1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.332
    Допаѓања:
    38.304
    Пол:
    Женски
    А вака ок е детето? Јаде ли ? Мош и не е коксаки, ама викаш и во градинка има. Околу устата и пеленска регија има ли? Мојата само таму имаше.
     
  2. i13dk

    i13dk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    685
    Допаѓања:
    821
    И ние пред 1 месец пројдовме. Не се мачка ништо на точките, ќе си поминат. Температура качуваше мојот едно добри 4-5 дена по ред. Среќа немаше афти во устата како што имаа други деца од градинка, ама секако мнооогу слабо јадеше. Само гледај да е хидрирана, ако неќе да јаде не се нервирај, нормално е.
    Со лесно да проаѓа.
     
  3. i13dk

    i13dk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    685
    Допаѓања:
    821
    На моево само првата доза од Сидерал му помогна, после тоа пиеше пак и тоа 3 дози и за џабе. Сега нарачавме Малтофер па ќе видиме.
     
    На Cherry79 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.403
    Допаѓања:
    9.009
    Пол:
    Женски
    Jade, vcera i denes malce poslabo ama pa i pekol e nonstop ispotena. Inace pak se 3 obroka 2 uzinki. Temp nema niti osip okolu usta i na pelenska...a vo gradinka nekolku prijavija varicela ali toa go projdovme i edno koksaki...taka da ne znam stvarno. Kako i da e mrp ke poceka a ova koksaki ili ne eve proagaat na stapalceto tie. Epten se pogodi u isto vreme i bosa na pesok i novi gumeni sandali i koksakivo od gradinka:D
     
  5. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Здраво, малата е 5 год, неколку дена по ред на гаќичките има некој жолто зелен секрет, а прееска се пожали на мешето многу ја болеше, па и се потсмири. Сега качи и темп. 38.5,на одмор сме, можно ли е тоа да е од некоја бактериска инфекција, со што да ја мачкам?
     
  6. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.550
    Допаѓања:
    3.774
    Може и уринарна инфекција да е. Проверете урина.
     
  7. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.751
    Допаѓања:
    13.250
    Мајки, немам памет со детево мое. 5 години е
    Цел месец де и протекува носот, па ќе качи температура до 37.7 и ќе и помине само од себе, давам Виранто тогаш. Ќе се опорави и ќе појде во градинка и пак исто. Еве сега од едната ноздра од носот и протекуваат погусти мрсули, а пред тоа беа проѕирни. Има температура 37.7, а весела е. Сама и се спушта на 36 со 8.9 Пукнав.Совет?
     
    Последна измена: 24 јуни 2022
  8. katte82

    katte82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Ај види 6-те до каде и се израснати!.
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.231
    Допаѓања:
    200.233
    Пол:
    Женски
    А каква е поврзаноста на растењето на шестките со симптомиве? :^)
     
  10. CatL4dy

    CatL4dy Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2017
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, од што би можело ваков исип да се јави, прво на рачето сега и на ногата? IMG_20220622_191758.jpg IMG_20220619_133314.jpg IMG_20220622_191758.jpg IMG_20220619_133314.jpg
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.231
    Допаѓања:
    200.233
    Пол:
    Женски
    На ногата личи на уртикарија, на рачето личи на егзем. Алергиски е нешто, дали е од некој инсект или тревка не би можела да кажам точно, прашај матичен дали да дадеш нешто за алергија.
     
    На CatL4dy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.634
    Допаѓања:
    18.231
    Пол:
    Женски
    Мене од сонце ваква алергија ми се јави, како на нозете што има дечкото твој.
     
  13. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Ние од вчера попладне цела вечер и сабајлево се мачиме со проливче. Ништо поразлично не е јаден исто ко и секој ден. Далк има некој вирус и совет што да му дадам никогаш до сега сме немале проливче две години имаме ????
     
  14. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    1.432
    Пол:
    Женски
    Може ли слика од алката и од каде ја зимате?
     
  15. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.463
    Допаѓања:
    34.499
    Пол:
    Женски
    Од Зегин ја земам.
    [​IMG]
     
  16. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.332
    Допаѓања:
    38.304
    Пол:
    Женски
    Мојава па ноќеска три пати се исповрати и еве цело сабајле е како малаксана и спие повеќе. Има сега стомачни вируси овој период. Електролити давај и пробиотик. Можеш и ентерофурил сируп. Јас давам и чај од нане за мешето. Диета обавезно и тоа е. Ќе мине
     
    На Bilbilce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.751
    Допаѓања:
    13.250
    Дали е можно стрептокока во нос да прави проблем, а детето има преневар примено? Само што ќе појде во градинка почнува проблем со носот и температура никаква 37.2, 3, оди до 38 и сама се спушта, детето е весело. Еве сега има и како жолти мрсули. Очајна сум веќе. Зарем само со антибиотици ќе се труе. Утре ќе ја носам на лекар.
     
  18. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.634
    Допаѓања:
    18.231
    Пол:
    Женски
    Брис направи ли? Антибиотик каков пиеше?
    Вакцината е за полесно да се справи организмот, а секако може да прави проблем.
    Кај синко од нос на уво се прошири инфекција.
     
  19. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.751
    Допаѓања:
    13.250
    Не сме, викенд дека е. Утре. Јас се сомневам на бактерија. Инаку пиеше во април Панцеф поради стрептокока. Знам дека може да фати и вакцинирана и не и правеше и тогаш некој проблем, само носот и беше полн со секрет. Барем да не пие антибиотик зашто во градините постојано ја има.
    Еве сега нема температура, а носот де проѕирни мрсули, де како жолти, но не се многу густи.
     
  20. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.793
    Допаѓања:
    4.739
    Пол:
    Женски
    Кја моето беше така 3 дози превенар, почна во градинка и цело време стрептокока во нос и со температура... На крај направи и бронхит од тогаш не се осудив пак да го пратам еве месеци и кусур помина