1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.165
    Сте имале ли искуство со испукани стапала кај мали деца? Со што да го мачкам и од што може да е8-|
    Screenshot_20211224-142052_Gallery.jpg Screenshot_20211224-142040_Gallery.jpg
     
  2. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.092
    Допаѓања:
    17.285
    Јас не би носела. Само прати го барем 24 часа. Ако забележиш нешто невообичаено тогаш носи.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  3. tari

    tari Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    1.271
    Пол:
    Женски
    И мене очајно ми треба совет
    Син ми има годинка и од како почна во градинка во септември никако да се опоравиме ама ајде сваќам дека е изложен на нова околина и вируси и бактерии па не го сфаќав трагично секое разболување но ова последново е веќе премногу
    Од минатиот четврток е болен прво почна со температура ама вади заби па првично мислев дека е од тоа во петокот однесен кај матична рече вирус е му даде виранто 5 дена и направивме крвна слика
    Црп мирно ама хемоглобинот катастрофа 75 а реф вред од 110 се му даде терапија за хемоглобин Кашла корне а нема ништо на плука кога ке се закашла поврака и она малку што ке го касне го повраќа
    Дополнително од понеделникот му се прават гуралчиња на очите со јадењето подолго време имаме проблем ама сега тотално одбива храна неколку дена температурата намали од вчера пак почна да качува денес пак ке го носам кај матичната веке трет пат за една недела и стврано веќе немам ум што да правам
    Ако знаете што да давам за хемоглобинот пишете совет од ум излегов веке аман
    Секакви искуства се од корист
     
  4. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    2.267
    Пол:
    Женски
    Точно, ebv или мононуклеоза. Кај син ми беа застапени сите симптоми, темп. до 38.5, грипални кашлица и растечен нос, малаксаност, болки во грло, отечени лимфни јазли и крајно осип. Буквално насекаде, лице, уши, дланките одоздола, цело тело.
    Не знам каде го закачил, не оди во градинка, не се мешал со никого, веројатно додека се влечкавме по болници и чекални пред некоја недела со висока темп.
    Антибиотик му беше препишан заради наводно воспалени уши, ама беше прегледан под висока темп 40 кога нормално сите слузокожи се црвени!
    Крвна слика леукоцити под нормалата а моноцити покачени, црп во ред.
    Не знам, веќе скренав тотално, не сакам па да мислам на не дај Боже проблеми со внатрешни органи.
    Треба мирување и после болеста 6-8 недели, а како да мирува дете од година ипол...
     
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    не ми е ни мене јасно што се случува. И ние со малото во 10 дена 3 пати на контрола одиме. Кашла корне плука повраќа. Да не имате шлајмови? Јас сум веќе со план да барам упат за брисеви. Среќа па температура нема моето инаку готово мислам дека Демир Хисар ќе завршам
     
  6. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    1.407
    Јас приметив исто кај моето 2,5годишно,знам дека му беа испотени ноџињата,и мислам дека е од тоа,така да веќе не му облакам топлинки.
     
  7. tari

    tari Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    1.271
    Пол:
    Женски
    Шлајмови се аман веќе денес јас на работа маж ми е со него и еве вика 4 пат обилно се покакал сигурно и стомачен закачил сега
    Ајде ке пишам што ке каже матичната во 18ч ке го носам
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.165
    Само во градинка носи топлинки,оваа недела е дома и повторно има..ќе пробам со невен
     
    На Pebeka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.808
    Допаѓања:
    122.721
    Цефадроксил е алицеф сирупот?
    Ме прашаа во аптека кој, нели треба да знаат? Го земав , му дадов, дур чекам матичната да ја добијам.
    Мирно црп 0,8 ама мораксела има во носе , се мачи веќе месец дена па и повеќе, секоја втора недела вентолини, покачени и гранулоцити, се надевам антибиотикот ќе помогне штом проценила она така.
     
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.083
    Пол:
    Женски
    Тој е
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Ден 9 :drunk: Многу е подобар. Температура има само ноќе и еднаш на ден качува. Сабајле изеде цел оброк, омлет со 2 јајца и кашкавал :party: Последен пат кога изеде цел оброк беше во понеделникот. Правевме пцр и излезе негативен. Останува дека е аденовирус, рсв или некој друг коишто кружат периодов. Амбулантите се полни, градинките празни. Јас денеска олабавив дури и кафе седејќи испив ама ме стигна стресот и се онесвестив. Сестра ми го чува сега, јас лежам. Со лесно мајки тие коишто сте во најтешкото сега, нека оздрават сите дечиња побрзо :hug:

    Сакам само да ви кажам огромно благодарам на сите што моравте да ме читате и што одвоивте време да ме утешите кога не знаев кај се наоѓам.
     
    На Филотеа, mal.ecka, mimiiiii и 6 други им се допаѓа ова.
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    8 ипол годишно дете, на тт 39 во 16:20 часот дадено парацетамол снижи до 38 сега еве качува 38.5 што можам да дадам откако ќе поминат 4 часа? Ибупрофен може? Или да одиме на инекции
     
  13. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Може парацетамол на 4 саати. Јас така давав последно, качуваше брзо и така ми рече педијатарот. Бруфен на 6.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Мојата е 2год и 8месеци јас и давам на 4саати неизменично.Далерон па Блокмакс,совет од педијатар
     
  15. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Колку им наплатиле во ремедика да не знаеш?
     
  16. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Марчи на 8 г наместо сируп давај таблетка. Треба едно шише сируп да испие за да се постигне дозата. Инаку можеш на 4-6 часа парацетамол, ибупрофен. Со помин нека е.
     
  17. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Дали за гној на грло ви дале антибиотик трицев?
    Една недела син ми имаше продуктивна кашлица. Го прегледа матичен и немаше ништо ни грло ни дишни патишта и му даде само од бршлен сируп.
    Синоќа ми крена тт 39 ипол и на телефон ни рече давајте му трицев. Утрово дојде матичниот го наслуша нема ништо вели, но на грло има гнојче. И вели да продолжиме со трицев.
    Но тој е многу јак го боли мешето. Му давам и пробиотик ентеромед.
    Но ме чуди што трицев е за бронхит.
     
  18. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Кај моето девојче е цело испукано и кај ноктите, утре ќе ја носам на матичен да ми даде упат за кожно, кај нас е многу по испукано овие два дена мачкам канастен
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    И за воспаление на грло и крајници се дава ( тонзилофарингитис).
    Инаку и јас имам ужасно искуство со трицефот, му напоменав на матичниот да запиши на картонот да не се дава веќе трицеф на детето, се искина од пролив 7 дена.
    За ќерката, гној на крајниците, исто со висока тт лечиме се уште без атб, со спреј прополис само. Како ќе испадни на крај не знам, во среда сме на контрола на орл.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.808
    Допаѓања:
    122.721
    На синко му е третти ден алицеф. Сабајле му излезе плик на лицето, сега се повлекува сега позади на главчето доле кај вратчето во коса., на нога.
    Дали е можно од аб да е , со оглед на тоа што не е 1 ден?
     
    Последна измена: 26 декември 2021