1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Дали некоја има искуство со Broncho vaxom?
    Дете 2 години оди во градинка и буквално секој месец со ларингит, бронхит
     
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.495
    Допаѓања:
    74.294
    Пол:
    Женски
    Може на нервна база дете да го боли стомак? 7г дете. Може ли од стрес, страв некој да му е тоа? Веќе ќе полудам од мисла. Го однесов пред 3 недели на Хирург, но сосема друго му најдоа и го оперираа и таа болка за која и отидовме ја занемарија. Скроз е далеку од местото кај што го оперираа, ехо 2 пати побарав за цел абдомен, не направија... Му направија ехо пред да го оперираат само на препон десно кај што беше килата и тестисот заглавен во препон. И после операцијата на килата и тестисот, он се жали пак на таа болка лево од папокот. Докторот ми вика да оди почесто во тоалет по голема, но не е тоа.. Ми се жалел и да бил во тоалет дента, различно... Преку ден, ноќе, само што станат, најаден, гладен, го фаќа болката различно...
     
  3. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Брат ми кога беше 8-9 години истото болки во стомакот, направија разни испитвања, лежеше на болница и на крај се откри дека е на нервна база, од стрес, од страв од училиштето. Со редовна посета на психолог се среди.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.495
    Допаѓања:
    74.294
    Пол:
    Женски
    Него и порано го фаќаа болки во стомаче (имаше и друг проблем - крварење низ столица, но 3г нема ништо), ама сега ептен често се жали на исто место.. Ќе барам ехо сепак, мирна глава да ни е. Од кога е вратен во школо после операцијата (10дена некаде оди во школо и овие 10 дена не се жалел на болката) , он е исклучен, отсутен и чуден (ова ми го кажаа наставничките), може е од се што доживеа (сепак целосна анестезија, резче на стомаче доле и болка, болница...), но вчера го испрашував пак што е работата, зошто е таков, што му е.. И ми рече ме боли стомачето :( Зошто не кажа му викам? За да не ме носиш пак во болница :(
     
    На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.164
    Од вчера тт до 39, се жали на печење на очи и по малку му солзат.
    Вирус ли е ,што ли е:x
     
  6. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.009
    Пол:
    Женски
    Провери прво на ехо, иако можно е и на психичка база да му е (страв и слично). Ако се е во ред на ехо тогаш разговарајте со некој детски психолог да ви каже вежбички за опуштање.
     
  7. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Мojата имаше вирoза 3 дена дo 38,5 леснo се спушташе и навечер самo креваше.
    Денес бебе се разбуди сo 38,5, кojа не паѓа пoд 37. |(
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.495
    Допаѓања:
    74.294
    Пол:
    Женски
    Му закажав за утре па ќе видиме, ако е се во ред, ќе закажеме и детски психолог...
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    13.189
    Ве молам за совет. Ќерка ми е со растечен нос и поткашлува од тоа. Вака е еден месец и половина.
    На брис од нос има стрептокока. Матичната ми препишува антибиотик, а јас не сум баш за тоа. Зашто оди во градинка и нели бактеријата нонстоп е присутна таму. Сега нема ни температура.
    Совет?
     
  10. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Јас би дава антибиотик. Штом има на брис ја има. Нема врска градинка, брисеви треба да се чисти.
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Исто и кај нас само што има мораксела и матичната не дава антибиотик.
    Здрав е, се супер ама носето знае да му тече скоро секој ден. Една вика ништо не му е сите деца сега се со растечени носиња, друга вика не давам антибиотик на здраво дете, трета вика што ќе му давам антибиотик за една недела пак ќе фати, па можна алергија итн. И така си гураме некако четврти месец веќе.
     
    На LjLj и Black girl им се допаѓа ова.
  12. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    13.189
    Дадов веќе. Не бива ни со капки. Стававме и цитерал и спреј од диво оригано, но џабе. Има секрет од нос, плус не може да спие цел месец, па и повеќе.
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LjLj

    LjLj Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2020
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    495
    И мене истото ми го кажа. Нема темп. освен нос што тече друга мака нема, затоа не дава антибиотик. Само спреј за нос и често да се чисти, и вит. Ц.
    И така тераме веќе 2 месеци.
    Ако качи температура и ако кашла почесто тогаш брисеви и крвна слика па ќе каже дали да прима антибиотик.
     
    На Larahappy и Jana06 им се допаѓа ова.
  14. enaena

    enaena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    119
    Јас имам позитивно искуство со ќерка ми.
    Кога почна во градинка на година и пол, одма бронхит, нон стоп настината, температури, кашлица нон стоп. 5 антибиотици во 5 месеци, па фати ковид.
    Кога најавија отворање на градинките почнав со бронхо ваксом, цела сезона есен-зима ја помина одлично, многу позитивно влијаеше. Оваа година се кајам шо не му дадов пак , многу полошо помина од лани кога ги пиеше.
     
    На donna.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.164
    Дали некој знае на што укажува крвната слика?
    Црп 16
    Температура до 39.5 веќе 48ч,поткашлува,малку црвено грло и малку свири на гради. Исто и малку затнат нос и печење на очи.
    Сабајле мм го носеше кај матичната,му дала рецепт за Амоксиклав и рекла после резултатот ќе каже дали да го пие, но цел ден не ми одговара на порака..
    Screenshot_20220408-222602_All File Reader.jpg
     
  16. Solen☀

    Solen☀ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2020
    Пораки:
    597
    Допаѓања:
    1.383
    Пол:
    Женски
    За смирување на кашлица за дете и за мене (дојам) некој сируп да ми кажете?
     
  17. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    Укажува на бактериска инфекција. Јас би дала антибитоик. Ако сеуште е со истите симптоми.
     
  18. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.164
    Вчера се скаравме со мм,он вика ај да го почнеме антибиотикот,јас викам не чекај....уште не ми вратила докторката, од средата е со тт,во четвртокот заради протестот не не прими ,а вчера се дог со мм да и пратиме резултат од кс па да каже за антибиотик ...ќе пукнам
     
  19. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.915
    Допаѓања:
    48.042
    Пол:
    Женски
    Ве молам за совет
    Малиот пред три дена му течеше носот, го однесов на лекар ни рече дека многу му е црвено грлото ни препишаа спреј за нос и цефалексин, еве ноќта почна да кашла, не знам дали да го носам на лекар пак :(
     
  20. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    Ако има детето температура и не си дала сеуште дај слободно. Нема да е џабе. Си покажува и кс дека е бактерија, ама ако се намалила температурата и е свежо носот подобар не давај