1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    1.699
    Пол:
    Женски
    За антибиотикот ќе си одлучите со педијатар,но сам по себе не е доволен.Уринарните инфекции се досадни и повторувачки и затоа превенцијата и течностите се особено важни.
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Мојата беше вака ,на 5мин мочкаше.Давав уриројал и чај брусница.
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
  3. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.241
    Допаѓања:
    3.422
    Пол:
    Женски
    Докторката сега ни рече деманоза чај ќе почнам од утре да давам ваљда ќе се среди. Фала ти. Ќе комбинирам и брусница
     
    На mal.ecka и BabyT* им се допаѓа ова.
  4. Lili4e

    Lili4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    Мајки, синко ми е 6 год сега кога го спремав за спиење заприметив по цело тело црвени мозолчиња. Изгледа сипаници. Завчера прв пат на раката видов ама мислев е полазен од нешто дека дента надвор играше. Денеска и вчера јадеше јагоди. Не верувам да е алергија, дека има и зад уши, и по раце и по нозе. Што се превзема прв пат кога ќе забележите? Немам искуство со сипаници а имам и 10 мес бебе. :(Утре да го носам на доктор, но дека недела каде? Совет ве молам од вие што имате слично искуство
     
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Почнаа ли со неделни дежурства поликлиниките јане/идадија или се уште прегледи само во државна?
    Не можам ништо да најдам на нет освен саботни дежурства. Пред пандемијава нели Јане нон стоп имаа лекари?
     
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Цела пандемија Јане имаат дежурства. Мислам дека педијатар има само во сабота ама секако ако ти е итно било кој ќе ве прими. Јас цело време таму го носам.
     
  7. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Се сомневам на уши и сакав ОРЛ да барам, претпоставувам имаат дежурен, па и општ може ќе го прегледа.
    Ич не ми се оди во клиника...

    Како не сум те прашала порано. Значи си работат Јане и денес можам да отидам?
    По интернет се утепав барање работно време ништо нигде не пишува...
     
  8. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Вит ц се даваше пред малтофер, така? 30 минути.
     
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Да бе, идеме често во недела во секое време.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  10. hotsauce

    hotsauce Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2022
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Ќерка ми качи температура почеток на март некаде, доктор рече класичен вирус со растечен нос, чекавме да помине. Од тогаш до сега на точно 2 недели качува температура, кашлица има уште од пред 3 недели. Доктор рече од растечен нос е таа кашлица, нема спуштено на гради. Ушите се исто ок и грло. Веќе ја носам секоја недела на доктор аман. Се истото, вирус па фатила друг вирус затоа се повторува темп.

    Само што прегледаа уши, грло, гради во четвртокот, еве од синоќа пак температура качи. Некој со искуство слично? Колку трае?
     
  11. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    Крвна слика црп имате ли направено?
     
  12. hotsauce

    hotsauce Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2022
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Во Англија живееме, не праќаат тука за крвни слики освен ептен не дај боже да е итно. последниот пат прашав, докторот рече немало потреба, вирус по вирус било. Кај и да отидам исто е. Имам сменето доктори, пријателки исто кај др доктори што одат, сите истата прича
     
  13. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    Незнам што да ти кажам, на приватно нема да си направиш некаде крвна слика? Ако не не знам освен да слушаш што че кажат таму докторите нема некои посебни опции што можеш да направиш.
     
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Поработете на имунитетот, чисти го носето редовно, прошетки во природа, малку дистанца од луѓе додека се опорави скроз и тоа е тоа. Штом се друго е во ред нема што да правите. И тука сме исти, таков е периодот.
     
    На hotsauce и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  15. hotsauce

    hotsauce Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2022
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Ц
    Фала ти.
    цедам сок од целер, спанаќ, ананас, морков и јаболки скоро секој ден.
    Жими тоа го пие, нешто престана да јаде, ама месо внесува и ориз и некои други омилени јадења
    Друго моментално не сака. Пробав витамини во форма на сируп ама не ги сака, го плука. Тоа е ваљда, да видеме што ќе се случува. Имам други витамини во форма на гумен бонбон ама ми е страв да не се задави од тие, па така стојат, маж ми ги купил
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Zumbulche

    Zumbulche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.439
    Пол:
    Женски
    И јас живејам таму, ќерка ми исто еве четири месеци секој месец со температура, како што рече и сама не праќаат ниту на крвна слика ниту брисеви, моментално дојдовме МК и тука повторно ми крена температура и кашлаше па правевме брис и излезе бактерија во нос и мислам дека цело време не ја долекуваат затоа е секој месец болна. Пробај побарај на приватно брис и крвна слика.
     
    На hotsauce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. hotsauce

    hotsauce Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2022
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Фала ти, Ајде денес пак ќе прашам. Ако не, ќе ја однесам во итната за деца и ќе инсистирам за брисеви и кс, мада ќе изгубиме 5-6 саати таму, знаеш како е
     
  18. kjofti4

    kjofti4 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    3.582
    Како го решавате проблемот со запек кај деца од 20м? Прв пат е кај нас еве па скоро 3дена нема отидено али плаче цела вечер, сака да оди али највероватно неможе и почнува да плаче и од сон се буди и плаче. И све нешто го боли газето, курето, ногата, мешето одам на лекар добар е ми викат, незнам кого да верувам сакам сега е во фаза да лаже за внимание и све али не е до толку и да плаче барем јас така сметам
     
  19. Maca Macka

    Maca Macka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    1.197
    Допаѓања:
    2.803
    Пол:
    Женски
    Покрај сок од сливи можеш да даваш секој ден и мелено ленено семе прво по пола супена лажица и по одредено време можеш и една цела супена лажица.
     
    На kjofti4 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.401
    Пол:
    Женски
    Кога имаше мали мака давав Смокван сируп, му помогна многу.
     
    На kjofti4 му/ѝ се допаѓа ова.