1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    13.189
    Како да закажм кај Мирка Шалиќ на орл? Преку матичен нема термини ни за сега, ни за јуни, а и матичнава ми вели дека приватно не примала пациенти.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  2. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.915
    Допаѓања:
    48.042
    Пол:
    Женски
    Моето имаше гној на ангина пред нецел месец :( ни помогна амоксиклав 10дена дете беше само на сок, не го форсирај со храна џабе е се, давај течности, супа, јогурт, млеко, чај било што
    Ќе му помине од антибиотикот ама и на контрола носи го зошто моето пиеше предходно цефалексин ради црвено грло најверојатно не му помина и само се влоши ситуацијата завршивме на крај со гној на ангина :(

    ако те интересира нешто друго слободно прашај
     
    Последна измена: 17 мај 2022
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Прима пациенти на приватно 2000 ден е преглед. Скоро бев. Ќе се јавиш ќе кажеш што е проблемот и ќе ти закажат.
    Кај нас беше доста итно и стварно доста брзо закажаа термин и ни излегоа во пресрет.
    А ако не е итно јави им се прашај кога се отвараат термините и матичната нека седи на комп да проба да ти закаже...така прават сите.
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.122
    Допаѓања:
    908
    Majki mi treba vase mislenje i pomos.Dete 3ipol god vo kraj mart kacuva tt na 4h, crp 68 i mu davaat amoksiklav. Posle eden mesec pak isto so crp40 i pak amoksiklav. Od nedelata sega pak visoka tt do 39.5 crp 18.5 brisevi cisti, maticnata neznae sto moze da e vo prasanje, vika da ne mu e od kaslicata i sekretot od nosot, cist e na gradi, pravevme alergo testovi nema alergija.Sto drugo da ispitame, me zagrizuva cestata tt
     
  5. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Кај машки знае курето да направи проблем ако не е отворено и исчистено. Урина проверивте ли?
     
  6. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.122
    Допаѓања:
    908
    Utre ke proverime
     
    На Ana.Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Alea123

    Alea123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2021
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki vcera bevme krv ispitavme hemoglobin 9 zelezo 3.75 ni dadoa lagofer I vitamin C vase mislenje mnogu sum isplasena I leukocitite se kaceni
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.506
    Допаѓања:
    74.301
    Пол:
    Женски
    Леукоцити може да се од се качени... Но не би требало да е поврзано со анемијата. Нека пие за железото, а леукоцитите за некој ден повторете ги.
     
  9. Alea123

    Alea123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2021
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Prima infuzija deneska 3 den vase mislienje kako zelezovo Dali kje se pokaci
     
  10. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.153
    Допаѓања:
    37.727
    Пол:
    Женски
    Колкаво е детето?
     
  11. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.012
    Пол:
    Женски
    Инфузија не знам за што прима. Ама ако прима инфузија веројатно лекар препишал.

    Железото се покачува за терапија за тоа немај гајле. Откако ќе се покачи со терапија одржувајте со намирници богати со железо и витамим Ц и млеко за дете над година треба да биде меѓу 350 и 500 милилитри дневно (тоа вклучува и сирење, кашкавал, урда и слично).
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Alea123

    Alea123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2021
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Prima infuzija za pokaceno crp zatoa prima mleko mi rece nikako da ne davam poveke da gledam da jade sok od ribizla borovinka da pie
     
  13. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.496
    Допаѓања:
    7.367
    Пол:
    Женски
    Вчера бевме во Систина за ку*ето , со фимоза беше од раѓање, му го отворија и исчистија. Плаче на мочкање, ни дадоа антибиотска маст 7 дена. Сега крева температура. Поврзано ли е? Да го носам на лекар одма, знам дека од неисчистено/ залепено може да крене тт, ама ова чудно да се случува. Малку паничам да не е инфицирано нешто, имаше вчера малку крв околу главчето :sweat:
     
  14. Трепетлика

    Трепетлика Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    450
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Дали има некое правило дека треба да има одредено време размак помеѓу антибиотик и сируп против температура?
    За пробиотикот знам дека треба да е во размак од 2h, ама за ова не прашав а некако ми се поклопија саатниците за двата сирупа.
     
  15. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.598
    Допаѓања:
    144.643
    Нема потреба за размак меѓу нив. Немаат поврзаност.
     
    На mal.ecka и Трепетлика им се допаѓа ова.
  16. hotsauce

    hotsauce Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2022
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Може ли помош, малата е година ипол, пред 4 дена пројави црвенило на пеленската регија. Мислев се подобрува, ги снемуваше брунчињата ама синоќа цела вечер се чешаше, буквално значи дали спиеше 2часа вкупно. Црвенило има пак. Преку ден само што ќе мочка веднаш се фаќа да се чеша и да плаче.
    Имам доктор закажано за подоцна.
    Од што може да е ова, обично кога имала црвенило поминува за 1-2 дена и не се чеша никогаш туку плаче кога и ставам крема и ја бришам. Сега нема болки кога ја менувам, ставам крема и слично ама синоќе цела ноќ само пробуваше да се чеша. И ја сменив пелената 4 пати преку ноќ. Обично спие цела вечер…
    Искуства?
     
  17. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Пиела антибиотик скоро? Може да е кандида во прашање за тоа канестен помага но да ја видат прво дали е тоа
     
  18. Alea123

    Alea123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2021
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Istiot problem go imav I jas najdov spas amsamo so ova krema Austria ja ima
     

    Прикачени фајлови:

  19. Alea123

    Alea123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2021
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Mislenje za sanostol sirup za imunitet
     
  20. hotsauce

    hotsauce Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2022
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Па не, скоро пред месец дена некаде пиеше, сега не е.
    Доктор рече друг вид пеленски осип, можело да има присуство на кандида од осипот и даде некоја појака крема да се мачка двапати на ден ама нешто нема уште ефект.
    Инаку е antifungal krema со уште една состојка која ја има и во канестенот.
    Можеби е рано. Се надевам подобро ќе станува
    И Зиртек капки мислам алергиски се тие.