1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Епа он нема проблем со затнат нос ама температурава не утепа.
    @Milkiway му дадоа инфузија ама не помогна за темп
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Многу ми е жал што те читам. Најстрашно е кога немаш како да му помогнеш.
    Секако сте во добри раце.
    Ако нешто те теши, јас кога се разболував темп до 39 со денови и се бев по инекции и инфузии со ништо не ми паѓаше тоа на 6,7 години.
    Друго нешто ти кажаа ли како е на гради, пневмонија да не има? Ви направија секвенца дали е омикрон или делта?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Нема на гради сега за сега ништо. Сабајле го слушаа. Утре сабајле пак ќе не проверуваат. И мене ме преслушуваат. Сигурно е омикрон, два дена после контакт добив симптоми јас. Немам изгубено мирис и вкус. Бев кај мајка ми на ручек и она испадна позитивна, после неа одма јас добив симптоми. Значи не татко ми што спијат во иста спална него јас. А ние не се гушкаме нит бацуваме, само јадевме на маса заедно. Синко од мене фатил и мм исто. Зашто синко вчера вечерта доби темп, а мм нема за сега симптоми а позитивен е на пцр. Дури и мајка ми и татко ми го поминаа на нога шо се вика, нит темп нит ништо. Само син ми го извлече најдебелиот крај.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Душиче многу ми е жал.
    Ајде пуштаме среќа и пишувај ни како ќе проаѓа само побрзо да оздрави.
    Верувам дека веќе од утре ќе го попушти
    Пиши и во корона темите можеби таму повеќе имаат искуство сп деца
     
    На mal.ecka и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.582
    Допаѓања:
    24.906
    Ќе му помине температурата до утре најкасно. Толку трае, 2,3 дена мн висока температура што не паѓа и проаѓа после. :hug: давај му после 1 месец нешто за зајкнување имунитет. А сега не форсирај храна, само нека пие колку може повеќе течности.
     
    На mal.ecka и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  6. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Истo беше цела нoќ еден степен не му падна oд сируп, и oцет ставив самo качуваше ништo не пoмагаше.
    Пoсле гo масирав сo алхoкoл и вoда па малце спушти.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.322
    Пол:
    Женски
    Кај нас излезе температурата од црвено грло...направена крвна слика и ни даде антибиотик...се сомневаше на корона ама ваљда не е зошто леукоцитите беа покачени. Два дена со темп...денес и 39.5 крена ..свеста ми се зеде и и дадов блокмакс па еве од тогаш нема кренато. Ваљда и антибиотикот почна да делува. Со помин на сите дечиња.
     
  8. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Син ми почна да си шмрка денес и се затнува. Дадов виранто.
    Е сега прашање ми е дали додека е вака со послаби симптоми да прскам септаназал или само обична морска вода или ацидосалус? Не знам што да правам да спречам полоши симптоми
    Еден месец не оди во градинка и џабе еве го пак настина :(
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sara4444

    Sara4444 Активен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2021
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Можеш морска вода имаш марисол имуно. Ако нема зелен секрет не му ставај септаназал или оперил. Пробај 1-2 дена би требало да има ефект и чаеви давај. Ацидосалус е повеќе за бактериска инфекција
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.912
    Пол:
    Женски
    @SanelaS @kanella @Butterfly1107
    И мојата 2,5 год Омикрон помина. И тоа потешко. Цела недела со тт до 39, кашлање, се давеше во шлајм. Вчера И денес е подобра.
    На почеток кс мирна, потоа покачено црп. Со антибиотик заврши. За кашлицата ништо не помогна. Инхалирав И бронлес пиеше. Сега со хербион завршивме. Важно не дехидрира иако ништо не јадеше, пиеше течности и цицаше.
    Ќе помине без паника.
    @srekice јас породилните ковид болки лани ги поминав. И сега Омикронот не ме скокна, но со поблаги симптоми. Иако на пср бев негативна.
    @Septemvri да декември 2020 бевме позитивни, сега пак. Само да поминува
     
