1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    Мене ме буни тоа што досега немал никаков проблем со кожата, он е бел многу со осетлива кожа ,но такви проблеми со егзема или дерматит никогаш не сме имале , 4 ипол години е . Најдов лекар што доаѓа од ск , ќе го носам денес па ќе видиме што ќе каже . Ќе инсистирам и за брис .
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Брис ти е најпаметна опција. Ке исклучиш бактерија.
    Мене ми се појави во основно мислам, и си се појавува на периоди.
    Досадно е, ама не е нешто страшно.
     
    На ada21 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    Мајки помош....син ми ( 21 месец сме возрадни ) има тт 38.5 , 39. Му ставам чепчиња еферглан ама тие нели се ставаат на секои 6 сати. А мојов крева тт и пред да помине дејството од 6 часа. Совет што да правам изгоре детево. И го туширам и го расоблекувам.
     
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Да комбинираш со Блокмакс на 4 саати? Еве за еден саат можеш да го однесеш на лекар да го прегледаат.
     
    На Bilbilce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    Сега му купив блокмакс и му дадов 5мл. Послем сме на преглед. А совет некој добар педијатар матичен ???
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.400
    Пол:
    Женски
    Немате досега педијатар матичен? Ние сме кај Паскалов ама многу не го сакаат дека не се потресува и не дава антибиотик ко бомбони.
     
  7. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Јас обично во Ремедика го носам има една докторка што сум презадоволна, а инаку матична му е една во Железничар, ок е докторката убав пристап има, темелно прегледува само проблем ми е што работи една смена и многу често не ми одговара тоа.
    Во Реоника го фалат докторот, Сашко мислам беше.
     
    На Bilbilce му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    Имаме како може да немаме матичен :). Само сакав да прашам да го сменам сегашниот.
     
  9. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    А кај кого во Ремедика ????
     
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.400
    Пол:
    Женски
    Зависи и кај си со живеење, во Ѓорче ја фалат Маџовска многу.
     
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Кај др. Искра Лазаревска педијатар-пулмолог.
     
    На Bilbilce и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  12. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Може не сте имале потреба. На секое добивам антибиотик, за разлика од други не ме праќале на кс и брисеви. Им верувам, но
    2 пати до сега згрешија дијагноза, количина и времетраење на антибиотик и остана недолечен. Ова ми е потврдено од специјалисти.

    Јас многу ги фалев и ми се ептен на ниво работат турбо, секогаш излегле во пресрет, ама почнав да се сомневам во нив.
    Ѓорѓи пред 10тина дена така ме навреди лично, што не личи така доктор да ти каже. Ама тоа го занемарувам, битно ми е детето да ми го лекуваат асално. Јас не сум битна.

    За членката погоре: Др Кате не би. Виктор ми е препрекрасен доктор. И многу различно лекуваат со Ѓорѓи. Едниот ти бара кс и црп другиот лут зошто ги правиш... чудни малку. Многу несинхорнизирани.
     
    На Bupalu и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.400
    Пол:
    Женски
    Кате и кај нас утка, секогаш. Гого ни е ок, мада лабав, Виктор е дефинитивно најдобар.
     
    На Bupalu и Milkiway им се допаѓа ова.
  14. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Јас би само кај Виктор ама не можеш да ги темпираш. Ќе се погоди кај здрави деца ако ти треба преглед мораш кај било кој.
    Од Кате многу се жалат и многу штета ми направи среќа што побарав на страна други мислења.
    Гого нека е лабав ама не знам како да кажам,малку претерува. Одам детето да ми го гледа и да ми дава насоки, не правам никогаш на своја рака ништо. Се правам како ми кажале и на крај испаднав ми фали нешто во главата :D И трчам по дежурни куп пари по систина и така...
    Ама тоа е нема совршено. Зборот ми е 3цата се различни немаат ист протокол така се осеќам.
     
    На Bupalu и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  15. Zumbulka86

    Zumbulka86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2020
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми 4 години, веќе 4 дена е со интезивна дијареа. Посетено доктор, крвна слика одлична. Однесено и примерок од измет во микробиологија, резз дури во понеделник. Дај помогнете што да и дадам да и се смири малце мешето, се изцеди веке. Давам два пробиотика, јаглен, денес и диолин дадов, со ништо не се смирува. Ништо не јаде, само со биксвити и банани е, ништо не сака друго, вика дека мачнини има од се.
     
  16. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.796
    Допаѓања:
    39.962
    Пол:
    Женски
    Дај и смекта, таа е за стврднување.
     
  17. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    Аеродром
     
  18. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    ВЕ МОЛАМ, дали познавате некој доктор Даниело, на детска клиника? Презиме некој да знае?
     
  19. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.716
    Пол:
    Женски
    Данило нонкуловски има ако мислиш на тој. Невролог
     
    На doubleinfinity и mariatim им се допаѓа ова.
  20. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.197
    Допаѓања:
    10.101
    Скроз си во право за се што кажа за нив. И ние сме таму и јас на секое разболување на ќерката се нервирам со докторите. Од раѓање ја носам таму и тоа е единствената причина што не сум ги сменила до сега. Друго е кога ти го знаат детето повеќе години. Порано стриктно кај Ѓорѓи ја носев, сега многу е тешко да се погоди. Со него нема баш некоја добра комуникација но во дијагнозата не се сомневам, другите двајца доктори некако секогаш со резерва ги прифаќам. Кога некој следи болно дете со наод на плуќа важно е на секоја контрола истиот докоторот да го наслушнува зашто само така може да се приметат малите промени. Инаку како целина ординацијата е супер, сестрите, достапноста, закажувањето термини. Порано имаше и од авицена за крвна слика предпладне што се надевам пак ќе го воведат.
     
    На Bupalu, Snowflake92 и Milkiway им се допаѓа ова.