1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Јас го прашав Паскалов и др Симонида од систина и двајцата рекоа слободно давај. Ова што го пиша ниту еден од нив двајца не ми го кажале. :?:
     
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.581
    Допаѓања:
    24.901
    За дефендил? Јас Симонида многу ја ценам зошто го водеше малиот по пораѓај до кај 6 месеци, ама Обочки и Баџакова ги сметам за далеку постручни, а нивниот совет е не дефендил на здраво дете. Истото мислење го добив и на детска клиника и од 2 други матични.

    Плус и читав малку по нет, ми личи дека само на балканов се даваат толку суплементи, крвни слики, брисеви, лекови...
     
    Последна измена: 26 март 2022
    На SanelaS, Coco31, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
  3. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Точно, од мојот педијатар добив совет парацетамол и ако е 38 ама е омалаксан или кенкав.
    Антибиотик на вирус е џабе. Плус погрешен антибиотик на бактерија е џабе ако е резистентна. Јас на себе имав таква ситуација.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    565
    Пол:
    Женски
    еве ќерка ми качи темп средата вечер та (ја спушти сабајлето во 4) имаше темп до четвртокот од 12:00h -18:00h 37.5 , највеќe качи 38.3. Петокот ништо цел ден , денес пак 37.5/6/7 . 2 крвни слики во мегувреме првата високо црп 32 и покачени леукоцити, денес скоро се во нормала и црп спаднато на 13. Едниов педијатар ми вика да дадам панцеф сируп. Викам зошто?? Ни кашла, ни мрсули има ама апсолутно ништо др симптом. Матичната па ми вика ништо терај витамини и течности вироза е ке пројде. Ме фато паника денес кога качи пак темп после ден ипол од последното качување
     
  5. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.814
    Допаѓања:
    4.898
    Jas mackav samo na gradi 2 do 3 pati dnevno direktno.
     
  6. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Mene maticniot mi rece da davam defendil kao vitaminski cisto ama od nekolku mesta mi rekoa na zdravo dete nikako defendil, iskreno neznam zasto ne se rasprasav a bas me interesira ako nekoj znae
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Дефендил не е витамински туку со бета глукан, а тој не е природен
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.005
    Пол:
    Женски
    Бета глукан е природна состојка. Тип на растително влакно е (или мнгоу сложен јаглехидрат) кое се раствора во вода. Го има во квасец, одредени видови печурки, алги, овес, јачмен, печурки, дури и во интегрален леб.
    @Anya321 ако детето не се разболува често нема потреба од појачување на имунитет дополнително. Значи не му треба помош на организмот да се бори со вируси, бактерии, алергии и слично.

    На моето дете Дефендил конкретно многу му помогна. Има големи крајници и често беше болен од бактериски инфекции. Почнав да давам Дефендил и се спасивме од антибиотици. Сега во зима давам превентивно и еве пу, пу три зими по ред нема пиено антибиотик.
     
    На KuklickaSk, mal.ecka и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  9. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.172
    Допаѓања:
    10.868
    Пол:
    Женски
    Имал ли некој искуство со ваков начин на менување на температурата кај дете? Прво има температура, најмногу 38.7, после неколку часа му се намалува и детево станува многу енергично, се по старо, за после пола саат до саат, пак да му се качи температурата и да биде омалаксано многу, веќе неколку дена вака качи се, симни се му е температурата, повраќаше вчера, денес не.. Пие Далерон, и нормално си јаде кога нема температура.. Не е вакцинирано од морбили, можно е да се мали сипаници? Нема никаков осип уште, има и пролив и за тоа пие..
     
  10. rarepearl

    rarepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    најверојатно вирусна инфекција, организмот се бори и сшто падне температурата има апетит и е весело дететнцето, значи далеронот ја врши работата за смирување на темо, регулирајате ја дијареата со помош на пробиотик и плус лесна храна и мнооогу течности, да закрепне организмот, најмногу за 5 до 7 дена ќе се опорави
     
    На JoyJoy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Ако нема никаков осип како се сомневаш во морбили?
     
  12. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.172
    Допаѓања:
    10.868
    Пол:
    Женски
    Дете од градинка од неговата група имало затоа..
     
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Ауу не знаев дека има затоа ми падна чудно.
    Скоро пред 2м еден доктор ми рече нема ниту еден случај на морбили затоа и те прашав.

    Дека си пишала повраќање повеќе на стомачен би се сомневала ...
     
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Моментално има стомачен вирус, нас сите не испофаќа, ги заразивме и бабите и дедовците. Ваков стомачен не сум осетила одамна.
     
  15. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.172
    Допаѓања:
    10.868
    Пол:
    Женски
    Пред еден саат 39.9 имаше, му падна на 38.1, успеавме да му ја намалиме со туширање, и сега пак му се качува, не знаеш што да мислиш веќе.. Не е грешен топломерот, после секое мерење и кај мене мерам да видам дали работи, јас цел ден од 36.1 до 36.5, повеќе не покажува..
     
    Последна измена: 28 март 2022
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Носете го детето да му проверат крвна слика и доктор да го прегледа. Може се крајниците или грлото, па од таму и високата температура.
     
  17. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.581
    Допаѓања:
    24.901
    2 до 4 дена по појава на температура и први симптоми се појавува оспи кај морбили. Со оглед на заразноста на морбилите (најзаразен вирус е сеуште), ако има потврден случај во група, најверојатно има морбили малото
    Со лесно.:hug:
     
  18. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    1.563
    Мајки како ги облекувате дечките за спиење? Спие по боди на кратки и тенки пижами, босо покриен со тенко кебенце кое во 90% од времето не е врз него а секоја вечер е жива вода во главата. Јас сум исто облечена и покриена па не ми е топло воопшто, преку ден на спиење исто. Веќе незнам што да му облечам...
     
  19. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    565
    Пол:
    Женски
    Мајки ве молам искуство со ешерихија коли кај дете. Што имате давано (антибиотик, нешто на природна база)? Инаку размножена е 75.000
     
    Последна измена: 29 март 2022
  20. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Син ми не сака да се покрива.
    Боди на кратки и ептен тенки долни толку друго ништо не му ставам.
    Со тоа што 24-25ст ми е ноќе на парно сме