1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.020
    Допаѓања:
    118.349
    Пол:
    Женски
    Измиј со ладна вода, ладното ќе ги стегни крвните садови и притисни со памук на местото, да направиш компресија.
    Потоа можеш фластери
     
    На Bupalu и eli.karameli им се допаѓа ова.
  2. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.039
    Допаѓања:
    18.163
    Не знам колаво е,моето на 16-17м си го извади со уста фластерот од прст.
     
  3. Dolphin1

    Dolphin1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2018
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво од мене!
    Незнам дали е за тука прашањево, но во паника мора да прашам...
    Вентилациони цевчиња во уво кај дете, дали имате искуство? Каде ги ставате?
    Клиника,Систина ,Ремедика?
    За 3+ дете, секрет во средно уво,не реагира на терапија ,па следен чекор ни е ова...?
    Ве молам доколку има некој искуство со доктор и установа?
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.400
    Пол:
    Женски
    Клиника, доктор Филиповски мене ми ги ставаше лично, а на братучетка ми една докторка Елена не се сеќавам на презиме, Даниловска ли беше, така нешто. И Лидија Чакар ме има лечено е доста темелна. Јас лично од ОРЛ клиника сум задоволна.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.796
    Допаѓања:
    39.962
    Пол:
    Женски
    Сичето мое имаше. Му ги ставаа уште пред да наполни 2 години, на клиника д-р. Елена Димеска. За жал мислам дека она е во пензија и не работи повеќе. Да се распрашате за Докоска евентуално.
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.400
    Пол:
    Женски
    Како бе у пензија, млада беше. Димеска ете, не Даниловска. Многу добра докторка.
     
  7. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.796
    Допаѓања:
    39.962
    Пол:
    Женски
    Не зборуваме за иста тогаш. Оваа е жена на Драшко од систина и возрасна жена беше. Не сум сигурна дали е во пензија или не прави интервенции повеќе.
     
  8. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    За Чакар потврдувам, многу добра и фина докторка. Малку се хаос на клиника, а може и дека во втор бран од коронава бевме ама пак добро поминавме. За друг проблем го носев малиот инаку.
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.400
    Пол:
    Женски
    Абе можно е, сега кога си враќам јас наназад, она кога бев јас пред 25г беше 40тина, така да нормално е, што мене ми лета времето друго е.
     
    На Izzy_0504 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Систина ти ја препорачувам др Македонка.
     
    На Sofronko, Bupalu и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  11. EvieBabe

    EvieBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    2.550
    Пол:
    Женски
    Малата ми качи температура вчера попладнето и цела ноќ давав ефералган на 5 саати, креваше до 38.5, ќе дадам сируп ќе падне, ќе заспие и пак за 4-5 саати ќе се качи. Не кашла, нема кивање, не тече нос. Само температура. Еве гледам сега пак полека качува. Има ли некој слично искуство деновиве, да не има некој вирус ваков? Колку држи температурава, што би можела плус да направам.
     
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.581
    Допаѓања:
    24.899
    Ако не помине за 2 дена, однеси го на доктор. Син ми имаше ваков вирус во декември, 5 дена имаше температур до 39.3 што не паѓаше, а нити кашлаше, ни нос, ништо. На клиника ни кажаа вирус, ништо посебно...
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. enaena

    enaena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    119
    На ќерка ми 1.5г, му го фатив прстето во орманчето на куна. Многу плачеше после се смири. Ама црвено е многу под ноктето и почна да потекува, инаку го мрда нормално. Како да знам дали е скршено и што да превземам
     
  14. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Кога ќе го пипнеш сигурно ќе плаче многу ако е скршено боли тоа. Може да и помодри ноктот само
     
  15. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.039
    Допаѓања:
    18.163
    Како се манифестира болка во уво кај дете 2г?
    Прееска падна, рече си го удрил увцето,ама по некое време пак се пожали,од тогаш навака уште неколку пати.
    Го пипкам нежно позади уво,на тоа уво малку реагира ама не знам дали од повреда или има инфекција?
    Дали боли цело време или на периоди?
     
  16. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.796
    Допаѓања:
    39.962
    Пол:
    Женски
    Не е константна болката. Кај малиот мој кога имаше инфекција на уво ноќно време беше поизразено, односно тогаш се будеше со неутешно плачење. Инаку за да се види дали има болка се притиска напред до она како капаче на ушето, а не позади.
     
    На Bupalu, Sofi.ja и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  17. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    4.925
    Нке од вчера. Кога стана за во градинка беше топол мерев имаше 37.5, се качи на 38.5 дадов Бкок Макс. Кај нас на 3 пати се качи до 39.3 синоќа последно во 12 имаше и толку денес нема. Исто не кашла не кива не тече нос..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    711
    Допаѓања:
    1.132
    Ќерката 2,5 год се жали од пред 3 дена на болка во мешето и поврати два дена по ред по два пати, веднаш после јадење ја заболува и повраќа, а столицата е нормална. Во петокот додека јас бев на работа мм ја однел на педијатар оти му повратила 2 пати, направиле крвна слика ( леукоцити 8, седиментација 10, другото добро) и му препишале фурал антибиотик, орс и пролајф. Од петокот веќе не повраќа и два дена давав само компир, ориз и банана. Денеска дадов макарони за појадок и одма се пожали пак на мешето дека ја боли. Можно ли е да е бактерија (не оди во градинка и не сме биле никаде периодов), а да беше вирус ќе го фанеше и бебето оти цело време и дава да пие од нејзиното шише. Сте имале искуство, ми треба совет што дополнително да преземам и кои други јадења смеам да и ги давам?
     
  19. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Жени Од сабајле го приметив оваа кај син ми 5 год е.Ке го носам на лекар, пратив слика на матичната ми рече дека се сомнева на вирус.Од петокот и почна да кашла влажно.Инаку во Јануари беше болен бронхит фати, па бактерии имаше,антибиотици 3 различни, инекции, инхалации и таман реков 10 дена беше добар од последната инекција, он пак почна да кашла, без тт, носот не му е затнат, само кашла.Сабајле да му видам грло, што да видам се исплашив.Матичната вели не е страшно, ама сака комплетна лабараторија, крвна слика :( некоја искуство да се смирам малце...
     

    Прикачени фајлови:

  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.400
    Пол:
    Женски
    Да знаеш дека низ градинките има коксаки, направи кс ама и брисеви. А личи ко на испукани капилари, од кашлање се случува.