1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.131
    Допаѓања:
    4.837
    Пол:
    Женски
    Син ми исто, вика ништо не го боли, вчера имаше прво 37.8 па качи 38.5 дадов сируп спушти, после 8 саати пак качи 38 пак дадов сируп сабајле околу 5ч.пак спушти еве сега му мерев пак 37.3 почнува ама нема да му давам сируп до 38.3,весел е, си игра, вика само малку дека глава го боли и послабо јаде, го тестирав и јас вчера со брз тест покажа негативен. Можеби има некиј друг вирус само со температура, еве јас сум цело време со него, и спиеме заедно цело време гушнати па ништо немам. Викаат други мајки 3 дена дека траел, ке видиме.
     
    На EvieBabe му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nbnbnb

    Nbnbnb Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2021
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    1.663
    Пол:
    Женски
    Zeni dali nekoja se razbira vo rezultati od krvna slika imam 5 mesecno bebe trombociti 385 pokaceni HCT 33 namaleni MCV 73 namaleni limfociti 69 pokaceni I granulociti 26 namaleni maticnata vika normalno za dete do godina dena ama mene ne mi izgleda normalno brojkive. Neznam dali ima vrska minatata nedela.primivme 2 vakcina zboram za 2 doza DTPR.
     
    На Mimigorgieva му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    367
    Мами како сте поминале со бебе со ковид.Бебе има 3м од понеделникот беше со вирус со температура малце кашлица и пролив до четвртокот.Му дадоа алмацин превентивно за кашлицата зошто има всд шумче на срцето.Таман си реков ете помина.Вчера ќере 3год крена темп. со кашлица и размрсулавеност,сношти маж ми крена темп. а јас со болки во грло и малаксаност.Денес бебе од ново почна да кашла и од ново крена темп.Се конустирав со двајца педијатри преку телл ми велат штом сте сите со симптоми тогаш е ковид,и штом бебе од ново пак крева темп.Го тестирав со брз тест негативен е ама ми велат рано е затоа.Алмацинот го пија,ми велат ете покријан е со антибиотик што е тоа е.Ако нешто почни многу да кашла или не симнува темп.тогаш да го носам.Извинетена долгиот пост ама исцрпена и очајна сум.Бремена го прележав ковид сеа бебе пак
     
  4. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.256
    Допаѓања:
    25.641
    Пол:
    Женски
    Не значи дека е ковид
    Мојте двете од базен од плажа капење или од јадење кој би знаел, двете иста вечер повраќаа обилно
    Ковид не беше примаја по една инфузија и како нови беа. Ним им помина малиот исто цела нок пролив, му давав инфузија во вода и утре дента како нов беше. Уште ден два имаше малку пролив два дена линекс му дадов и помина.
    А ти умалаксана си од стресот што го минуваш. Јас кога ги гледав како повраќаат и онака ми се превртуваше стомаков и самиот стрес си го прави своето пиј топол чај почесто
     
    На SarChee му/ѝ се допаѓа ова.
  5. TanyaClover

    TanyaClover Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2020
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Здраво мами. Пред 5 дена не бев добра, кс укажуваше на бактериска инфекција, завршив со антибиотик. Утредента малово температура, а јас како нова. Неговата кс, урина и црп добри. 3 дена изгоре од тт. Пред 2 дена го носев на клиника, се е во ред, гради чисти грлце исто, а тој почна да кашла претежно суво а и како засипнат беше деновиве. Денес конечно немаме тт. Го носев на контрола денес да ги слушнеме градите, во ред си е. Ни даде матичната инхалации со дексаметазон 2пати на ден. Денес свекрва ми не е добра.(facepalm) што е голема веројатност ова да е ковид. Утре ќе се тестира па ќе знаеме со сигурност. Можно ли е јас и бебе со овие симптоми да прележуваме ковид? Иако не укажуваше ништо на тоа. Носен и во Систина и клиника. Како на друг начин да му помогнам за кашлицата? Секаков совет е добредојден
     
  6. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.851
    Допаѓања:
    40.069
    Пол:
    Женски
    Крвната слика каква е? Кај мене од ковидот леукоцитите беа паднати и ова е најчест параметар кој се изместува кај корона позитивните.
     
