1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Мала доза си дала затоа. Овој на алкалоид кај нас се покажа многу добар, го поти и симнува исто како блокмаксот.
     
    На fana, mal.ecka и mariz им се допаѓа ова.
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.401
    Пол:
    Женски
    Мене само од овој ми симнува, Далерон ко да сум дала водичка, од Блокмакс има грчеви, овој топ!
     
    На mal.ecka и Jana06 им се допаѓа ова.
  3. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам нешто, дали може на дете 15 кг да се даде апче парацетамол четвртинка издробено?
     
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.040
    Допаѓања:
    18.166
    Што давате за јадење при стомачен вирус? Што да се избегнува?
    Освен пробиотик друго нешто треба?

    Во четвртокот се разбуди утрото со повраќање,се до вечерва беше добар кога почна пролив. Таман мислев му помина,денес ни на болка во стомак не се пожали за разлика од вчера и завчера.
    Колку трае вирусов?
     
  5. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.073
    Допаѓања:
    1.547
    Пол:
    Женски
    Електролити, пробиотик. Ако јаде генерално можеш се освен благо. Што повеќе јаде тоа побрзо ги разработува цревата, битно е да не дехидрира и да не качи температура. Мојава цела недела ја држеше, а ништо не јадеше.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.401
    Пол:
    Женски
    У принцип диетата за пролив е компир, морков, ориз, јогурт, двопек... таква храна. Ама ако веќе нема ништо полека можеш да воведуваш бело мевце, обично лепче, некој сирен намаз, некоја проичка, палента со малку сиренце, макарони, ама без јака храна, без сосови, без салами, без црвено месо и без зачини. За некој ден веќе можеш и нормална храна. До тогаш пробиотик, јас давам моментално на Хемофарм за возрасни, ептен е добар, капсулата ја растварам во јогурт и електролити Алвоген ми се најок.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.496
    Допаѓања:
    7.367
    Пол:
    Женски
    На коксаки ви личи? Прво тука му се појави, а сега има доста околу гзето кај што е ластикот од пелената, и по некое на раце и нозе. На дланки нема. Имаше т завчера само 1 ден, и тоа не мн висока, околу 38. Утре секако го носам на лекар, ама мислење да слушнам. Поздрав
     

    Прикачени фајлови:

  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.401
    Пол:
    Женски
    А сипаници? Мене не ми личи на коксаки. Мада ни на сипаници баш. Може и некоја буба да е, ама па тт ме буни.
     
    На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.510
    Допаѓања:
    74.307
    Пол:
    Женски
    Личи на коксаки... Ако извади нови по дланки, околу уста, по нозе, тоа е. Сипаниците брзо и тие излегуваат, но насекаде (обично на нежни места прво како стомак, мишки но некогаш нема правило ).
     
    На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.432
    Допаѓања:
    126.988
    Малата сабајле поврати, сега е со температура. Јадеше само пилешка супа. Што да и давам да јаде друго? Уште ли да пие вода по една голтка? Има 8 саати од повраќањето.
     
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.929
    Допаѓања:
    224.105
    Пол:
    Женски
    електролити имаш?
    ако не и се јаде не ја терај, нека се смири желудникот скроз.
    течности..
    може и јогурт, ама ако го поврати назад на вода и чај од нане
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.314
    @Cka ако не сака електролити давај и кока кола со лажичка, дај и нека грицка соленки, квики, бисквити ако не повратила после супата, може да си каснува било каква полесна храна само помалку количински. Обично викаат двопек, компир, ориз ама мене лично тоа ми е бљантаво, боље ми било јајце на око секогаш. Одбегнувај запршки, и зелена салата и краставици и млеко.
     
    На mal.ecka и LiliBoz им се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.088
    Допаѓања:
    104.146
    Пол:
    Женски
    Пак јас. :wasntme: Малово уште кашла од пред 9ти јуни сигурно. Не цел ден , ама на моменти ќе се закашла и тоа како со секрет. И носот и тече наутро кога ќе стане само. Ќе и го извлечам густиот секрет со пумпица и толку. Потоа цел ден не и тече носот. И окото едно и солзеше на моменти :?:
    Два пати ја носев кај докторката да ја прегледа, и даде вториот пат сируп за против алергија ама нешто посебно не помогна. Сега што да правам не знам дали некој сируп за секретов да и земам..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.590
    Допаѓања:
    24.941
    Колку сака нека пие, не смее да дехидрира. И да поврати ќе остане нешто
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.923
    Допаѓања:
    21.322
    Пол:
    Женски
    Мајки, малава годинава е хорор од комарциве.
    Страшни отоци и се јавуваат.
    Давам летизен, мачкам синопен.
    Обавезно е испрскана со средство против комарци.
    Знам дека многу ја мачи, чеша, гори местото, знам по себе иста сум и јас. Ама за неа многу ми е жал.
    Не знам веќе што превентивно да направам.
    Ја има видено и др, знае дека е таква, дека ни рече синопен, мачкам некогаш и афтернип, ама се е џабе.
    На два пати се погоди додека е отечена и тт да има и ми е мисла да не е од тоа.
    Кажете некое чаре?
    Се смирува малце од сирупот, ама па не може на секое едно сируп.
    Не знам, немам памет што да правам.
    Секако кога ќе се врати др од одмор ќе барам алерго тестови.
    Ама се плашам веќе како ќе го поминеме летово.
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.510
    Допаѓања:
    74.307
    Пол:
    Женски
    Да пријавам 5ти ден температура кај малава, што ќе беше ова :( Денес ќе одиме на контрола...
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.510
    Допаѓања:
    74.307
    Пол:
    Женски
    Ете со око чим се гледа дека има алергиски реакции, треба да се стави секој ден некое време на антихистамини, а не во моментот (бар додека има комарци). Носи ја некаде кај некој алерголог да ти кажат што како... Ист беше и големиот, отоци жешки огромни, ама па го надмина тоа сега. Менувај спрејови, земи некој поефикасен, алки земи и, све можно против комарците... Спрејовите сум приметила дека помалку ги штитат, зошто незнам кај сум успеала да прснам, а рол он подобро се покажал...
     
    На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.516
    Допаѓања:
    15.472
    Проверивте крвна слика? Може и урина да направиш.
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.510
    Допаѓања:
    74.307
    Пол:
    Женски
    Само еднаш минатата недела. Петокот немаше ни на гради, чиста, носе чисто, грлото и беше малку црвено и кашла. Матичната рече ако до петокот вечерта (тој и беше 2ри ден со температура), не ја спушти, да почнам со антибиотикот. Па пие и антибиотик амоксиклав од петокот вечерта на 12ч. Ќе видиме денес што како е, мислам во живот не била со температура повеќе од 3 дена :(

    Ми се пожали сега на болка кај градниот кош, ми вика тука ме боли кога кашлам (во средината надоле покажува)...

    Се сум заборавила со децава, мислам дека таа болка таму асоцираше за болно грло нешто, ангина? Така нешто како да ми доаѓа на ум...
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 20 јуни 2022
  20. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.516
    Допаѓања:
    15.472
    Таму може да ја боли и од што кашла ,од што се напрега.АЈ со помин нека и е,и јас се сум заборавила ,сега со малово се подсеќам на секои две недели:(
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.