1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Katerina94

    Katerina94 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    927
    Допаѓања:
    2.305
    Ќерка ми е вака 3 месеци веќе енос сега и минува носот малку. За малку мислам помалку и тече ама пак тече :D сосем нормално, не ти е болно детето плус штом е толку активно значи е во ред.
    кашлица после вирус може да трае 6 недели.
    со тие симптоми нос и кашлица мојата прими ммр на 18 месеци. Прашував дали да ја изолирам да помине, доктори рекоа штом нема темп мишто не и е.
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    679
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, кај мојата 6 и пол годишна ќерка приметив умор, малаксаност, покрај тоа што кашла и има шлајм, направив крвна слика и црп е 7.9, а серумско железо 8.2, кажете од кој препарат, сируп или суплемент за покачување на железото?
     
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Здраво
    Син ми во нос му најдоа хаемофилис инфлуенза . Др вика дека нема да ја третираме некако и да си оди во градинка.
    Јас ја имам истата, ептен компликација кај мене направи.
    Што да правам на своја рака има нешто што можам да користам?
    Давам молерс имунобор прскам спреј.
    Носот му течеше проѕирно сега му е смирен...црп мирно кс мирна
     
  4. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Не бе не, не е можно тоа, уште сирупот не и е допиен, она пак почна со кашлица.
    Што можам да и дадам на природна база, некој домашен лек за кашлица?
    Секако нема да ми дадат друг сируп:@
     
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.165
    Направи чај од ловоров лист
     
  6. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Kolku ml voda,kolku livcinja lovorov list?
    Fala mnogu
     
  7. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Мое искуство со истата бактерија во нос: брис направив на зелен секрет. Доза амоксиклав испи, прв пат пие антибиотик, докторката вели ке исчисти. И антиботик локално ставав. Испи сируп, секрет зелен, повторувам брис, пак ја има. Вели само антибиотик локално. За неколку дена се пожали на уво, правец орл. Таму вели слаб бил амоксиклавот. Даде лекоклар и трицеф. Само едното уво беше со инфекција.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Он нема зелен секрет и јас многу за ушите се плашам а докториве викаат сега ништо да не прајме затоа што нема симптоми никакви.
    Јас пијам амоксиклав, исто во нос со сува кашлица и воспалено грло бев веќе 3 ден скоро се средив.
    Не знам што смеам на своја рака локално да му дадам.
     
  9. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Јас антибиотик левуно ставав, цитерал немаа во моментот. Ако ти дадат во аптека стави. Кога знаеш дека ја има, можеби е подобро да ставиш.
    Орл кажа дека е зезната бактерија и дека матичната треба веднаш нешто појако да даде, а матичната одеше по тоа што е само во нос и прв пат пие антибиотик дека и плслаб ке исчисти.
    Не знам што да мислам, битно детево и воспаление на уше доби. Уз тоа и температура качи од вирус пропратно.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Фала ти ќе консултиран утре и орл што викаш и уште еднаш педијатар

    Ако ми дадат во аптека за локално смеам на своја рака ?
     
    На MilaSs12 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  11. LjLj

    LjLj Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2020
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    495
    И моето имаше, ама антибиотик дадоа тогаш кога качи температура, што вероватно беше и од вирус зашто обично хемофилус инфлуенца не дава темп, ама дека ја имаше на брисот дадоа антибиотик. Инаку цел месец нос течеше, друго ништо. Плус вакцина имаат примено за хемофилус затоа и може да ја има на брис, а да нема нешто особени симптоми.
    А и да прими антибиотик ако иде у градинка пак ќе ја фати и така у круг. Со дете секој ден е изненадување така да ако не му е ништо нема што да правиш освен здрава исхрана, овошје, зеленчук и редовно чистење носе..
    Матичнава ми рече,ако нема симптоми нема што брисеви, кс..да не се мачиме без врска, на дете што иде у градинка гарант ќе има нешто на брис.

    Инаку со детево се фаќам и јас, поболна од неа сум и потешко ми поминува се што ќе закачиме.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Мене само ми е страв воспаление на уши да не му направи затоа што со тоа мака има голема и не сакаж да чекам да дојде до температура и воспаление.
    Во право си за тоа секако не е решение антиб ама подобро да го пие на време него па касно.
    Ќе го следам секако како ќе се одвива се надевам ќе се смири
     
  13. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Да, локално нема проблем, посебно кога има бактерија на брис. Јас би дала, ама последна одлука е твоја.
    Јас сега ставам фуцидин на своја рака на загноено нокте, таа крема ми ја даде докторката лога беше бебе и имаше такво црвено.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MemoryOfUniverse

    MemoryOfUniverse Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2022
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Машки
    Pileshki gjiger (kako sakash spremi go) sodrzi najpoveke bakar i zelezo za imunitet.
    Ni premnogu zelezo ne dobro (no toa e sekoj den suplementi bez hrana pravi problem kaj vozrasni), no od zelencuk spanak (i drugi zeleni salati), isto kako sakas spremi go, nekoi i svez mozat (zelezoto e edno shto poteshko se raspagja pri spremanje). Nemoj suplementi, malecko e. Kasha od spanak ke moze?
    Organizmot ne proizveduva imunitet protiv niv prirodno (i postoi smrten procent - no bez panika).
    Cephalosporin antibiotik se dava intravenozno, no i posle odredeno vreme organizmot reagira, ne e momentalno, dodeka se aktivira i reagira organizmot.

