1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Точно така, и ние исто. Да не беа инфузиите, не знам што ќе беше. Тој проклет стомачен вирус животот ми го скрати мислам.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ние па секогаш сме го фаќале август месец во најголемата жештина каде најмногу успеваат вирусите. И дирек на детско одд го носам а таму само инекциона терапија даваат,никогаш не сум го носела на матичен знам ќе рече електролити пролајф или линекс и пробиотици
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Мајки прашав во друга тема ама не добив одговор. Каде е најдобро да се направат алерголошки испитувања? Бев кај матичната и рече државно ке ми испитале многу малку, па ми препорача алерголози во Жан Митрев, имате ли искуство? Што се испитуваат таму?
     
  4. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Ние стoмaчен фaтивме јули и февруaри,тaкa дa ништo не знaчaт гoдишните времињa веќе изгледa.Приметив сaмo декa летoтo пoлеснo пoминaвме,зимa пoтешкo.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Детево се искрши од плачење. Жално плаче. Ко да ја боли нешто. Ја расоблеков, ок беше. Можно ли е од заби да не престанува да плаче веќе саат ипол?! Има пробиени тројки и четворки. Вчера видов петка горе една. Нели е многу мала? Година и три месеци е. Многу е жална. Ја намачкав мундисал кога викна, плаче, вришти, за три секунди и се затвори окото од страната кај што ја намачкав. Ја измив лице, отвори очи, ништо немаше. Ама пак плаче. Не ми оди памет на друго, освен деке се заби. Како да и помогнам ?
     
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.222
    Допаѓања:
    124.260
    Стисни меше, раче ноже... види дали повеќе плаче така.
     
  7. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Стискав, не.стиснав уши, не. Со устата прави гримаси. Се пипка со прст по лице. Ама многу липта, цело време. :(
     
  8. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Може особено ако излегуваат сите заедно. Пораснати се тројките или избиваат сега? Тие се најмачни и најболни, мојот вриштеше и во сон од нив. Со петките немавме мака, случајно ги открив на година и пол од прилика. Кај некои деца порано излегуваат, а може и подолго ќе пробиваат.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Малку се смири. Виси на цице. Како во бунило е. Горе се пробиени. Доле не беа. Сега нема шанси да видам, не отвара уста. Ќе да е тоа. Жална е ептен.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    @Leo_29 некако рано е за петки, околу втората година растат. Добро, можеби може и порано, особено кај девојчиња. Можно е од тоа да плаче, пукањето на непцата е болно.

    Туку, колку пати дневно користиш Мундисал? Намената не му е баш за олеснување на млечна дентиција, повеќе за афти и ранички од протези и вилици, исто и за болки при растење на умници кај возрасни. Содржи голем процент алкохол, дури 43%, внимавај со количината. Сепак мало дете е во прашање.
     
    На Leo_29, Sexybaby86 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  11. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Вчера повраќаше, обилно дури на крај и водичката што ја пиеше ја поврати. Дали смеам да дадам ад млеко утрово?
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Мислам не, јас сум доела, па не знам за адаптирано млеко. Но секако е подобро чајче, електролити, евентуално полесна храна. Повраќа денес?
     
  13. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Не поврати, само вода се напи, сепак не дадов млеко. Касна залак бисквита. Кашла, немаше пролив ни тт, белким не е стомачен. Одвај се оправи од грипот . Си покукав сабајлечки. Фала на одговор и јас бев на исто мислење сепак не дадов
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Фала ти на одговорот и на советот. Мундисал еднаш и ставив, нема шанси да и пикнеш нешто во уста. Мислам ја смири малку, ама ептен се гади од него. Ноќта беше мирна, денес пак сме со плачки. Не ме пушта да мрднам. Како лепенка е.
    За петката сум сигурна, баш завчера броев, зашто таму ги има сите од 1-5, па не можам да згрешам. Доле гледам потечено е непцето. Нема ни 3ки, ни 4ки доле убаво излезено. Се надевам дека е до заби. Знам болно е, но знам и дека ќе помине. ;)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  15. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Imas drugi gelcinja za zabi sto se bez alkohol I im se vkusni. Jas za dvajcata koristev gel za desni. Ni se pokaza bas efektiven, a I na vkus go sakaa.
    Ova moram da kazam kako patalec na dete sto cesto patelo od vospalenie na uvo. Ne znaci ako ne reagira na pritisok kaj uvoto deka ne e uvo. Imav situacija koga bebe ko spoulaveno mi placese do premaluvanje. Sto pati stiskav kaj usite nisto razlika ne pravese, pa iskuciv toa.Na kraj na lekar se otkri strasno vospalenie na uvoto.
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Каков е тој гел за десни?
     
  17. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    89C1DA71-E702-4813-95B3-4299828720E5.jpeg
    Го имаше во Зегин кога го зимав пред 1ипол год. Верувам дека сеуште го има. Немаше кој све гел не го пробав и по совет на пријателка го земав овој. Но, сепак ги боли избивањето без разлика што и да ставаш тој е тој процес. Не е скап гелот. Само не паметам дали беше иста ваква кутивка ( оваа на гугле сеа ми излезе ).
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Мајки дали некоја од вас го лекува детето хомеопатски? Сакам да се консултирам нешто
     
  19. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Ќерка ми крена тт 37 со 6, кенкава е, малку нос и тече, ни јаде ни пие. Совет? Се мислам на лекар да ја носам, ама ми е на не препишат одма антибиотик :(
     
    На Pandev12 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  20. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.698
    Јас мачкам алхохол,грицка само бисквита,пие чај,не сака ни да цица.
    Не дадов ништо на таа темп.