1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.200
    Допаѓања:
    18.926
    Син ми гурелки му се појавија кога имаше бактерија и ушите му се воспалија после тоа.
    Иначе бил на ад т.е. уште е 22м има. Сум давала стандард 2 ад преку ден течности ноќе никогаш не сум му давала.
     
    На Pacient srna му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.403
    Допаѓања:
    9.009
    Пол:
    Женски
    Zemavme brisevi sabajle od se pa ke vidime stk ke izrasne. Inace si stanuvase si barase voda sama.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LucyLu

    LucyLu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2019
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.194
    Пол:
    Женски
    Мојата исто крена температура од никој на никаде, ни кашлаше ни ништо. Еве од вчера со тие гурелки исто се оправаме. Ноќеска ужас беше очињата залепени а од сабајле подобра е ок е.
    Неможам да сфатам ни гурелките ни температурата зошто се појавија ? Ви кажаа нешто вирусно ли е тоа или? Матичната нема некој конкретен одговор.
    Да се едитирам колку време не ги пуштате во градинка кога е такво окцето или се додека скроз не се исчисти
     
  4. DoubleK

    DoubleK Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.017
    кај нас кога и се правеа гурелки на брис во јзу испадна бактерија стрептокока во очи и носе. испитајте
     
    На LucyLu му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.403
    Допаѓања:
    9.009
    Пол:
    Женски
    Cekame rezultat od brisevi. A za toa sto se budi od bolka za da se isprdi rece imalo takov stomacen, uredna stolica ama teski gasovi.

    Dali nekoj koristel flonivin probiotik? Ima sistence i kesicka u pakovanjeto, se istura.li kesickata ne vo sisteto? Vo upatstvoto nema jasno navedeno
     
    На LucyLu му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.068
    Допаѓања:
    72.394
    Пол:
    Женски
    Најчесто е бактериско.
    Нас стрептокока во око ни беше.
    Со локален антибиотик, капки или маст, проаѓа.
     
    На LucyLu му/ѝ се допаѓа ова.
  7. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    И кај нас идентична ситуација. Крена 39 од никаде, од очите жилт секрет, од носот мрсули.
    Матичната претпоставѕва дека бактерија од носот со рачињата си ја пренела во очи, и дека три дена ќе трае ова со тт.
    Чекаме рез од брисеви, а во меѓувреме ни дадоа капки тобрекс и хлорофеникол маст.
    Од градинка ни е дефинитивно…
    Инаку нема да ја пуштам цела оваа недела, дур не се среди, ризик ми е и за другиве дечиња…
     
  8. LucyLu

    LucyLu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2019
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.194
    Пол:
    Женски
    Инаку кај нас коксаки излезе. Во јануари имаше сега еве пак. Од петокот горе доле температура немаше еден ден, вчера и приметив точки и еве сега поинтензивно искочија насекаде и еве не со 39 температура. Значи се шашардисав
     
  9. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.200
    Допаѓања:
    18.926
    Па нели викаат полесно коксаки се поминува втор пат. А во јануари како пројдовте?
    Син ми скоро помина ми е страв пак да не закачи...
    Сигурни се дека не се морбили овој пат?
     
  10. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Можно ли е од мала инфекција на око да качи температура? Вчера нешто и влезе во око, се чешаше со раце го фаќаше, денес 37.7 качи. Не и е црвено малце како потеченко. 22 месеци сме..
     
  11. LucyLu

    LucyLu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2019
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.194
    Пол:
    Женски
    Па вика докторката не се, а и не се чеша цела е исфрлена исто како првиот пат. Ќе видиме ноќва како ќе помине. Првиот пат тешко ептен многу брзо качуваше температура. А ништо не спомнаа во градинка дека некое дете има обично кажуваат. За првиот пат сите скоро го поминаа од група.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.403
    Допаѓања:
    9.009
    Пол:
    Женски
    Isto bevme edna vo nos druga vo oko bakterija...da ne sme vo ista gradinka?
     
  13. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.624
    Пол:
    Женски
    и ние денес по втор пат коксаки,и јас се изнервирав ептенннн
    исто во јануари прележаа,еве гледам сега помалку е нафрлано ама малата има 38 тт,големата само нафрлано...се си мислев траен имунитет има од ова чудо ама ете :@
     
  14. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Во која сте? Мислам сум читала дека сте од Аеродром?
    Кај нас излезе Moxarella,локално ќе ја третираме со капки помешани со доза декстаметазон.
    Очите излегоа чисти на брис, исто и грлото.
     
  15. LucyLu

    LucyLu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2019
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.194
    Пол:
    Женски
    Ете нема ептен се нервирам и јас. Викам цело време е присутен вирусов и шо она се ќе го фаќа. (facepalm)
     
  16. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.333
    Допаѓања:
    38.057
    Пол:
    Женски
    Коксаки колку што знам излегува само на дланки, стапала и уста. Така и се вика вирусот, Hand, foot and mouth disease. Во последно гледам на докторите се им е коксаки, а баш е типичен осипот, не се точки.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.403
    Допаѓања:
    9.009
    Пол:
    Женски
    Ne ne vo centar sme koco racin. Isto moxarella vo nos stafilococu aureus vo oko...kapki ni dade i za vo oko i od istite vo nos. Nekoi si levuno kako.kapnav prekina sekret okoto da sobira
     
  18. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.131
    Допаѓања:
    4.837
    Пол:
    Женски
    Син ми качи темп 38.5, дојде од градинка ми се виде топол, измерив. 37.8, весел си игра, јадеше,не дадов сируп,сега му мерам 38.5, уште е весел, трча,скока,го пуштив сега да се бања со мм,се шлапка,не е ни малаксан ниту се жали на болки Рече малку глава дека го боли.Вчера завчера имаше афта на устата.Што може да е ова,каков е тој вирус коксаки,на трудници се пренесува ли,јас сум плус бремена? Има ли некој вирус само со темп?Не повраќа,нема пролив, само носот му беше затнат малку.4.5 години има
     
    Последна измена: 20 јули 2022
  19. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.200
    Допаѓања:
    18.926
    Ваков вирус син ми помина со 39темп ама на нога цело време. Ни нос, ни кашлица. На кс се покажа вирусно дека. Помина за 3 дена.
    Се надевам истото ќе е кај вас.
    Коксаки ако има на дланки, стапала ќе го приметиш како плускавци се појавуваат. Кога син ми го имаше ме прашаа дали сум бремена така што јави го утре на педијатар.
     
  20. EvieBabe

    EvieBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    2.550
    Пол:
    Женски
    Малата денес од нигде никаде качи температура, варира од 37.6-38.5. Никакви други симптоми ама повремено вика дека ја боли мешето. Не повраќа, нема пролив засега. Нема нос, кивање, кашлање. Отрчав по тест од аптека, не знам дали добро успеав да и земам брис, тњстот за ковид искочи негативен. Што може да е ако не стомачен вирус или ковид со овие симптоми? Значи само тт и се жали на стомак