    Ako ne se tretira = rezultati moze da bidat
    "Haemophilus influenza-e tip b rezultat = pneumonia, septicaemia, meningitis, epiglottitis, septic arthritis, cellulitis, otitis media, and purulent pericarditis, ... pomalce invazivni endocarditis, osteomyelitis, i peritonitis."

    Vo telo bakteriata ne e opasna, no vo grlo i nos e.
    Ne znam sovet od alternativni caevi ili lekovi da dadam.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.073
    Допаѓања:
    1.547
    Пол:
    Женски
    Само хипертоничен спреј доволно е , штом е без симптоми.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ivanaahhh

    Ivanaahhh Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki deteto mi imat 18 meseci od vcera e so temperatura 38 so 5 do 39 so 8 mu ojt,sabalje go nosev na detsko mi rekoja grlo dobro bilo,krvta dobra i nemalo nisto samo sirupce za temp da davam.
    Posledno imashe temp vo 4 ipol mu beshe 39 so 3,sega mu e temp 39 so 8,na doktor kaj maticniot sum vo 7 vo meguvreme sho sa mu dam za da mu se smalit temp po bodi postojano e,mu redam vinska kiselina na corapcinja,lepenki ama podobro ne e.
    Mislenje ve molam
     
  17. MemoryOfUniverse

    MemoryOfUniverse Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2022
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Машки
    Samo Novalgetol (pola) ampula vo laziche za caj, ke ja simne odma. Najverovatno e od zapchinjata/rastat (cim proverka krv bilo ok). Antibiotici ne, ke poremetat drugi raboti, dovolno e tempretaturata Novalgetol da ja spushti da ne udri vo mozok. Nad 40 e opasno. I poveke denovi 39 e opasno.
    Ako nema Novalgetol, zamena, razdrobeno vo lazice so voda ili drugo da ne gorchi.

    Zelen caj ili kombinacija so crn-meshano, ako imate poveke godini (ne dete, crniot ima mnogu kofein, no nekoi go sakaat), i zeleniot sodrzi zelezo no mu dava na organizmot suplementi da go obraboti vo kletkite.
    Potrajno e nekolku kremenadli od ajkula, imashe vo vero ista cena kako drugi ribi (mnogu poevtino od pastrmka), potrajno e. Bidejki vo kremenadlite ima i koski (srz) od ajkulata, moze da se odvojat i da se prevarat do omeknuvanje za supa so drugo.
    Cink shto sodrzi hrana (ovesni snegulki), gi reguliraat kletkite.
     
    Последна измена: 28 мај 2022
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.154
    Допаѓања:
    199.835
    Пол:
    Женски

    Полека малку со советите и лековите. Новалгетол не е играчка, ни па на дете се дава на своја рака.
     
    На JoyJoy, kiki_riki, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.112
    Допаѓања:
    4.830
    Пол:
    Женски
    Концентрирсн сок од органска аронија, стефано на фб најди ги, околу 1000 ден р 3л ама помага многу, се пие по малку. Јас на син ми му давав пола чашка пд ракија а јас пиев по цела.

    Син ми без никави симптоми му ја најдоа пред да тргне во градинка,пред 2 месеци, ни даде маст гарамицин, му ставав една недела.Сега после месец ипол пак направивме брисеви чисти се, а носот му е полн, и кашла. Не ми е јасно, крај на март беше сосема здрав ни нос ни кашлица а на брисот бактерија, ради брисот не ни дадоа потврда за градинка, после тоа се размрсулави, кашла, и сега после месец ипол чист брис матичната вика ништо не му е и ни даде потврда за градинка. Да се чудиш.
     
    На Camille84 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MemoryOfUniverse

    MemoryOfUniverse Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2022
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Машки
    ???
    Ubavo napishav "Pola ampula", a nikako ne e opasen ako e poopasna temperatura od 40 da udri na mozok.
    Ne e sovet tuku predolgo iskustvo i znaenje od hemija.
    Ne e antibiotik so denovi da se dava koj ne smee da se prekine pokratko od 2 dena za da ne nastane imunitet-na toj anti-biotik. Biotik e podobro. Zamenite na Novalgetol se poshtetni, no ako se zemaat poveke denovi, bidejki kaj vozrsni udiraat na rastrojstvo na organite za pogolemo pumpanje na krv-ta.