1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Од суплементи пие само молерс и мулти витамин од Алкалоид.
    И you tube на најако. Значи кога е болна ми е смрт.
     
    На Yowannty и mal.ecka им се допаѓа ова.
  2. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.214
    Пол:
    Женски
    Јованти мене големава секогаш вака ми клапнува и е кенкава кога има ниска тт, околу 37.5. На 39.7 скока игра, ама од ниска клапнува. Дај и парацетамол, ќе ја дигне.
    А за увото, ќе биде плачлива ако е тоа, уво боли сериозно. Ама да си мирна, штом е затната, носи ја да и ги видат ушињата за секој случај. Последен пат јас вака кај малата го фатив увото на почеток, пошто беше мн затната, а беше петок, па викам да ја однесам пред викенд да фати, и среќа што ја однесов. Не плачеше, ама си го фаќаше повремено.
    Ова чисто како совет, за ти да си мирна.
     
    На Yowannty, srekice и mal.ecka им се допаѓа ова.
  3. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Е сега ме замисли. И моево понекогаш го чепка во текот на денот. Мене ми се затнати.
    Дава некој знак дека се затнати ?
     
  4. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.093
    Допаѓања:
    167.975
    Пол:
    Женски
    Клапната, кенкава и залепена за мене. Никогаш не ми била лепенка. Денеска од кревет немам мрднато и тој еден чај што си го сварив со неа во раце зошто плачеше. Многу ми е чудна ваква без енергија. Имала тт и претходно ама од нога поминувала. Светната во очи и подмижана. Парацетамол не успеав да и даам, никако и никако нејќе. Чекам маж сеа од работа да си дојде ќе помине до аптека и ќе земе чепчиња. И тоа не сум користела до сеа, малце ми е стресно како ќе и стаам. :sweat: Ама морам малку некако да ја кренам ептен е жалче...

    Едит. Ушите и мене ми се затнати. А знам дека и на неа и се затнаа уште на слетување. Вчера ми беа ок, денеска пак ми се затнати. Препишував на авионот, ама веќе не знам дали е нормално после неколку дена вака...
    Денеска ќе ја следам. Ако има потреба утре сабајле ќе ја носам на педијатар.
     
    На srekice, mal.ecka и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  5. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.312
    Допаѓања:
    125.321
    Јас не би ставала чепче ако нема тт.
    Дади и електролити.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.214
    Пол:
    Женски
    А колку има тт? Да пробаш Парацетамол со сок да и помешаш некако? Чепче не е прв избор, се дава на висока тт што сируп не ја спушта, ама ако нема висока Ирис, не ти препорачувам.
    Моиве па го сакаат Парацетамолот, изгледа од што го имаат препиено кутри деца мои :tmi:
     
    На Yowannty и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.312
    Допаѓања:
    125.321
    Матичната препорачува чепче ако тт е над 38.5 ако сирупот не го пие.
    3 год.на поголемава само чепчиња и ставав.
     
    На Sexybaby86 и Yowannty им се допаѓа ова.
  8. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.093
    Допаѓања:
    167.975
    Пол:
    Женски
    Нема тт денеска. Само многу е клапната. Нарачав и електролити малечка. Мислев тие се за повраќање и дијареа. Ама ако се даваат и вака ќе и дадам.
    Секси го ставив сирупот во чај што многу го сака, проба и ми го остави. Не знам зошто. Не правела проблем до сеа за сируп, зема и сама шмока од шприц. Дали вкусов на сирупот можда толку не и се свиѓа... Па до толку да го осеќа во чаша чај стварно не знам..
     
    На Sexybaby86 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.214
    Пол:
    Женски
    Ништо тогаш, ни чепче ни сируп штом нема тт. Од вирусот е, ќе помине за некој ден. Нормално е да се такви кога се болни, не се секирај. Можеш електролити малку да и’ дадеш, ќе ја кренат. И пробиотик дај и, моиве често знаат и стомаче да ги боли кога се настинати. Не форсирај храна, повеќе течности, супи, чаеви. Ќе помине :hug:
     
    На mal.ecka и Yowannty им се допаѓа ова.
  10. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.312
    Допаѓања:
    125.321
    Моиве сеќаваат и една голтка да е.
    20211230_155825.jpg
    Вакви давам,ќе ја освежат.
     
