1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.093
    Допаѓања:
    167.975
    Пол:
    Женски
    Да баш така една соба со дебели сунѓери на под и ѕидови. :D
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.312
    Допаѓања:
    125.320
    Море стаклено звоно:devil:
    Тоа е,се е нормално,така растат.
    Само ние сме пречуствителни и паничари.Тука е проблемот.
    Барем јас сум таква:D
     
    На KuklickaSk и Yowannty им се допаѓа ова.
  3. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.010
    Пол:
    Женски
    Судокрем, Пенатен (лимено кутивче), Бекутан со кафеав капак. Сите овие помагаат заради цинкот во нив. Ама ако не поминува од креми не користи влажни марамици (одмивај со вода) и/или менувај бренд на пелени.
     
  4. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.582
    Допаѓања:
    24.910
    Ова ми е откритие на годината. Од едно прскање проаѓа.
    Screenshot_20220117-184653_Chrome.jpg
     
  5. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.923
    Допаѓања:
    21.321
    Пол:
    Женски
    Колку има?
    Значи да ја видиш мојава само од гледање срце ќе те стегне, се џитка на земја, се фрла ласта на кревет те на стомак те на грб,значи зима залет и се фрла, ако промаши кревет сиурно ќе заврши со крвава муцка, не оди, трча, нон стоп не гледа дали има препреки, и многу често знае да ја погоди вратата. И кај баш тука сме нашле да ја ставиме вратат,она требала да помине.
    По паркет лизга имитира уметничко лизгање. Надвор во школски има еден кош со две шипки хоризонтални, и се залулува од горната на раце и скока на другата. Стрес ми е со неа надвор. А и дома богами.
     
  6. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.093
    Допаѓања:
    167.975
    Пол:
    Женски
    2 и 4 месеци. Се пушта на гз, нозете ги фрла странично и така паѓа секундарно. На кревет. Се додека вчера не се фрли назачки дирекно со глава во ѕид. (facepalm)
    Ама џабе. Еве ја и денеска истото го праи. Цел ден ја играм инат ме фати и ручек не напраив за да ја гледам цело време ама не не и не заборава да скока.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Здраво женски. Колку често какаат вашите деца? Ние сме 15+ и денес сигурно 6 пати се искака. Просек ни е по 4 пати на ден. Незнам дали да бидам загрижена или едноставно има таков метаболизам женската моја.
     
  8. stanislavac

    stanislavac Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Zdravo...ova e nesto Sto me maci I Mene,imame 11 meseci I do Sega sekogas po 3-4 pati na den Kaka,se konsultirav so pedijatar I vaka so prijatelki I site mi rekoa deka e normalno...ako dobro kolicinski si jade I ako e aktivno Bebe se normalno....e Sega Samo ne se poprava mnogu
     
    На MinnaAnne му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Мојот е 20+ исто кака. Од раѓање досега просек ни е 4 пати. Таков му е метаболизмот, јас сум среќна за ова зашто и јас и татко му сме со бавен метаболизам. Што вика @stanislavac не може да се поправи ама не застанува секако и слабичко си е :)
     
    На MinnaAnne му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Фала ви, се надевам дека е нормално. Нема шанси да се поправи едвај 10кг има ама не изгледа преслабо. Си јаде 3 оброка и 2 ужинки. Мислев да не е од забите што ги вади па толку често кака..Сите четири 3ки и излегуваат одеднаш (facepalm)
     
  11. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    10.192
    Пол:
    Женски
    А во кој случај се даваше пробиотик, при запек или пролив?

    Во неделата се искака 4 пати во еден саат, и течна проливеста столица. Ок реков ова е дијареа. Потоа вечерта во спиење какаше на саат-два, исто течно. Утредента не какаше толку често но беше течна столицата, со парчиња храна низ неа. Исто и вчера. Какаше два пати ама обилно, ибтечно како бебешка столица. Што да мислам? Овде ми велат да форсирам течности, и да и давам електролити, супа од моркови и да мијам раце после менување пелена, значи ништо конкретно. Не ми делува како да ја боли меше, но во моментов и излегуваат сите четири четворки.
    Да го препишам на вирус? Не знам што да правам, да ја пуштам во градинка? Пробиотик можам да дадам? Имам на биогаја дома...
     
  12. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Од забчињата е сигурно. На нас сите тројки одеднаш ни излегоа и 2 дена беше така со поретка столица. Дадов јас Ваја пробиотик пред спиење..Биогаја провери од кога ти е, мислам дека трае еден месец по отварање..
     
  13. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    10.192
    Пол:
    Женски
    Многу ти благодарам, ќе проверам баш до кога е рокот, не ми се отворени ново е шишенцето ама лани купено.
     
    На MinnaAnne му/ѝ се допаѓа ова.
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.582
    Допаѓања:
    24.910
    Секогаш се дава пробиотик, нема штета од него. Јас секој ден давам.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.368
    Допаѓања:
    8.349
    Пол:
    Женски
    Слободно пробиотик и течности. Од храна морков, компир, ориз, банана, печено јаболко и сл. Без разлика дали е вирус или од заби исто е.
     
  16. SunnyBunny2016

    SunnyBunny2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2019
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички, дали знаете во кои аптеки го има спреот за нос и грло Ацидосалус, и како се справувате со гнојна ангина кај децата, ние испивме и панцеф и сумамед и сеуште има бели дамки на грлото а плус и нишадор и дуваме во грло.
     
  17. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Кои чепчиња за тт користите а да не ефрангал
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.010
    Пол:
    Женски
    Ние купувавме Ацидосалус во Еурофарм лани. Двете шишенца ги фрливме зашто и јас и детево плачевме од болка и печење после прскање од сперјот во нос. Во грло е ОК ако се прска.
    Ако има само бели дамки, а не и други симптими немате гајле. Ќе си помонат тие сами од себе наслаги се на крајниците.
    Инаку нишадор не знам како дувате во грло. За нишадор јас знам дека треба да се истријат крајниците во една крајно непријатна постапка за да паднат чепчињата. Се зема на стапче или на прст и со раце се вадат тие чепчињата. Поинаку не. Џабе дувате. Не знам колкаво е детето ама ако знае да прави гаргара тогаш може и со сода и сол гаргара да прави.
     
    На SunnyBunny2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Неофен за висока температура.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    За ковид позитивни. Малата и мм позитивни. Клапна детево
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.