар викаат ги нема сега... барај на нет од сите слики спореди отприлика
     
    На WonderGuurl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Фала ви стварно на сите, беспомошно се осеќам и еден муабет да сврзам со некој е од помош.

    @JoyJoy Ќе го земам Проанги штом сте задоволни повеќето. Давам Дефендил и Ацерола ама ете.

    @BabyT* До што мислиш дека е? Стварно не знам решение освен појак антибиотик.
    Јас уште пред некој ден се посомневав во бактерија зашто ваква температура секогаш има кога закачил некоја. Брисеви не направивме мислејќи дека е вирус ама сега и не ми се чекаат резултати. А може и тој третиот крајник да прави проблем што ми го спомнуваат на секој преглед.

    А и ова работава ми иде на нерви, ми иде отказ да дадам во моментов. Не сум сконцентрирана, не ми се работи и ќе си пукнам што сега не сум на преглед со него ама искористив и одмор и слободни денови ;(
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
  12. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Незнам до што е ама не се само нашите деца ,баш и докторката искоментира дека оваа година е баш страшно со разболувањата.
    И јас се 'тешев' дека е трет крајник ама дете нема ништо.Според матичната имунитетот е заспан ,а ние после 1 год се рашетавме и сега има се.Башка ни градинките веќе не се претпазливи како лани.
     
    На WonderGuurl и Jana06 им се допаѓа ова.
  13. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Апдејт: На мое големо изненадување продолжуваме со амоксиклав |( Плус инхалации со Вентолин. Црп-то не мрднало од понеделникот (15 е), грлото малку поцрвено ама тоа е тоа. Да одиме на контрола само ако е полошо, инаку да се стрпиме. Само од температурата што не прекинува се плашам ама тоа е. Викенд иде затоа паничам.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    Имај си дома чепчиња дијазепам за секој случај ако ти качува 39 40 и ја држи тешко ја симнува. Мене тоа ми препиша зошто тешко симнуваше. Ништо подобро не сме ни ние вчера беше добар немаше температура цел ден до 19ч и пак качи 38.5 одм дадов сируп и од утрово е со 37.7-9 носот нјлош е мислам едвј дише а со аспиратор за носе не излегува ништо. Кромидот колку толку ме спаси ноќеск ау 3ч ког апочна да вришто д аплаче да се дави и така Скоро цела недела помина и само на полошо
     
  15. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.186
    Допаѓања:
    8.892
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да паничиш, секогаш има дежурни доктори иако е викенд. Недај боже да затребаат.
    Пробај дај му млеко со прегорен шеќер и на крај малце путер стави, тоа многу го омекнува грлото, не поминува ама го ублажува гребењето и болката.
     
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Пробано е со домашни рецепти, не прифаќа ништо. Се што му давам е на сила, молење. Голтка, две и толку. Инаку, да знаеш и кај нас беше исто 24 саати без температура, кашлицата намали, носот се смири и еве не 2 ноќи нонстоп висока температура.
    За носот консултирај се за Оперил.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.165
  18. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    Две различни сме ти пишале со сличен ник :D пробано е и со оперил ништо не помага. Спие се загушуба кашла плаче задремува во зачаран круг. На перница на мене на рамно никако се испробано. Не знам дали денес да одма пак да испитаме кс црп дали има подобрување или влошување нешто ,ќе се јавам и на матичната пак. ;(
     
    На Snowflake97 и Jana06 им се допаѓа ова.
  19. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    Го немало никаде во нашиот град само во 6 града во мк го имало... А друг омрон нема тука, пиконеб му дале од еурофарм барајки, незнам некако многу бучи онака си работи ок. Ти благодарам на одговорот.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.012
    Пол:
    Женски
    Ние имаме Пиконеб. Го купивме на брзање во аптека. Каков имаше таков. До сега сум задоволна. Го користиме и јас и детето прилично често за инхалации. Ако е само нос растечен и се искашлува секрте ради тоа само со солен раствор се инхалираме. И еве веќе 5 години работи како што треба.
    Ако успева да доседи додека се инхалира било кој врши работа, ако не седи и најдобриот да го купиш мака ќе мачите.
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.