1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.814
    Допаѓања:
    4.898
    И моето имаше жлезди кога имаше година ипол во еден период баш се зголемија , го носев јас на контрола ( не живеам Македонија ) ме праша дали има некои други симптоми на потешкотии или слично му реков дека нема рече дека не е ништо страшно и дека ќе се повлечат. Сега е 2 години и 2 месеци во меѓувреме се повлекоа, дури не ни забележав кога.
     
  2. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.125
    Пол:
    Женски
    @Калинаа20 гледам дека пишала за она што јас сакав сега.
    Минатиот петок примено МРП вакцина, денес набабрена жлезда под увцето.
    Магичната ме советуваше анализа преку крв за мононуклеоза, докторката што го вакцинира рече дека е реакција од вакцината и да не брзам.
    Совет некој, што да правиме? Искуства?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Мене во диспанзер ми рекоа нормално е да отече со жлезда таму. Нели таа е и за заушки, нормална е реакцијата. Ќе се повлече за ден два. Прашај во диспанзер доктор јави се
     
    На bela.m и mal.ecka им се допаѓа ова.
  4. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.158
    Ќерка ми кога фати сипаница имаше отечена жлезда под уво. И се повлече за два месеца. Педијатарот ми рече нормално е, дека може да се појавува при пад на имунитет. Ова и беше прв пат а сега ќе полни 3 години.
     
    На bela.m и mal.ecka им се допаѓа ова.
  5. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    565
    Пол:
    Женски
    здраво мајки малата ни нос и тече, ни кашла , ни ништо, од синоќ од нигде никаде 37.8темп, па 38.3 ноќта. Крвна слика црп 32 и малку проливче имаше сабајле. Има некој вирус ваков моментално?
     
  6. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    1.563
    Мајки зарипнат глас од што може да е? Сабајле стана така година ипол е нема други симптоми
     
  7. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    565
    Пол:
    Женски
    мојата кога беше зарипната имаше ларингит. дали кашла детенцето?
     
    На ni.na му/ѝ се допаѓа ова.
  8. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.598
    Допаѓања:
    144.638
    Алергија може да е , а може и ништо. Давај лоратадин на вечер.
     
    На ni.na му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    1.563
    Не буквално ништо друго нема
     
  10. Zumbulche

    Zumbulche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.439
    Пол:
    Женски
    Мајки дали некоја има искуство со бледо кафени белези од раѓање, на ќерка ми и се појави еден 2месеци после раѓање на ногата позади,скоро забележав уште неколку мали но поневидливи(на истата нога напред и назад) , или посочете ме на добар доктор да барам мислење, по се што прочитав на нет вознемирена сум, затоа би ми дошло добро да слушнам ваши мислења додека да закажам на лекар.Сега е 13 месеци.
     
    Последна измена: 24 март 2022
  11. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.923
    Допаѓања:
    21.320
    Пол:
    Женски
    Јас имам еден куп такви, некои потемни некои посветли. Не дека е ништо, но еве ме 34 години, здрава права. Испитувања знам се прават во ману, тоа би требало матичниот педијатар да знае и да ве прати.
    Ако не се лажам, до кај 5-6 такви флеки се ок но треба да се следи, за повеќе треба испитување.
    Ќерка ми нема, и баш прашував, ми кажаа чим не и се појавиле нема ни да и се појават.
    Јас сум била многу мала кога ме испитувале, кај мене е наследно. И искрено не се сеќавам.
     
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.005
    Пол:
    Женски
    Моето дете има такви белези. Како бело кафе флеки се. На двете нозе позади прилично големи. И јас од читање по нет сешто помислив одма излегуват глупости. Го однесов на дерматолог и ми рекоа се е супер. Не било ништо.
     
  13. Zumbulche

    Zumbulche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.439
    Пол:
    Женски
    Дали се само две или има повеќе. Немам мира се таму ми е паметот а термин за лекар неможам да најдам.
     
  14. Zumbulche

    Zumbulche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.439
    Пол:
    Женски
    Фала на споделеното искуство. Не сме МК но дека ќе доаѓаме Април сакав таму да ја носам на преглед. Јас и маж ми имаме само по еден таков белег па може затоа кај неа има повеќе (околу 6 се, не сум сигурна дека незнам која големина ги бројат). Малку ми олесна, да се надевам дека и кај неа ќе излезе се во добар ред.

    Само доколку може да ми кажеш за Ману дали само преку државно се оди или може и приватно.
     
  15. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.923
    Допаѓања:
    21.320
    Пол:
    Женски
    Не знам тоа искрено. Јас сум била многу мала моите кога ме носеле. А потоа не сум испитувала пак.
     
    На Zumbulche му/ѝ се допаѓа ова.
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.005
    Пол:
    Женски
    Две големи се.
     
    На Zumbulche му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Alea123

    Alea123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2021
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo edno prasanje 2 godini ima dea temperatura od vcera kacuva kazete iskustva ja odnesov vo decko mi rece amoksiklav malku crveno grlo a temperaturata samo so brufen cepce se simnuva
     
  18. saska.j

    saska.j Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2021
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo kazete mi kako go mackavte lojot og guska dali direkno na gradite i pozadi na grbceto bez nisto dopolnitelno da stavite,sabajle i navecer ili kako?
    Odnapred Vi blagodaram

     
  19. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.581
    Допаѓања:
    24.901
    При температура се симнува температурата само ако е над 38. Ако детето пие течности, полни пелени и ок е расположено, се чека да поминат барем 2 дена пред да се носи на доктор и да ср прави крвна слика. Правење к.слика одма по качување температура е џабе боцкање, не е релевантно. Најчесто вирусите кај децата поминуваат за 3 дена и нема потреба од антибиотик. Се друго е само буткање на природниот имунитет на детето и со давање чепче и сируп на 37.5, и со давање антибиотик ако не е бактериска инфекција.
    Не знам, кај вас може познале гнојно грло, па ви дале антибиотик.

    Сите деца се различни и различно реагираат на вируси ама ние не им помагаме со антибиотици и парацетамол без потреба. Им го рушиме природниот имунитет

    Исто така, ова не е за вас туку општо. Дефендил и други имуностимулатори не е убаво да се даваат на деца без сериозно компримитиран имун систем. Прашајте кој сакате добар доктор педијатар исто ќе ви каже.
     
    На MilaSs12, Jana06 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  20. Alea123

    Alea123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2021
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Vaka jas I stavam samo cepcinja brufen drugo nisto nemam dadeno I ja kapam I samo sok pie po 8 saati ja povtoruva temperaturata I kako omalaksana e