1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    2.749
    Пол:
    Женски
    Од вчера малиот е со температура, не симнува никако 38.5 (до 38.9). Му дадовме Далерон три пати до сега (Блокмакс-от беше отворен одамна ни се ризикуваше за да даваме наизменично, сега купивме нов), го тушираме редовно, правиме масажи со алкохол, по пелена е, јаде, си пие течности цело време, дури сам бара вода. Во глобала весел е. Не знам зошто не се симнува температурата. Некаде грешиме? Треба ли на клиника да одиме? Нешто ново што приметивме е дека кај едното око му се прават како течни гуралки - ова само после спиење, слично како кај нас возрасните. До сега немал такво нешто. Има ли ова некоја поврзаност? Не му е црвено окото.
     
  2. mace89

    mace89 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    2.026
    Допаѓања:
    4.097
    Пол:
    Женски
    Мајка ако не спушти до утре температура однеси го да испитате крвна слика со ЦРП, од се може да е ама мора да знаете да не фатило некоја инфекција
     
    На Kolache na mama му/ѝ се допаѓа ова.
  3. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.153
    Допаѓања:
    37.728
    Пол:
    Женски
    Имаа и моите ваква тт. За два дена ѝ мина и почнаа да кашлат. Се друго беше во ред. Направите крвна слика, а за тт можеш чепчиња да ставаш,на малата од нив ѝ се спушташе. Далеронот кај нас ептен споро делуваше
     
    На Kolache na mama и mal.ecka им се допаѓа ова.
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.165
    Една кака- налик пролив денес , и вечерва тт 37.
    Можно е да е стомачен вирус?
     
  5. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.402
    Допаѓања:
    9.007
    Пол:
    Женски
    Ako e 1 ne ke da e proliv...zabce?
     
  6. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.165
    2ипол год е,сите заби ги има
     
  7. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    1.563
    Да не е ос топлото температурата денес пекол е моите и соблечена мислам горат
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.088
    Допаѓања:
    104.144
    Пол:
    Женски
    Од минатиот вторник на ќерка ми почна да и тече носот (зелен секрет), во петокот почна да поткашлува и да и се засипнува гласот па ја носев на педијатар , рекоа ларингит , и препишаа капки кортико три дена да пие, гласот и се врати во нормала но носот се уште и тече и почна и многу да поткашлува особено навечер.
    Друго нешто нема, дали да ја контактирам докторкава или да почекам уште некој ден..
     
  9. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Ти јави и се на докторката. Ама кашла сигурно од носот што и се слева
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.088
    Допаѓања:
    104.144
    Пол:
    Женски

    Да, ми рече да и го вадам секретот , имам од онаа пумпицата со влечење ама не дава никако да и повлечам се на сила пред некој ден дали дека насилно и повлеков малку крв и потече и сега реков не се нафаќам со тоа да и чистам, само кога ќе тече ќе и го бришам носот. Особено навечер кашлаше дали дека и се сливаше од носот па затоа. Ќе се јавам ќе разговарам
     
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Ако не знае да дува мора да и влечеш да и биде прооден носот инаку резултат воспалени уши или симнување на плуќа како најлоши варијатни од непрооден нос.
    Земи оперил пп или септаназал , кромид исецкан навечер ставај... друго чаре нема ќе пробаш пак полека. Прво спреј прсни 2-3м па влечи.
     
    На Sofi.ja и Bebence29 им се допаѓа ова.
  12. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.010
    Допаѓања:
    898
    Пол:
    Женски
    Истапкај ја убаво на грбчето пред да влечеш,и после влечење измиј и го носот со физиолошки,па после 5-10 мин прсни и спреј во нос,нека спие на висока перница и применувај од бабинските лекови.Два пати лежевме на детско од бронхитис и еднаш од бронхопевмонија,сега само така спречив да не и се спушти надолу
     
  13. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Малoтo гo прojде oва сo тoа штo една вечер и пoвраќаше.

    Лoратадин пoсле oтварање кoлку време мoже да се дава и блoкмакс?
     
    На Bebence29 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Јас ги фрлам после 3 месеци, за лоратадинот не сум сигурна мислам може и повеќе.
     
  15. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.165
    За блокмакс пишува 3м од отварање
     
    На Larahappy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    3.750
    Земи раствор од 1 л и шприц од 5 или 10 мл. Земи ја над лавабо, главата надолу да и е и полни шприцот и ставај во едната ноздра одеднаш и после во другата и пак во првата и пак во другата се додека не почне да тече водичка, тоа значи дека е чисто носето. Јас од бебе така и чистам носе, само физиолошки и ништо друго, никаков спреј, ништо не помага ако не се исчисти убаво носето, не се плаши не е воопшто страшно, не можеш да ја повредиш, само е малку непријатно, ама додека не научат убаво и силно да дуваат мора така да се чисти, единствен начин да излезе се што има внатре и да не се спушти надолу. Мојата одма зелени мрсули има од прв ден и само вака се спасуваме.
     
    На Izzy_0504, dromka и koritsaki им се допаѓа ова.
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.088
    Допаѓања:
    104.144
    Пол:
    Женски
    Сега докторкава ми рече да земеме Ксозал капки по 2,5 мл сабајле и навечер да и давам, сумља на алергија.
    Ајде да видиме и така дали ќе помине :^)
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Здраво малку сум испаничрна. Детето поручњк му паднал точкот и го удрил на глава. И после викал дрла го боле глава и ми вика дека му се завртело кога почнал да игра фудбал. Ама ни повраќаше ни ништо толку му траеше. Поминаа 5 саати на него не му е ништо. Што да правам? Има простор за паника?
     
  19. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.583
    Допаѓања:
    24.916
    Му помина? Мојов еве 3 ден со течна столиџа. Весел, пие, ама течна столица до 5 пати на ден..
     
  20. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    2.749
    Пол:
    Женски
    Малиот (18м.) имаше 4 дена температура од 38.5 до 40.3. Заврши на инфузија зш никако не се симнуваше подоле од 38.5. Веднаш после инфузјата се исфрли со осип по лицето. Денес се прошири на грбот и стомакот. Читам тука за розеола вирус. Тоа е или нешто друго?
    20220608_101728.jpg 20220608_101925.jpg IMG-f973165d2ed64ef1d588453248d54be5-V.jpg