1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.401
    Пол:
    Женски
    Млеко на 6г? За што? Крвта е слаба а вие млеко давате... Сменете доктор под итно. Од што да му се поправни крвна слика, од млеко сигурно не.
     
    На MemoryOfUniverse му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.010
    Допаѓања:
    898
    Пол:
    Женски
    Ние имаме влажна кашлица ретко обично кога спие,стае од псиење икога трча,растечено носе (зелено),премногу поти и тт до 38.8(ја слимнавме),црп-то ние 89,7 превисоко,пиеме Панцефт инхалаци со Вентолин и Пулмикорт во петок сме на контрола,а детето е весело.Многу ми е страв пак да не завршиме во болница,и правам дренажи го чистам носот ја мачкам со мукоплант.Дајте ми совет што друго можам да дадам,да направам
     
  3. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.325
    Допаѓања:
    38.047
    Пол:
    Женски
    Да пробаат со Киндер Имун на Др. Волц. Зимата му давав јас за имунитет, му отвори апетит многу, и кај други истиот ефект го имаше. Содржи Б витамини и Ц витамин, плус цинк и бета глукани.
    И за млеко и јас ќе ве советувам, при анемија особено млеко во голема количина не е потребно, ниту е нешто особено корисно.
     
    На Joraa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.012
    Пол:
    Женски
    Ако само млеко пие ќе биде слабокрвно детето. После 2 години млеко и млечни производи треба околу 350 (нјамногу до 500) милилтри дневно да се внесат. Тука спаѓаат и млеко и јогурт и павлака и сирење и кашкавал и урда и се што се прави од млеко. Околу 30 грама сирење е 100 грама млеко на пример. Млекото и млечните производи имаат калциум кој е многу битен за развој,ама ако се претера со количина спречуваат асорпција на железо (не даваат железото да навлезе во крвта).
    Ако е слабокрвно нема ни апетит.
    Така што намалете млеко обавезно. И видете што ќе почне друго да прифаќа. за да подобрите крвна слика треба месо, мешунки (грав, грашок, леќа), јајца, спанаќ, цвекло, просо. Иако ако е прилично ниско железото само препарат со железо ќе му помогне на почеток а потоа со исхрана ќе пазите да не падне пак.
    За апетит пробајте со мултивитамински сирупи или со Б-комплекс сирупи (Б-комплексот отвора апетит). Ама прво лекар прашајте кој точно да го земете. Јас на пример во зима заради имунитет му давам Бекутан Омега 3 сируп или мултивитамински исто од Бекутан и тогаш јаде повеќе.

    @Bebence29 ако е детето покриено со терапија нема што многу да правиш. Ако е затнат носот помага спиење со кромид исекцан на парчиња ставен во близина на главата на детето (до кревет или под кревет). Ама тоа е за нос. За кашлица од плуќа знам дека се става сало на хартија за печење (истата се продупчува и над неа фолија и така спие детето) или може газа со пчелин восок на гради исто да се стави. Знам ставаат и лој од гуска ама не знам како точно. Е сега овие бабини лекови се повеќе за вирусни инфекции. Ако има детето високо ЦРП тогаш е бактерија и не знам колку ќе ви помогнат.
     
    Последна измена: 31 мај 2022
    На MilaSs12 и Joraa им се допаѓа ова.
  5. Alea123

    Alea123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2021
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Majki pomogne za sovet malata pie antibiotik amoksiklav i odma Dole crvena nekoja krema
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.012
    Пол:
    Женски
    Бекутан со кафеаво капаче
    Судокрем
    Пенатен во лимена кутија.

    Првото е најслабо последното е најјако за црвенило.
     
  7. Alea123

    Alea123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2021
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    So sve imam probano veke nz so da kupam
     
  8. Alea123

    Alea123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2021
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Vo mokracaya imase rekoa bakteria I pie amoksiklav I nz
     
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Канестен? На моево мислам Веледа за пеленска регија најмногу му помогна и седењето во чај од кантарион.
     
