1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Синко беше со бактерија во нос и испи доза амоксиклав. Мрсулите не престанаа и повторив брис, пак ја имаше. Матичната даде само капки за нос, антибиотик локално. Во петок се пожали на уво, веднаш на ушно и едното црвено, другото не. Даде антибиотик јак, сензитивен на бактеријата.
    Сабајле стана и се пожали дека го боли увото, тоа што не беше црвено. Дадов парацетамол и само што го испи кажа добро било сега. Пак се жали го болело сакал на лекар да оди, убаво било таму.
    Весел е, јаде повеќе од просечно. Кога му е досадно го боли, ако се игра не се жали.
    Има шанси да лаже?
     
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.582
    Допаѓања:
    24.909
    Притисни го полека кај увото, ако изреагира, го боли стварно. Иако мислам дека не лаже, подолго време треба да делува антибиотикот на ушна болка.
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.164
    Парацетамол се дава и за болка,прашај лекар како да дозираш и дали може повеќе пати во текот на денот(кога ќе се пожали на болка)
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Го стискам не реагира. Од бебе му ги проверувам, многу беше плачлив и често го проверувам од навика. Од петок пие антибиотик. Кога кажа дека го боли изгеагира на стисок. Денес не. Плус вчера не се жалеше воопшто.
    Кои се шанси при јак антибиотик да премине инфекција на другото уво а првично беше на едно?
    Давам цела доза, а за болки може и пола. Дадов и само што голтна кажа поминало. Сам бара на лекар да оди.
     
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Што има сега, каков вирус? Вријам цел ден, па и што навика има секое разболување во раце кај мене го поминува. Само што оздраве и ете го пак 39.5, никаков друг симптом, ништо. А колку е малаксан, душата ме боли.
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Не знам, син ми изгледа и вирусче некое има врз бактеријата. Пред малку пак качи темп. Не крева нагло, до кај 38,5 ама малаксува многу и очи на пола копје.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.582
    Допаѓања:
    24.909
    Мононуклеоза и грип Б има по градинкиве.

    Ова со 39.5 го пројдоа од градинка скоро сите деца, 48 саата темп без други симптоми. Мојов качи темп неколку саата, сеа има потечени жлезди и индикација за мононуклеоза. Утре ќе праиме плус тестови. Веќе аман..
    Маж ми болен 3 недели, на уво му мавна, тоа грип б излезе поминале двајцата :doh:

    Од декември до сега пројдовме
    Грип А
    Ковид
    Грип Б
    РСВ
    Мононуклеоза
    И неколку безимени вируси |(
     
    Последна измена: 12 април 2022
    На MilaSs12, Jana06 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  8. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Неколку пати те имам прочитано дека се тестирате некако за овие потешките вируси. Како оди тоа, кој ве праќа? Пример рсв како се тестира? Зашто нашава докторка според симптомите претпоставува што е и ми дава насоки за лечење ама освен за ковид, ништо друго немаме плус направено.
     
  9. kjofti4

    kjofti4 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    3.582
    Мајки од што може да крева тт малово на 4ч? Бевме на лекар сите параметри се во ред
    Едино парацетамол со неофен неизменично да давам друго што да правам
     
  10. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    И црп? Леукоцити мирни?
    Ако е се во ред тогаш вирус.
    Кај машки моѓе да биде и нечистотија во курето ако не го отварате ама би покажало процес дека има.
     
  11. kjofti4

    kjofti4 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    3.582
    Све мирно само тт до 39
    Со курето имавме проблем две недели пред два дена му пукна тие како цистички и не се жали дека го боли повеќе бевме и на лекар
    А сали можам на 6 сати да давам неофен лепче? Ми го поврат сирупот
     
  12. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Јас мислам на едно бело што се фаќа меѓу кожичката, од урина и нечистотии и знае да направи инфекција.
    Јас давам најизменично чепче и сируп, а се случува и два пати по ред чепче. Инакку парацетмол давам.
     
    На kjofti4 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Види во упатството ама мислам дека може на 6 саати само помала доза (ако не комбинираш со парацетамол).
     
    На kjofti4 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.582
    Допаѓања:
    24.909
    Пнеумослајд преку крв се прави. Има во сите лабаратории.ама освен за научни цели, за да докажеш што има, нема потреба да се прави. Не менува во лечењето.
     
    Последна измена: 13 април 2022
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kjofti4

    kjofti4 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    3.582
    Да, да такво бело имавме али немаше тт пред два дена пукна и истече се ичисте, на курето нема ни црвенило ни ништо, а и црп е мирно. Ќе проверам денес и мокрача. Вчера беше весел све како треба и послем дневна дремка качи тт 39 и на секои 4часа ми качуваше можи и побрзо од 4ч па го туширав со ракија го мачка ете без чепче се спушти на 37,5. Незнам што да речам
     
  16. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.164
    Проверете да не има бактерија во урина
     
  17. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.312
    Допаѓања:
    125.320
    И дадов сируп во 3 во 3.30 ч.го поврати.
    Кога можам следна доза?
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.151
    Допаѓања:
    199.806
    Пол:
    Женски
    Зависи што сируп. Ако е парацетамол/блокмакс, даваш најрано после 4 до 6 часа ако не спушта, ако спушта, кога ќе качи пак температура. Со помин.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.312
    Допаѓања:
    125.320
    Дека го поврати..ама и звонев на матичната во 4 ми кажа дека веќе делувал следно по 4 часа.
    Кс мирна ниски леукоцоти,црп мирно,ама ми рече да направиме дека крева високи и не спушта.
    Пробувам да "фатам"мокрача.
    Атб во случај да крева цел ден високи.Ама алмацин мислам рече а тој кај неа не помага.
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.151
    Допаѓања:
    199.806
    Пол:
    Женски
    Ако кренала првпат синоќа, рано си ја направила кс, утре ќе покаже поточно со што си имате работа. Ако крева на 4 часа, вироза е најверојатно, периодов ужас е со променливово време. Ќе помине. Терај со течности повеќе за да се измоча, и сирупи за температура. Ќе пројде.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.