1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    да видам баш како ќе поминеме викендов ако не се смири ќе одам на лекар. Сега само носот де тече де е затнат секрет фул. Ама не кашла сеуште.
     
  2. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Го имам носено, ништо немал, морало да го помини периодот на настинките.
    Носот да се третира локално, ако има бактерија антибиотски капки да пазиме да не слегува и тоа е тоа :(
     
    На marchi-cool и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  3. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Ве читам редовно. И јас сум со таков проблем. Од мај откако тргна во градинка нема месец без антибиотик поминато. Се трудиме еве со виранто, инхалации, проспан за на крај пак антибиотик. Пред една недела го завршивме панцеф, 5 дена во градинка еве ја денес кашла полна со секрет. Незнам до кога ќе трае овој период на настинки и стекнување имунитет. Јас полека но сигурно полудувам
     
  4. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.322
    Пол:
    Женски
    До колку дена е нормално да има температура? 22 месеци има...веќе 3 ден е со темп...сега е поретко на 8 часа се крева.
     
  5. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Потполно разбирам. Светла точка кај мојот е што нема многу примено антибиотик во последната година откако сме кај нова докторка (претходната на секоја настинка даваше), сега само секоја настинка два три дена инхалираме со кортико па и тоа не знам колку е добро и антибиотски капки во нос.
    Го паузирав малку од градинка еден месец беше добар и тоа што ми дишеше на уста се смири и многу слабо се меша со луѓе сега, ама еве пак настина.
    Да одеше во градинка на три дена ќе фаќаше нешто. Треба да го пуштам сега пак, коски ми се тресат. Буквално за полудување е ова.
    Па и малото ми е 10 месеци, на 6 се разболи од него ни јадеше ни цицаше ми стагнираше во килажа, па сега и за него се плашам многу да не го префати пак :(
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Јас не примам никаква терапија, само ми даваат инхалација со физиолошки.
    Денес синко е добар конечно ја спушти темп и не крена пак. Доби само една инфузија. Ваљда понеделник ќе се одлучува дали да не пуштат.
     
    На KuklickaSk, Kolache na mama, Milkiway и 2 други им се допаѓа ова.
  7. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Мајки дали има некој вирус со температура висока , значи детево два дена со темп сабајле 40 кога видов ќе побудалев, на 6 саати креваше но еве сега последниве 4 саати никако да спушти , под 38 , значи варира на 10мин, те 38 со 5 па 38 па 37 со 7 , дадов блокмакс а пред да дадам 38 со нешто имаше, викам да не го мачам дете , после 5 мин 37 со 5, не разбирам, вчера и направив тест корона од аптека, негативен беше , ниту тече нос ни ништо , многу малце поткашлува , искуствоо??

    Вчера се жалеше само дека ја боли главата

    6 години сме
     
    Последна измена од модератор: 31 јануари 2022
  8. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.325
    Допаѓања:
    38.047
    Пол:
    Женски
    Има грип, можете да тестирате преку брис од нос. Грипот е дури со полоши симптоми од короната, со висока температура и подолго држи. Кашлица подоцна се јавува обично. И крвна слика ако правите има иста како за корона, со намалени леукоцити. Ако крева ноќта висока можеш наизменично парацетамол со бруфен на 4 часа, или на дежурна носи да ја прегледаат.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Сабајле ќе ја носам на клиника , да видам крвна слика црп , лелеее а ми е страф и за малово
     
  10. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Извини мила како се тестираза грип ?? Има нешто посебно ?? Прв пат слушам
     
  11. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.325
    Допаѓања:
    38.047
    Пол:
    Женски
    Земаат брис од нос. Не е страшно. Ќе помине што и да е не се грижи, само убаво е да се исклучат и корона и грип, а малите полесно поминуваат.
     
  12. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.912
    Пол:
    Женски
    Мочањето не беше од ковид. Банско бевме сигурност настанала. А ковидот убаво ја здрма. Една недела со тт, кашлица... Од вас поминало доволно време. Не верувам да ја поминало
     
    На SarChee и mal.ecka им се допаѓа ова.
  13. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Бевме на клиника прво ми кажаа од грлото, ги молев крвна слика да направиме и на крај ми кажаа тест да направиме за корона , земав брз и испадна позитивен, е сега ќе мора пцр,
    Ве молам искуства , иначе од вечерта немаме темп
     
  14. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Брз домашен или правеше во лаб?
    Ако е од домашен кој го правеше?
     
  15. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.325
    Допаѓања:
    38.047
    Пол:
    Женски
    Лани во ноември мојот прележа корона, ама беа други симптоми од овој сега. Како посилен стомачен го помина, со висока температура неколку дена, дијареа и омалаксаност.
    Во глобала сега омикронот поминува полесно кај децата, ќе ви кажат што витамини да давате, јас му давав и електролити за освежување и плус изопринозин за имунитет при вируси.
     
  16. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Брз домашен јас и го правев, и утре ќе одиме во жан митрев да и направат пцр
     
  17. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Ве молам искуства со прележан ковид кај дете, и што да давам?? Многу ме фати страф, темп си има денес ни не страшна до кај 37 со 5 ,
     
  18. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    3.750
    Многу одмор, течности ноон стоп, било што, вода, чај, сок, витамини обавезно, витамин Ц, Д3, цинк. Ако му тече нос испирирање со физиолошки по 3-4 пати на ден, да излезе се што има внатре и после спреј од оригано. Ако кашла може некој сируп на природна база а и не мора, нај битно е да се чисти многу многу убаво носето оти од него доаѓа до кашлање. Јас на 2 саати и чистев нос и пак не беше доволно, ми направи отит од премногу секрет и завршивме со антибиотик.
    Тоа во кратки црти. Сепак ти си го знаеш детето, го следиш и според тоа делуваш. Со помин.
     
  19. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Ти благодарам мила, давам се тоа, но носето не и тече не ни кашла сега за сега , 3 ден денес ќе видиме ,
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    3.750
    Супер. Така и да остане. :hug:
     
    На momomo му/ѝ се допаѓа ова.