1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Риностоп се даваше два или три пати на ден? Се смешав со виранто не се сеќавам. @duffi
     
  2. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.598
    Допаѓања:
    144.638
    Можеш и три пати. На 8 часа.
    Ама најдобро сабајље и вечер.
     
    На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Да, Алицеф.
     
  4. Zigosana

    Zigosana Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2022
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дали некој има искуство со лекување на трет крајник кај дете со помош на хомеопатија
    Однапред ви благодарам на споделењето искуство
     
  5. попкек

    попкек Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2021
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Има ли моментално некој стомачен вирус? Пред два дена малиот со повраќање неколку пати само во текот на ноќта, од поручеква и големиот исто.
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.495
    Допаѓања:
    74.291
    Пол:
    Женски
    Има да...
     
  7. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    3.750
    Не, многу е мал за вадење крајник. Затоа што може да се појави пак ако се оперира толку мал. И нас ни викаа кога син ми беше 3, 4 год дека мнооогу големи крајници има и треба да се оперираат. Не го оперирав и не се покајав, еве го 9 години е и скоро го носев на орл и нормални му се, не се големи веќе. Како расте дете така се намалуваат и крајниците.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Здраво мамичи малата имат година и осум месеци,пред месец дена ја прими вакцината МРП немаше никаква реакција единствено на 14 ден приметив дека жлездите под братата и назат на главата се потечени и многу се испаничив,отидовме на доктор ги виде и ни рече дека не е ништо страшно ке се повлечат, но еве не се повлечени чак таа што е под брадата и е подзголемена ве молам за совет што да правам?
     
  9. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.581
    Допаѓања:
    24.900
    Рота има?

    @попкек рота има по градинкиве
     
  10. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    3.750
    Колку време помина откако и се појавија жлездите? Ќе се повлечат со тек на време, не наеднаш, може и за неколку месеци да биде тоа. Кога паѓа имунитетот од вирус, вакцина, температура, тогаш на некои деца се појавуваат така жлезди кои не се страшни и се повлекуваат за некое време. Ако се зголемуват и се тврди на допир тогаш се прават дополнителни испирувања кои ќе ви ги каже педијатрот.
     
  11. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Од кога и се појавија имат поминато 21 ден,не се тврди меки се и се како подвижни,малата немаше ни температура ниту било каква друга реакција од вакцината единствено што и се зголемени жлездите,педијатарот ме праша дали имала температура,дали јаде да не е грлото во прашање ама нема ништо од тоа,ги виде докторот и ми рече дека не е ништо ке помине,ама јас гледам дека и се подзголемени посебно таа под брадата не знам што да правам да ја носам на друго место за преглед
     
  12. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.417
    Допаѓања:
    8.696
    Пол:
    Женски
    Мајки бевме на гости и мачето нивно малку ја изгреба малата (16м) на рачето, малку ѝ течеше крв ја избришавме со алкохол. Мачето било вакцинирано, прочистено и дома го чуваат. Да паничам? Една гребнатинка има. Треба да ѝ дадам нешто? Многу ми е страв од токсоплазмоза
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.149
    Допаѓања:
    199.799
    Пол:
    Женски
    Ништо нема да биде. Токсоплазмоза се фаќа од изметот на мачката, не од гребаници.
     
    На mal.ecka, dromka и Lovebug01 им се допаѓа ова.
  14. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.417
    Допаѓања:
    8.696
    Пол:
    Женски
    Јана родини мои во Америка на малата ѝ извадија крајник на година и 10 месеци, и некои цефчиња во ушите ѝ ставиле зашто откако почнала во градинка 3 месеци само на антибиотици била. Оттогаш не се има разболено девојчето. Не знам кај нас како практикуваат ама доколку нон стоп му прави проблем можеби подобро да се извади.
    Јас за Оровчанец во Ремедика имам доста слушано дека е добар, ама не знам дали работи со толку мали деца.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. motheron2boys

    motheron2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2020
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Blokmaks na 4 ili 5 casa moze da se dade
     
  16. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    3.750
    Можеш да ја носиш едно ехо да и направат, да си помирна. Советувај се со педијатарот каде и што да испиташ, ќе ти каже.
     
    На Калинаа20 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.241
    Допаѓања:
    3.422
    Пол:
    Женски
    Мајки помош... и се појави чешање на лице , ја однесовме на дерматолог ни препиша еуцерин крема. Ја стсваме ама без ефект. Дури денес и се воспалени обравчињата ја печат . Што да и дадам до утре додека да отидеме на лекар
     
  18. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.716
    Пол:
    Женски
    Биодерма сос спреј земи
     
    На Калинаа20 и karibian им се допаѓа ова.
  19. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Вчера пак ја однесовме на доктор ми вика дека не е ништо страшно ке поминат,ако детето немало други знаци не било ништо ама јас не сум мирна воопшто,ако му речам сакам ехо ќе испадне дека не му верувам,дали може на приватно да го направам тоа ехо и каде се прави како се викат?
     
  20. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    3.750
    Не знам да ти кажам искрено. Затоа ти реков да праашаш педијатар да ти каже каде на ехо да идеш.