    На SanelaS, Butterfly1107, srekice и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    и јас дојдов за тоа да прашам. Значи со затнато па растечено носе и опет затнато раат не сме. Декември речиси цел месец беше со инхалации. Почна со носот па со кашлање па шлајмови да се дави и речиси цел месец инхалации. Сега еве го пак. Како во синусите горе да има заглавен секрет па грчи. Мрсулав леле мајко. Навечер му се затнува. Не знам што да правам веќе. Да носам на лекар само за тоа па и не бива ќе фати нешто друго таму. Почнав со инхалации само со филолошки еве веќе 3 дена. Сега ставив кромид до него да дише да не му се затне носето. Ставам еднаш на ден диво оригано капки. Имам спреј синомарин се мислам да го отворам и да му прскам, немам друго чаре
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Џабе е се и виранто и спрејови еве како што легна по два саати стана со плачење и се давеше за малку ќе повратеше. Му се слева веројатно во грлото.
    Не знам како да му помогнам малце поткренат гледам да спие ама се врти.

    @marchi-cool еве ова го пишав пред пола саат сум ја згрешила темата
    И мојот се дави неподносливо ми е веќе тоа. Во последно така настинките се со носот со кашлање и повраќа од мрсули.
    Јас утре ќе го носам нека го видат нека ми дадат нешто да му олеснам.
    Ние секогаш надвор чекаме на доктор, се надевам нема да фати уште нешто таму. Викенд е ме фаќа страв
    Еднаш така си играв виранто, виранто цела недела затнат на уста дишеше, па испадна црвено грло антибиотик требало, го мачев детето. Вака нека го видат да ми олесни и мене.
    Да не знае човек крајот кај да го најди веќе.
     
    На marchi-cool и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  13. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    72.360
    Пол:
    Женски
    @SophiaBella @marchi-cool
    Можете на ОРЛ специјалист да појдете.
    Зашто долго време ве мачи, ќе видат и грло и нос.
     
    На marchi-cool и mal.ecka им се допаѓа ова.
  14. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    2.749
    Пол:
    Женски
    Мајка знам како е. :hug:Ние делтата ја поминавме во Козле, две најдолги недели во животов. Малиот имаше лоши резултати, но на крај се добро се заврши. Сега го поминуваме омикронот, но со многу полесни симптоми и на домашно лекување. Во сигурни раце сте таму, навистина многу внимание ќе ви посветат и на двајцата, и знај дека само со добри резултати ќе ве пуштат. Малиот на крај беше добар, но додека и мене не ме долечија не не пуштија. Ќе следат подобри денови, ќе видиш (fingers):muscle:
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Здраво мами,ќере е 2год и 10м.Сабајлево од ко стана ми се жали дека ја боли дундето,ја измив ама нема ништо па највероватно ја боли бешиката.Денеска немам каде да испитам мокрача,се консултирав со матичен ми вика да земам сируп ТРИМОКСАЗОЛ бил поранешен Бактрим.Дали вака на ништо неиспитано да го давам,искуство со сирупчево?
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Maca Macka

    Maca Macka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    1.197
    Допаѓања:
    2.803
    Пол:
    Женски
    Не давај никаков лек се додека не се испита, така нема да добиеш точни резултати. Ако можеш пожелно е денес да однесеш мокрача на приватно. Ако не си во состојба давај повеќе течности, чај од брусница во меѓувреме.
     
    На SarChee му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.912
    Пол:
    Женски
    Исто и мојата. Дури и не сакаше да моча. Тоа беше за водици кога беше неработен ден. Испитав мокрача на приватно чиста беше. Потоа кај нас испадна вирус(татко и позитивен)
    Но јас не би давала сируп на неиспитано. Членката ти пишала повеќе течности чај од брусница, јас и топло и ставав на мешето. Женските се почувствителни во уринарните патишта. Мала настинка ми се жали на дундето. Инаку 2 год и 5 месеци е
     
    На SarChee му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Фала ти,и дадов одма чајче од брусница.Ќе тераме така викендов,во понеделник ќе испитаме мокрача.Зедов и кесичка Уриројал на природна база.Дали кај вас беше од ковид?
    Јас и татко е пред две недели бевме позитивни,ама таа не појави никакви симптоми.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    не ми текнало за таму. Е сега кај нас не знам орл дали има.. знам за ушен специјалист дека има ваљда тоа е тоа.
     
  20. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    72.360
    Пол:
    Женски
    Тоа е да.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.