    На Yowannty и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  11. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.214
    Пол:
    Женски
    Болно е, затнат му е носот? Извини ако си пишала поназад, не сум видела.
    Моиве плачеле од уво, малата особено, пошто не знае да каже, ама и си го фаќаше последниот пат и спиеше само на тоа увце што ја болеше.
    Ако е затнато малото или има мрсули, јас би го однела да ги видат ушите. Подобро да си сигурна :hug:
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.808
    Допаѓања:
    122.720
    Петти ден со температура. Црп е намалено на 10, леукоцитите се симнале на 4ка исто и лимфоцитите најниско штомможе, гранулоцитите пак малку покачени . воспалениете на ушето е малку смирено, носот е преполннн, нема спиено вела ноќ. Матичната виде зголемен трет крајник, па испаничи да е тоа. Амоксиклав да тераме и плус назонекс спреј и сируп за алергија цел месец .
    Се слушнав со орл, вика сега не се приверува трет крајник , секако ќе е зголемен при воспаление. Прво да се смири , ма да вика не верувам. Ме праша дали хрчи , никогаш не хрчел.
    И он ми ја потврди терапијата, уште денес капки во ушето, па рече назонексот ќе смири.
    Ужас ;(
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Болна е да. Затната денес веќе не е. Правам инхалации,и чистам нос милион пати. Не и давам да собере секрет. Плус и ја бањам за да се отпушти. Во вторникот ја виде матичната,ама за уши не ни спомна .
    Јас прашувам пошто јас се затнав во уши,а она со мене е бара бар болна|(
    Се молам да не биде ништо лошо.
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.214
    Пол:
    Женски
    Уши се затнуваат од обична настинка, не е тоа невообичаено, не се секирај.
    Ако не плаче, верувам дека и’ се ок ушите. Малава плачеше неутешно првиот пат кога и’ се воспали уво, ни со сируп не се смируваше. Јас па ни на крај памет дека тоа може да е, пошто со големата ќерка никогаш не сум имала таков проблем и не ми ни текна, среќа па на ургентен одма и’ го видоа. Вториот пат и’ го фативме на почеток како што пишав погоре, ама веќе поучена бев од првиот пат.
    Следи ја, ако често си го фаќа и тегне увцето, тогаш носи ја.
     
    На mal.ecka и srekice им се допаѓа ова.
  15. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.375
    Допаѓања:
    21.404
    Пол:
    Женски
    не се декирај ,ќе се смири ушето со таа терапија.И син ми цел месец бил сос ируп за алергија,спрејот и една доза антибиотик.
     
    На eli25 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  16. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.312
    Допаѓања:
    125.321
  17. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.093
    Допаѓања:
    167.975
    Пол:
    Женски
    Вчера кратко пред да дојде маж ми се расположи. И се крена расположение, фина беше, не крена веќе тт. И правев супа, сака тоа таа обично, ама вчера нејќеше ни да мирисне. Ништо не е јадена и денеска се ми одбива. Пие многу вода, знае и чај да се напие.. Не знам со јадењето што ќе се праи.. Сега ќе ја извадам на воздух малку, со надеж дека ќе касне нешто кога ќе се вратиме.
    Фала ти што не помисли. :hug:
    Убав ден и уште поубава година ти посакувам. :hug:
     
    На Sexybaby86 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  18. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.815
    Допаѓања:
    4.902
    Dokolku nema tt i nekoi drugi simtomi a e samo kenkava i neraspolozena i.ima vlijanie preselbata t.e klimata ovde.Zemi od onie smukalcinja od DM ne onie obicnite tuku gi ima edni po 99 centi malecki moze ke gi saka da se osvezi.I gi ima isto vo Dm vo stakleni sisinja kako.sokovi imuno stark pozadi ima na siseto kako da doziras spored vozrasta moze i toa malku ke ja krene.So lesno ke.pomine
     
    На mal.ecka и Yowannty им се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    два пати дадов таблета парацетамол, еднаш како што пишав ¾ еднаш половинка, со половинката од 39 на 38 снижи повеќе не, дадов еднаш сируп што имав од малото ама 15 мл како ќе пишува на упатството (и баш како што рече на 3 пати може да го испие) и имаше ефект од него. После кога почна да ми качува 39 дадов ибупрофен ½ таблетите се 400мг а за деца од 8+ се препорачува 200мг ама само на 6 сати порано не смее.
    матичната ни рече не брзајте за боцкање посебно кај мали деца. Ставале урбазон а тоа за бубрезите е штетно. Јас еднаш се залетав така со малото. Креваше 39.7 немав друго чаре освен на лекар, греота е а тоа не е температура за играње. После првата инекција не прикрена температура ама затоа после 4 недели не понови и пак на детско. Докторката таму ни одржа убава лекција и не брзам баш на секое на одделение да носам дете при температура.
     
  20. nadenadia

    nadenadia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    2.236
    Дали некој има земено Вентолин или Пулмикорт во скоро време и каде? Ако воопшто ги има некаде :|