    На eta и TanyaClover им се допаѓа ова.
  7. TanyaClover

    TanyaClover Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2020
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Кај малово на долна граница а кај мене супер. Иначе сега правев брз тест ш
    позитивна сум и јас. Кажете ми било каков совет за малово, јас веќе ја поминав без да знам. 5ти ден, а малово 4ти му е.
     
    Последна измена: 25 јули 2022
  8. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.914
    Пол:
    Женски
    Некој совет. Ќерка ми ( во август ќе полни 3 год) релативно здраво растеше ( со 2 пати разболување вирусно), се додека не почна во градинка средината на Мај.
    Еден месец беше супер. Од 12 јуни навака континуирано се разболува со тт, еднаш поминавме без антибиотици, а два пати со, поради гнојна ангина и покачени леукоцити.
    Точно после 10 дена од последната доза алмацин, од неделата пак е со висока тт скоро 40. Леукоцити 13, не ни дадоа антибиотска терапија, само Виранто сируп, витамин Ц и тими сируп за кашлица.
    Плуќата сите пати и е чиста. Типично горнореспираторна инфекција има со затнато носе и многу секрет.
    Поради намален апетит ( родена нејадачка) давам marnys protect junior ампули( матична млеч, прополис и 12 витамини)
    Освен леукоцитите, кс е во ред. Хемоглобин према што не јади сите испитувања и е над 128,сега болна и е 118.
    Ме загрижува што 2 дена се жали на болка во рачињата и ножињата- мускулна болка а денес и грбчето.
    Некој совет или искуство со болката.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.851
    Допаѓања:
    40.069
    Пол:
    Женски
    А болката и се смирува кога даваш сируп за температура. Малиот обично при покачена температура знае да се пожали на болка во ноџиња/рачиња/глава. Ама со парацетамол поминува.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.914
    Пол:
    Женски
    Да, не се жали континуирано. Обично при покачена тт. Неколку пати во денот се пожали.
    И јас си велам од тт е. Обично се боли, ама како мајка 100 филма си правам. Ти благодарам
     
    На KuklickaSk и mal.ecka им се допаѓа ова.
  11. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.851
    Допаѓања:
    40.069
    Пол:
    Женски
    Штом е на покачена тт и се смирува, тоа и е не се секирај. Еве и малиов од вчера со тт исто почна со главоболка, па крена тт и се жалеше на болки. Дадов Ефералган и преспа мирно цела ноќ.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.938
    Допаѓања:
    21.344
    Пол:
    Женски
    Како оди со коксакито?
    Прво тт па осип или?
    Од вчера попладне е со чудна тт, еве денес 38,2. Вчера симна сама не дадов сируп, дека 37,5 покажа, ама еве и со сируп брзо сумнува.
    А нема некои симптоми.
    Исто и она се пожали на болка во глава и колено на првата тт ама после тоа не.
    Имаат коксаки во градинка, и сега не знам шо може да биде
    Нема мрсули, кашлање, стомак не ја боли, нема пролив. Јаде пие, весела е.
     
  13. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.332
    Допаѓања:
    38.306
    Пол:
    Женски
    Кај моите само осип имаше без тт
     
    На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    И јас давав проспан за два дена беше како нова
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Денес малата крена температура докторот ни препиша Панцев ама малата ми го плукат дали можам некако да и го давам со каша во лажица на пример малку каша малку сируп или не смее така да се дават,цел месец сме по болници имаше излив на колк и многу е уплашена што и едвај температура и мерам ве молам за мислење
     
  16. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.718
    Допаѓања:
    25.468
    Во лето ги спојуваат групите и има поголем пренос на вируси. И лани и ова лето е така. Во сите градинки е исто, нема како да се спречи освен да не иде.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.384
    Допаѓања:
    3.657
    Пол:
    Женски
    Исти проблем со Оспенот имавме,пробај во мало лажиче малку сируп па вода и така наизменично...јас само така успеав да и го дадам.
     
    На Калинаа20 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    A so kasa ne smeam da i davam?vo voda pak ke go setit epten se nerviram vaka ke zavrsime vo bolnica ne sakat ni sirup za temperatura pa morase da zememe cepcinja
     
  19. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.384
    Допаѓања:
    3.657
    Пол:
    Женски
    Оф не знам за храна,јас уствари чисто сируп па после чисто вода и давав па така некако успешно беше.
     
    На Калинаа20 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Ке пробам така можеби ке успеам благодарам на одговорот
     
    На mira.mira и lovely91 им се допаѓа ова.