  10. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.020
    Допаѓања:
    118.349
    Пол:
    Женски
    Да седи малку во хиперманган растворен во вода, розе боја да е водата
     
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Прашај лекар дали е кандида ако е тогаш канестен. Ако ја чеша најверојатно е кандида. Со канестен проаѓа за 7 дема
     
  12. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Мислам дека сте за канестен.
     
  13. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.073
    Допаѓања:
    1.547
    Пол:
    Женски
    Пробиотици даваш со антибиотикот?
     
  14. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    1.563
    Мајки совет, мали треба да прима мрп ама веќе 1м има сува кашлица не нешто постојано ама поткашлува. На лекар носен грло градо црп кс супер. Незнам дали да го носам на вакцина дали да одам пак на преглед вака нема друга мака освен заби што вади... има некој сируп на природна база за ова или ја прашав и докторкана ама немам одговор сеуште?
     
  15. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    И брисеви чисти има?
    А проба да дадеш летизен да видиш дали ќе се смири илу нешто за алергија?
    Што знам, зависи од кашлањето ако секој ден ми се закашлува 3 4 пати не би го носела ако е повремено ок...
    Јас имав бактерија во нос веќе 14 дена сум со сува кашлица а се ми е ок и кс и црп ... матичнава ми вика може и цел месец да кашлаш. Чисто ти кажувам да не има некоја бактерија, затоа што на син ми на кс и црп не му покажа, а на брис да.
     
    На Bebence29 и ni.na им се допаѓа ова.
  16. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    2.306
    Мајки од што сте задоволни за побрзо смирување на кашлица. Почна со тт, влажна кашлица ама сега веќе како да крчи како посуво, а и грлото му е црвено. На контрола сме понеделник.

    П.с 2 години, прв пат кашла. Му давам виранто, спреј синомарин.
     
    Последна измена: 2 јуни 2022
  17. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    1.563
    Не правевме брисеви не ни рече докторката, искрено мислев ако нема ни секрет ништо дека нема потреба ама ете што викаш може треба. А не е константно да неможе да спие ама 10тина пати дневно се заканува нека и го буди
     
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Па можеш да пробаш да испиташ. Него кс мирна а сепак со бактерија .
    Тоа е многу некако 10 пати дневно суво да кашла, може и алергиски да е ништо чудно... во тој случај лично јас не би го носела на вакцина.
    Сега требаше да ја прими таа на 18м ја оставив за септември
     
  19. Katerina94

    Katerina94 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    927
    Допаѓања:
    2.305
    Исти бевме. Јас сум во Аус, носена редовно на доктор, бидејќи кога се појави кашлицата која траеше добри 5-6 недели , имаше и температура првите недели.
    ништо на гради, грлото и беше океј. Активна, 300 на саат.

    Не знам ни јас колку доктори прашав, знаејќи дека се ближат вакцините на 18м,
    на крај ја однесов во главен траума центар за педијатрија, специјална болница само за деца и педијатри
    ако не е итно тешко се доаѓа до термин, се чека многу
    ама отидов во итна помош, чекавме 3 часа дека не беше итно ама зборував со 2 специјалисти кои ја прегледаа детално, не и земаа ни крв за кс, рекоа ако немала темп во последните 7 дена, да ја носам на вакцина и дека кашлицата после вирус може да трае со недели- грлото и беше ок и градите исто.
    тука се колнат во тие специјалисти и добро беше, немаше реакција од вакцината.

    Ти во мк можеш и кс и брисеви за да си мирна ако сакаш да направиш.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.153
    Допаѓања:
    37.728
    Пол:
    Женски
    Моиве и двете имаа два дена само покачена тт, прво малата па после скоро месец и големата. Значи само тт два дена и потоа кашлица,а грло и гради чисти. За една недела помина кашлицата. Ѝ давав сируп Лихен.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.