1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.748
    Допаѓања:
    75.073
    Пол:
    Женски
    Како нова, ништо не и е денеска. Може и сончаница да ја имаше фатено :?: Ама океј си е, не се пожали на глава и температурата и е добра.
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.748
    Допаѓања:
    75.073
    Пол:
    Женски
    Најверојатно е само модрица, се удирале и моиве така :| Чим е добра сега, не е страшно. Имаш иначе на физидерм една за модрици, па имај ја за недај боже вакви ситуации. Таа и за на други места е, баш намена има да смири модрица и оток...

    Малава пред година дена јако падна и од ќош ја удри опасно главата и ја дупна, ја шиеја. Но коската си беше арна... Неа мораа и да ја снимаат тогаш, зошто прилично јако се удри... Од таков удар само мора да следиш да не има потрес и сл. Да не повраќа, да не се успива после тоа и сл..
     
    На Yowannty и mal.ecka им се допаѓа ова.
  3. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.202
    Допаѓања:
    169.249
    Пол:
    Женски
    У пм остарев 100 години за 1 минута ми се чини. :doh: Сеа скоро беше како падна и ја расцепи усната. Сеа цел живот лузна ќе си носи. Абе не можам да го довардам ова дете мое. :|
    Се надевам се е ок со твојата и нема последици. :hug: Нека одат траумите по нас. Раат нема. :doh:
     
    На Осе и mal.ecka им се допаѓа ова.
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.275
    Допаѓања:
    97.896
    Пол:
    Женски
    Верувај нема да носи. Јас како мала имам дупната на исто место образ, така го викам јас, јагодицата фактички, и конче и копче сум имала, така мама ни има кажано, белег немам само кога се смеам место едно имам 2 дупчиња на образ и тоа кај дечковци било страшно привлечно :D
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.202
    Допаѓања:
    169.249
    Пол:
    Женски
    Таа си има веќе лузна оформено на устето. Не верувам тоа да се повлече пошто е на место што не може нешто да се користи за тоа.. :|
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.275
    Допаѓања:
    97.896
    Пол:
    Женски
    Мали се, ќе се среди не се сеќирај. Јас на годинаипол сум се изгорела со кафе, цело лице од лева страна, изгореница од втор степен огромна, ништо немам сега а мајка ми вика до кај 3-4 години убаво се познаваше. Мене кога почна да ми се обновува кожата на изгореницата што беше од трет степен, со гангренозно ткиво дури, онда има надеж и за Ирис. За секој случај земи и Контратубекс, треба да го има и кај вас, мачкајте.
     
    На Yowannty и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    IMG_20220730_172346.jpg Здраво,дали некој ќе ми помогне или не незнам , детенце од 4 год без никакви претходни алергии,два дена се жали на БОЦКАЊЕ НА ГРБОТ И МЕШЕТО,плаче силно на периоди му се случува особено на пожешко и кога е на сонце,на кожата нема никаков осип само кога ќе почне да плаче дека го боцка кожата како да му намовнува,на лицето само над уста му се појави како црвено ама на тоа не се жали дека го боцка или чеша ништо бевме на лекар прегледано се ок нема ништо како осип за да личи на алергија ќе пиеме лоратадин некој ден да видиме што ќе биде,дали некој имал искуство со алергија на сонце ама вака со боцкање ,бидејќи особено се жали кога е на сонце или на потопло...
     
  8. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.804
    Допаѓања:
    174.277
    Пол:
    Женски
    Јас имам алергија на сонце, и да, боцка и чеша истовремено. Ама мене ми се прави и осип. Не го изложувајте на сонце неколку дена и видете дали ќе се повтори.
     
  9. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Мајки дали некоја се соочила со инфекција на уринарни патишта (цистит) кај 2 ипол годишно дете
    Малата од вчера за секое мочање плаче и кажува дека ја боли
    Во среда ке одам за проверка на урина ( незз како ке собереме ) ама до тогаш што смеам да и давам за да и помогне сем чај од брусница ? сте дале ли увин чај кај волку малечки ?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    7.297
    A zosto ne ides na dezuren pedijatar na klinika, ke go vidi deteto, da ne cekas sreda?
     
  11. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.917
    Допаѓања:
    25.254
    Пол:
    Женски
    Сум давала Утисан сируп кој е на база на брусница, поконцентриран е, не им верувам на чаевите.
    Купи ќесичка за урина од аптека и ќе и ја залепиш и стави и памперс ако сте со памперс или седни ја нокширче ако не користите памперс, ќе се измочка во ќесичката и најдобро стави ја ќесичката во уринарна чаша, не претурај.
     
    На *malenavolena*87 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.804
    Допаѓања:
    174.277
    Пол:
    Женски
    Ако е инфекција на уринарни, среда е многу касно да проверувате. Од уринарна може да дигне над 40тт, за болките да не зборам. Па дури стигнат резултати уште 3 дена чекање, предоцна е. Ако си во ск, однеси урина на дежурен во Систина, стигаат за брзо резултати. Во меѓувреме Д-маноза ќесички на Ури Ројал, тие се дозволени и за помали деца, ќерка ми ги пиеше. Брусница треба многу количински да испие, за да се исчисти. Д-манозата е поефикасна.
    За урина земање, ако носи пелени, има ќесички што се лепат. Штом се наполни ќесичката само стави ја во стерилна чаша без да ја претураш урината и веднаш носи во лабораторија. Ако не носи пелени, пробај да ја ставиш во када и да ѝ кажеш да мочка стоечки, па така со чашката да уловиш урина. Јас на малата така ѝ земам.
     
    На mal.ecka, mira.mira и *malenavolena*87 им се допаѓа ова.
  13. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    6.277
    Пол:
    Женски
    На море сме. И нормално со нас си донесовме коњуктивит од градинка. Отечени очи со зелен гној. Темп кратко само до 38.1. Ставам тобрекс. Освен што страшно изгледа, општата состојба му е добра сега за сега и изгледа како тобрексот да помага.
    Прашањето ми е дали да го бањам во море?
     
  14. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    1.569
    Пол:
    Женски
    Нормално дека ќе го бањаш. Не прекинувај со тобрекс мин 5 дена. Можеш и во носе да ставаш ако му тече зелен секрет.
     
    На The Unicorn му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.403
    Допаѓања:
    9.009
    Пол:
    Женски
    Da samo masta nema da ja stavas pred.idenje na plaza. I nie si dojdovme so streptokoka na more stavav edni kapki levuno mislam bea plus tobreks i si se banjase dete.
     
    На The Unicorn му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Antibiotikot go stavam vo spric i koga i davam so laziceto i stavam malku i antibiotik vnatre ne go turam vo kasata
     
    На lovely91 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    6.277
    Пол:
    Женски
  18. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.768
    Допаѓања:
    6.709
    Пол:
    Женски
    Мајки молам за совет. Двете дечиња ми беа со кашлица, црвено грло, а на малиот му беше почнало да спушта на плуќа. Двајцата пиеја макропен, малиот две, големата едно шише. Матичната рече нема потреба од контрола пак. Ама децава не ми се оздравени скроз. Да ги носам пак на контрола или што можам да им давам? Сеуште поткашлуваат, малиот има повеќе шлајм, се осеќа. Цела година не се оздравени:(
     
  19. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.247
    Допаѓања:
    5.193
    Пол:
    Женски
    Да ги носиш.
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.114
    Допаѓања:
    5.673
    Пол:
    Женски
    Ич да не се мислиш, носи ги на контрола.
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.