1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    13.189
    Што да и дадам на ќерка ми за кашлица? Четири и пол години е. Позитивни сме дома на Ковид, сигурно и она е зашто заедно развивме симптоми. Црп и е ок, на бели дробови исто, ама кашла. Матичната ми рече само витамини, ама ја мачи кашлицата.
     
  2. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.039
    Допаѓања:
    18.163
    Чај од ловоров лист.
    Неколку ливчиња ловоров лист да повријат,да постои па се пие.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Уште малце и 24 саати како се со температура и двете. Грлото и на двете им е вакво, матичната сеуште не ми вратила. Температурата е симни-качи. Си играат, јадат, ама на 4-5 саати пак качуваат. Им давам Далерон, им дадов лижавчиња од тие за грло што се, не ги сакаат. Чај нема шанса. Салеп или пудинг исто така јок. Само вода сакаат. Антибиотик не сум дала.
    Како ви личи? На вирусно ?
     

    Прикачени фајлови:

  4. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    4.925
    Мене ми личи на Коксаки вирус, можно е да избие и околу устата, дланки стопалца...
    Син ми го фати од градинка не се мачка ништо најчесто поминува само од себе. Тт го држеше 24 часа и за неколку дена исчезнуваат црвените точки и брунчиња.
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Се мислам и ја,да не е тоа. Во градинка не одат. Ама брунки на уста, раце и нозе уште немаат.
     
  6. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    4.925
    Па немора да одат за да го закачат. Кај син ми имаше на јазичето и околу устата на друго место не. Ама генерално на тие предели се јавува. Имаше деца од градинка и накај очи и на носе исфрлени.
    Само обавезно чисти раце ,многу многу голема хигиена на рацете обавезно миење најчесто по одење во тоалет или менување пелена.
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Тоа редовно го правам. Мислам дека го закачија од братучедите ,едино со нив се гледаме еднаш неделно ради коронава. Чекам да ме известат дали е од нив. А они одат на школо и во градинка, а сега има коксаки кај нас во Велес. Ќе видиме.
     
  8. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    4.925
    Ништо страшно бргу поминува. Докторката од Систина ми рече дека доколку нема тт 24 не е заразно веќе.
     
    На Dikinzi и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Исто... и кај нас кате е утка цело време антибиотици доцнење со дијагноза..катастрофа.. а ѓорѓи последно ја носам со гнојна ангина дека случајно пред тој ден на др место ја прегледаа докторка и јас ја видов грлото партали и плус температура и на брзина ја ѕирна вика ништо не и е :/ :/ грлото партали немаше шанси така да помине и друг доктор ни даде антибиотик што ја следеше предходно недела дена
    Виктор иначе ни беше матичен од раѓање ама после нешто не измотаа дека мора да се префрли и ја пишаа кај кате дека е пациент...исто и ние пари по приватни за без потреба а ваму ќе си зимаат матичен надоместок за џабе
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Моето има и правеа операција во систина др. Македонка орл специјалист жената е мн љубезна и ќе ви објасни се што треба
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Зак од Андромеда

    Зак од Андромеда Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    317
    Пол:
    Женски
    Мајки ве молам за совет, малиот падна го свитка ноџето, кога гази на него криви и кенка,уште не зборува па не знае да каже каде го боли,вака го стискам нема ништо не реагира, што да правам да го носам на лекар?
     
  12. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    3.750
    Да, штом плаче значи го боли. Однеси го да го виде ортопед ќе каже што му е, може и да го снимаат да видат точно
     
  13. Dolphin1

    Dolphin1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2018
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Дали има некој искуство со трет крајник вадење со ласер во Ремедика со Д-р Весна, д-р Оровчанец?
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  14. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.766
    Допаѓања:
    6.708
    Пол:
    Женски
    Молам за совет бидејќи скроз сум испаничена. Што може да бидат овие црвенки околу очето?
    Сега и се појавија. 20220302_230519.jpg
     
  15. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.915
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Имаше ли температура?
    Нам слични ни се појавија на раце и нозе од коксаки вирус и за еден ден се повлекоа.
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.766
    Допаѓања:
    6.708
    Пол:
    Женски
    Немаше. Настината е само нос растечен и кашлица.
     
  17. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.325
    Допаѓања:
    38.047
    Пол:
    Женски
    Да не го трие или да го чешка тоа око? Не можам да видам добро, ама мене ми се прават такви слични од чешање.
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.766
    Допаѓања:
    6.708
    Пол:
    Женски
    Не, ништо баш, не се допре никаде, не се почеша. Како точки се црвени минијатурни, на двете очиња има и по некое на челото. Како испрскана со нешто црвено да е...
     
  19. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.325
    Допаѓања:
    38.047
    Пол:
    Женски
    @jovana03 не знам тогаш што може да е. Испрати ја сликата кај матичен, или подобро одете утре. Ако пие нешто сируп може и реакција да е. Ако се влошува одете и вечерва на детско, само смирено ќе помине што и да е.
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.766
    Допаѓања:
    6.708
    Пол:
    Женски
    Ќе одам утре секако. Се испаничив ептен па затоа си реков да побарам совет тука, колку толку да се утешам. Ти благодарам :l:
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.