1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Филотеа

    Филотеа Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    На снко од сабајле почна да му тече носот, проѕирен секрет како чешма, и очите му се зацрвенети и му солзат. Нема температура. Што да му давам, читам по темиве за Виранто, дали е за ваква ситуација? му немам давано до сега
     
  2. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.325
    Допаѓања:
    38.047
    Пол:
    Женски
    Да, јас давам Виранто во таков случај и си останува на тоа или поминува за брзо. Што побрзо се даде после први симптоми поголема ефикасност има.
     
    На Филотеа и mal.ecka им се допаѓа ова.
  3. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    72.360
    Пол:
    Женски
    Сепак бидна увото. Стандардна дијагноза кај нас.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    1.563
    Што да дадам на мали, од пладне нос му тече и поткашлува сега сега стана ќе повратите од шлајм неможе да спие ме преплаши
     
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Солен раствор влечи со пумпица и септаназал или оперил пп.
    Виранто земи дај му.
    Течности многу од утре друго нема што да му дадеш.
    Ако ептен не спие прегорен шеќер ама тој повеќе е за сува кашлица мислам. :(
     
  6. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    1.563
    Дадов одма виранто одма прееска а оперил е за 1.5 год не сум давала тоа само физиолошки
     
  7. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Јас давам одамна за над 2г се ама ради проблеми со уши ставам. А го чујам дека е затнат почнувам. Олеснува.
    5дена макс се корстат.
    20месеци се веќе можеш
     
    На ni.na му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.370
    Мајки децата ми ги фатиа вирус, една ноќ со повраќање, потоа температура која се движи до 39, и не многу досадна дијареа, едното од вчера е супер, спадна тт но другото веќе четврти ден денес со температура, вирусно е, давам само сируп за температура, но многу ми е жал што толку време го држи, го исцрпи, несака да јаде, едвај млекце и водичка… што правите во вакви ситуации кога не спаѓа температурата? Дали има и некој друг со ваков одвратен витус? Инаку и мене ме префати за белата да е поголема (facepalm)
     
  9. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.073
    Допаѓања:
    1.547
    Пол:
    Женски
    Електролити и пробиотик. Електолитите по голтка, малку по малку.
     
    На lejlla му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    1.563
    Мајки, облоги освен со оцет со што друго може за температура? Имам ациди борици и алкохол 70% ми качува до 37.7 без веднаш температура а мо е страв да не качи повеќе со туширање не симнува
     
  11. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.165
    Сум масирала со алкохол и вода во сооднос 50:50
     
    На ni.na му/ѝ се допаѓа ова.
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    24.929
    На 3 месечно бебе му имам ставано оперил по препорака на педијатар. Ако е многу затнато детето повеќе корист има да прснеш.
     
    На TeddyGrey и ni.na им се допаѓа ова.
  13. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    24.929
    Не давај млеко ако има диареа. Давај електролити и утре ако уште има темп на доктор .
     
  14. hotsauce

    hotsauce Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2022
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    :o Леле јас овде во англија се молам нешто за носот да ми препишат. 21 месец е, уште само солени капки ми даваат, така требало
    За Мк ќе идам скоро, што можам да земам од аптека за олеснување кога има вирус и не даваат ништо? Само оперил за деца? Виранто за што давате, да земам ли? Помогнете плс :)
    Инаку ми рекоа дека ќе се оштети слузницата ако давам нешто што не е за нејзина возраст ама веќе е 21 месец, што знам
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  15. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    24.929
    Па не знам, многу добар доктор му препиша тогаш, сега има 2г7м и дали 3 пати се на се имам ставано оперил.

    Ама за цитерал капки и било какви антибиотски ми кажа да не ставаме за секоја бактерија дека од тоа се оштетува. Пример за мораксела не ставаме.

    Земи виранто, се дава при вирис исто и капки мералис. Иста фунција како оперил само подобри се.
     
    На hotsauce му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Септаназал се подобри од оперилот имале некоја додатна заштита за слузница.
    Виранто на први симптоми на настинка.
     
    На hotsauce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    1.527
    Мајки некој совет ако може,малата е 23 месеци и пред две недели носот почна да и тече па и се направи шлајм. Крвна слија супер, брисеви негативни а таа кашла и се слева шлајм во грлото и ги голта. Неколку пати и ги поврати. Матичната и даде 5дена инхалација со синомарин и 6 дена капки цитерал,завршивме и никаков ефект нема шлајм уште има во носето. Навечер не кашла ама преку ден кога игра шлајмови вади. Некое ваше искуство како да го исчисти шлајмот или сепак треба подолго време да го искашла. Фала многу
     
  18. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    2.748
    Син ми е 14 месеци, од вчера по рачињата му се појавија 3 црвени точки, денес се доста пораснати, тврди се некако на допир и ме загрижува дека се поголеми од вчера. Да беше убод од инсект, претпоставувам би требало да се смалува. Не ми изгледа дека го чеша. Се јавив кај лекар, ми рече само да следиме ситуација, ако биде вака и во наредните денови, да се јавам пак.

    Да ми кажете, вие со повеќе искуство, што би можело да биде, не знам дали добро се гледа на сликиве.

    @Annath ќе те тагнам и тебе, знам дека имаш повеќе искуство, ако можеш да видиш, минатиот пат кога имаше пак црвенила, беше во право за коксаки вирусот.

    20220613_101706.jpg 20220613_101650.jpg
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.154
    Допаѓања:
    199.836
    Пол:
    Женски

    Ова е или комарец или пајаче. Каснато е, и обично вториот или третиот ден се поголеми, после се смалуваат, синопен ако имаш намачкај или нешто за после убоди од инсекти.
     
    На Marge му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    А зашто ти дала цитерал ако нема бактерија?
    Септаназал земи .
    Ќе почнат пари од септаназал да ми даваат ама ја со тоа го оправам син ми...
    И влечеш со аспиратор така? Носко купи го тоа со усисвач што се влече во анифарм го има.
    И земи аква марис ти се со пумпа под притисок убаво прскаат
     
    На srekice и stoimanovskamarija им се допаѓа ова.